DOLAR 18,6405 0%
EURO 19,2589 0.01%
ALTIN 1.048,260,06
BITCOIN 3070091,60%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meclis’te ‘Jin jiyan azadî’ sansürü

Meclis’te ‘Jin jiyan azadî’ sansürü

HDP Milletvekili Ömer Öcalan’ın Meclis Genel Kurulu’nda İran direnişi selamladığı “Jin, jiyan, azadî” sözleri tutanaklara geçirilmedi.

ABONE OL
Kasım 16, 2022 15:32
Meclis’te ‘Jin jiyan azadî’ sansürü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – HDP Milletvekili Ömer Öcalan’ın Meclis Genel Kurulu’nda İran direnişi selamladığı “Jin, jiyan, azadî” sözleri tutanaklara geçirilmedi. 

Meclis Genel Kurulu’nda AKP’nin “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin üçüncü bölümünün görüşmeleri başladı. Görüşme öncesi gündem dışı konuşmalarda Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili, İran’da Jîna Eminî’nin katledilmesi sonrası iki aydır devam eden direnişe dair söz aldı. 

ROJHİLAT DİRENİŞİNİ SELAMLADI

Öcalan, “Rojhelat halkı başta olmak üzere İran halkının ‘Jin, jiyan, azadî’ çığlığıyla diktatörlüğe ve zulme karşı başlattığı haklı meşru direniş ve özgürlük mücadelesini bir kez daha buradan selamlıyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun, yüreğimiz diktatörlere karşı direnenlerle beraber atacaktır. İran devletinin bu tutumu kadınlar ve Kürt halkı başta olmak üzere, demokrasi talep edenlere yönelik düşmanlığının açık bir ifadesidir. İran devletinin bu haklı ve meşhur talepleri görmezden gelerek, şiddet ve saldırıyla karşılık vermesini şiddetle kınıyoruz. Unutmayalım, özgürlüğe uyanan bir halkın haklı mücadelesini hiçbir güç engelleyemez. ‘Jin, jiyan, azadî’ diyerek bütün kadınların ve halkların haklı ve meşru mücadelesini buradan selamlıyoruz. Bijî berxwedan, bijî azadî” diye konuştu. 

Öcalan’ın “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedan, bijî azadî” ifadeleri, Meclis tutanaklarına geçmedi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.