DOLAR 18,6375 0%
EURO 19,6038 0.42%
ALTIN 1.068,030,64
BITCOIN 313468-0,81%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meclis’te Soylu tartışması: Efrîn’de ne işi var?
  • Rojev
  • Güncel
  • Meclis’te Soylu tartışması: Efrîn’de ne işi var?

Meclis’te Soylu tartışması: Efrîn’de ne işi var?

İstanbul patlamasının tartışıldığı Meclis'te konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Afrin’de ne işi var?” diye sordu.

ABONE OL
Kasım 15, 2022 14:30
Meclis’te Soylu tartışması: Efrîn’de ne işi var?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – İstanbul patlamasının tartışıldığı Meclis’te konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Afrin’de ne işi var?” diye sordu. 
 
Meclis Genel Kurulu’nda Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), İstanbul patlamasının ardından “BTK’nin bant daraltma uygulamasının seçim güvenliği yönünden araştırılması” önerisi görüşüldü. Görüşmelerde, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’un “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Afrin’de ne işi var?” diye sorması üzerine gerginlik yaşandı.  
 
KUTUPLAŞTIRMA TUZAĞI 
 
Oluç, Türkiye toplumuna korku salmayı amaçlayan ve siyaseti dizayn etme çabalarına yabancı olmadıklarını belirterek, “Toplumu kutuplaştırarak, karanlık planlarla seçim sürecini dizayn etme çabalarına asla izin verilmemelidir. Demokrasi ve hukuk mücadelesi sürdüren kesimlere de çağrımızdır, bu konuda ortak tutum sergilenmelidir. Topluma dayatılan bu şiddet iklimi hep birlikte reddedilmeli. Kutuplaştırma tuzağına düşülmemelidir” dedi. 
 
HTŞ VE ÖSO İLE İLİŞKİLERİN SONUÇLARI 
 
Böylesi dönemlerde hamaset siyaseti yerine rasyonel akıl ile durumun değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Oluç, “Suriye’deki iç savaşa boylu boyunca dalmaya yönelik yanlış dış politikanın yaratacağı sorunlara ve sonuçlara dikkat çektik. Bu konuda yapılan yanlışlar, Türkiye’de yaşayan herkesi uzun yıllar boyunca sıkıntıya sokacak adımlar olacağını söyledik. Taksim’de yaşanan kanlı saldırının HTŞ ile, ÖSO ile, IŞİD ile, El-Nusra çeteleri ile kurulan yanlış ilişkilerle alakası yoktur diye kim söyleyebilir. Hiç kimse söyleyemez. Bu çetelerle ilişkilerin altında neler yatıyor, hangi planlar yürütülüyor, kime ne söz veriliyor?” diye sordu. 
 
‘SOYLU’NUN İDLİB’TE NE İŞİ VAR?’
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İdlib ve Efrîn ziyaretlerini soran Oluç, “Bir İçişleri Bakanı düşünün, İdlib’de, Afrin’de dolaşıp duruyor. Taksim’de patlamanın olduğu gün İçişleri Bakanı İdlib’te dolanıyor. Hangi ülkenin İçişleri Bakanısınız? Ne işiniz var başka bir ülkenin egemenlik alanında? İdlib ve Afrin ilhak mı edildi de Türkiye’nin 82’nci vilayeti oldu da bizim haberimiz mi yok? Ulusal hukuk ayaklar altına alındığı gibi, uluslararası hukuk da ayaklar altına alınıyor. Suriye’nin İçişleri Bakanı bizim topraklarımızda gezip dolaşsa, orayı burayı ziyaret etse, tutumumuz ne olur? Böyle bir sorun var, hamaset yerine, rasyonel akılla tartışmak gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
 
ERDOĞAN VE SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI 
 
Oluç, sözlerini şöyle sürdürdü: “İçişleri Bakanının söylediği gibi, ABD’nin taziyelerini reddediyorsak, neden bugün Cumhurbaşkanı sıfatıyla AKP Genel Başkanı ABD Başkanı Biden ile buluştu ve taziyeleri kabul ediyoruz dedi. Neden? Bu işin arkasında ABD var ise, ABD Başkanı ile yapılan görüşmede söylediniz mi? ‘Bu işin arkasında siz varsınız’, ‘kınıyoruz’, ‘lanetliyoruz sizi’ dediniz mi? Değilse neden Türkiye toplumunu aldatacak, yanıltacak, yanlışlara yol açacak, kaos planlarına yol açacak açıklamalarla İçişleri Bakanı herkesi yanıltmaya çalışıyor. Neden yürütmenin en başı ile yürütmenin bir üyesi olan bakan arasında 180 derece farklı açıklamalar yapılıyor. Halk neden aldatılıyor. Bunların cevabı yok.” 
 
TURAN: DEVLET BOŞLUĞU VAR!
 
AKP’li Bülent Turan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD’ye ilişkin açıklamalarının duygusal yoğunluklu açıklamalar olduğunu savundu. Soylu’nun Afrin ziyaretine dair Turan, “Bir devlet boşluğu var, askerimiz orada. Tabi ki Afrin’de olacağız” dedi. 
 
SOYLU’NUN SENARYOSU 
 
Yeniden söz alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Gerekçesi ne olursa olsun, failleri kim olursa olsun, partimiz bu tür katliamcı saldırıların karşısında durmaktadır. Yurttaşları hedef saldırıları kınıyoruz. Terör saldırısıdır. Sizin İçişleri Bakanınız bir kurgu yapmış, bir senaryo yapmış. 5’inci sınıf Yeşilçam senaryosu yapmış, bizim o senaryoya inanmamızı istiyorsunuz. Geçin bunları. Biz bunların Meclis’te konuşulmasını istiyoruz. Bu içişleri Bakanının Afrin’de ne işi var? Bu İçişleri Bakanı niye gidiyor, başka bir ülkenin topraklarında faaliyet sürdürüyor, faaliyetinin niteliği ne? Orada kimlerle nasıl görüşüyor. Bunu bilmiyoruz. İçişleri Bakanının işi midir? Ayrıca biz resmi açıklamalardaki çelişkilere dikkat çekiyoruz. İçişleri Bakanının söyledikleri ile Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının söyledikleri arasındaki çelişkiye dikkat çekiyoruz. Bunu konuşmak yanlış mı oluyor?”
 
İYİ PARTİ: İÇİŞLERİ BAKANINA SUSUN DEYİN 
 
İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da AKP’li Turan’ın sözlerine eleştirisini, “Muhalefet grubuna susun diyeceğinize, biraz İçişleri Bakanına susun demeyi deneyin” sözleriyle dile getirdi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.