en iyi rulet siteleri
Meclis’te İmamoğlu tepkisi: Kararı tanımıyoruz
  • Rojev
  • Politika
  • Meclis’te İmamoğlu tepkisi: Kararı tanımıyoruz

Meclis’te İmamoğlu tepkisi: Kararı tanımıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Meclis Genel Kurulu’nda tepki gösteren muhalefet partileri, halk iradesine yönelik müdahale olarak değerlendirdikleri kararı tanımadıklarını söyledi.

ABONE OL
Aralık 14, 2022 16:32
Meclis’te İmamoğlu tepkisi: Kararı tanımıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Meclis Genel Kurulu’nda tepki gösteren muhalefet partileri, halk iradesine yönelik müdahale olarak değerlendirdikleri kararı tanımadıklarını söyledi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hakaretlerine seçimlerin iptal edilmesi üzerinden verdiği yanıt nedeniyle “YSK başkanına ve üyelerine hakaret” iddiasıyla yargılandığı davada İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na hapis cezası verilmesi, bütçe görüşmelerinin sürdüğü Meclis Genel Kurulu’nda tepki gösterildi. Muhalefet partilerinin grup başkan vekilleri söz alarak, kararın halk iradesine yönelik müdahale olduğunu belirterek, kararı tanımadıklarını söyledi. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediyesi Başkanı olduğu dönemde görevden alınmasını hatırlattı. Özel, verilen karara tepkisini, “Ne boyun eğeceğiz ne tehdit edeceğiz; ne boyun eğeceğiz ne boyun eğdireceğiz” sözleriyle gösterdi. 

ÖZEL: SONUNUZ YAKIN

Özel, şunları söyledi: “Biz tarih önünde direniriz, haklılığımız anlatırız, nasıl 13 bin oydan 860 bin oy farka millet kendi iradesini baş tacı değil, alaşağı yapanları alaşağı ettiyse, günü gelir, bu millet sandığa gider, bu haksızlığa, bu vicdansızlığa, bu kumpasçılığa cevabını verir. Zulmünüz artsın ki sonunuz gelsin. Zulmünüz çok oldu, sonunuz yakındır.”

OLUÇ: DEMOKRATİK SİYASETE MÜDAHALE

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, verilen kararın hukuki olmadığını ifade ederek, “Demokratik siyasete ve halkın iradesine yönelik çok açık bir müdahale ve saldırı olan bir karardır. Türkiye’de aslında yargı mekanizmasının ne kadar bağımlı ve taraflı olduğunu gösteren, yargı mekanizmasının yürütmenin tahakkümü altında hareket etmek zorunda bırakıldığı bir dönemi yaşadığımızı gösteren çok önemli bir örnek karar olmuştur. Aslında İstanbul halkının iradesi açıkça çiğnenmiştir, İstanbul halkının iradesi açıkça yok sayılmaktadır ve demokratik siyasete çok açık bir müdahaledir” dedi. 

Kayyım atamalarına dikkat çekerek, benzer kararlara sıkça tanık olduklarını dile getiren Oluç, “Keşke demokratik siyaseti bu şekilde dizayn etme çalışması olmasaydı ve demokratik siyaset kendi alanında kendi hesaplaşmasını yapabilseydi, çok daha hayırlı bir dönem yaşamış oldurduk. Bu kararı kesinlikle tanımıyoruz ve kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.