en iyi rulet siteleri
Meclis’te BTK önergesi: Doğru bilgiye erişim engellendi
  • Rojev
  • Politika
  • Meclis’te BTK önergesi: Doğru bilgiye erişim engellendi

Meclis’te BTK önergesi: Doğru bilgiye erişim engellendi

İstanbul saldırısının ardından BTK’nin bant daraltma uygulamasıyla doğru bilgiye ulaşımı engellediğini belirten HDP’li Ali Kenanoğlu, uygulamanın Anayasal suç olduğunu söyledi.

ABONE OL
Mart 9, 2023 12:18
Meclis’te BTK önergesi: Doğru bilgiye erişim engellendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – İstanbul saldırısının ardından BTK’nin bant daraltma uygulamasıyla doğru bilgiye ulaşımı engellediğini belirten HDP’li Ali Kenanoğlu, uygulamanın Anayasal suç olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da gerçekleşen bombalı saldırının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “bant daraltma” uygulamasının seçim güvenliği yönünden araştırılması amacıyla verdiği araştırma önergesi, Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, önergeye dair söz aldı.

İstanbul saldırısını kınayarak sözlerine başlayan Kenanoğlu, “Yaşanılan bu saldırının hemen arkasından bir yayın yasağı getirildi, yayın yasağı getirildikten belli bir süre sonra da internette bant daraltma uygulaması getirildi ve sosyal medya devre dışı kaldı. Bant daraltması ne anlama geliyor, bu nasıl bir sonuçtur; tabii, biraz bunu konuşacağız. Olayın teknik tarafı var, hukuki taraf var ve siyasi tarafı var tabii. Bu, engellemeden farklı bir şey yani internetin giriş kısmındaki, internete erişim kısmındaki alanın daraltılması neticesi itibarıyla insanları esasında engellemenin başka bir yöntemi olarak uygulanıyor ve 10 saat süreyle sosyal medya platformlarına hiçbir şekilde girilemedi ve buralardan hiçbir haber alınamadı, hiçbir haber akışı sağlanamadı” diye anlattı.

‘DOĞRU BİLGİYE ULAŞIM ENGELLENDİ’

BTK’nin bant daraltma uygulamasının mahkeme kararı olmadan yapıldığını ve bu durumun Anayasal suç teşkil ettiğini belirten Kenanoğlu, “Bütün bunlar seçim sürecine giderken ülkenin şaibeli birtakım seçim süreçlerini de atlattığı bir dönemde akla birçok soruyu getiriyor ve bu nedenle de bu konunun araştırılmasını istiyoruz. Tabii, bu engelleme neye yapılıyor, niye yapılıyor? Yalan bilgiyi, yanlış bilgiyi yaymak yani bunun için söyleniyor ama esasında biz şunu gördük ki bu engellemeyle birlikte yalan ve yanlış bilgi yayıldı ve doğru bilgiye ulaşma engellendi. Bunun örneği, avukat Jiyan Tosun ve avukat Eren Keskin’dir. Bu kişiler, daha yayın yasağı gelmeden önce, bant daraltması gelmeden önce sosyal medya üzerinden hedef gösterildiler. Avukat Jiyan Tosun sosyal medyada ‘bombacı’ diye tanıtıldı, sosyal medyada bunu tanıtan kişi de kendisinin bunu Telegram gruplarından aldığını ifade etti -hangi Telegram gruplarını takip ediyorsa artık- ve bununla ilgili bant daraltma geldikten sonra ne resmî makamlardan ne de sosyal medya üzerinden hiçbir şekilde düzeltilmesi yapılamadı ve bu kişilerin telefonları, aileleri de bir şekilde ortalığa saçıldı” şeklinde konuştu.

SAVCILIK İŞLEME KOYMADI

Tosun ve Keskin’e yönelik tehditlerin devam ettiğini ancak tedbir alınmadığını aktaran Kenanoğlu, “Eren Keskin ve Jiyan Tosun savcılığa başvurdu, savcılık şikâyetlerini dahi işleme koymadı. Şimdi, biz, aslında gördük ki bu engelleme bir bütün olarak insanların hedef alınmasının önünü açan şeye yol açtı ve bu yanlış bilgiyi, bu bilinçli olarak yayılan bilgiyi düzeltme imkânı da olmadı” diye belirti.

Kenanoğlu, şunları söyledi: “O nedenle güvenmiyoruz ve bu yapmış olduğunuz bant yasağının yayın yasağını engellemesini, gerçeklerin, hakikatlerin ortaya çıkmasını engelleme olarak görüyoruz.”

Yapılan oylamada, HDP’nin araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Rojda TANMAN

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.