en iyi rulet siteleri
Linç edilmek istenen Amedspor taraftarı: ‘Bunlar Kürt, öldürün’ diyerek saldırdılar
  • Rojev
  • Güncel
  • Linç edilmek istenen Amedspor taraftarı: ‘Bunlar Kürt, öldürün’ diyerek saldırdılar

Linç edilmek istenen Amedspor taraftarı: ‘Bunlar Kürt, öldürün’ diyerek saldırdılar

Bursaspor ve Amedspor karşılaşmasında kuzeniyle Kürtçe konuştuğu için linç edilen taraftar T.K., “Bir iki kişinin ‘Bunlar Kürt’tür, teröristtir, öldürün’ demesiyle birden 60-70 kişilik grup bana saldırdı. Kaçmasaydık, bizi en üst tribünden aşağıya atacaklardı. Amedspor bahaneydi, asıl hedef Kürt’lüktü” dedi.

ABONE OL
Aralık 24, 2023 20:16
Linç edilmek istenen Amedspor taraftarı: ‘Bunlar Kürt, öldürün’ diyerek saldırdılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Bursaspor ve Amedspor karşılaşmasında kuzeniyle Kürtçe konuştuğu için linç edilen taraftar T.K., “Bir iki kişinin ‘Bunlar Kürt’tür, teröristtir, öldürün’ demesiyle birden 60-70 kişilik grup bana saldırdı. Kaçmasaydık, bizi en üst tribünden aşağıya atacaklardı. Amedspor bahaneydi, asıl hedef Kürt’lüktü” dedi. 
 
İkinci Lig Beyaz Grup’ta Pazar günü Bursaspor’a konuk olan Amedspor kafilesi, karşılaşmadan bir gün önce konakladığı otel önünde ırkçı taraftarların saldırılarına maruz kaldı. Saldırılar müsabaka öncesi ve sonrası devam ederken, Amedspor futbolcuları, saha içerisinde de sözlü ve fiziki saldırıya uğradı. Tribünlerde 1990’lı yılların cinayet şebekesi JİTEM’in kurucularından Cem Ersever, tetikçi “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ile yine JİTEM’in insan betvamos giriş kaçırmak için kullandığı “Beyaz Toros” fotoğrafları açıldı.
Bu saldırıların yanında Bursaspor taraftarlarının bulunduğu tribünlerde maç izlemeye giden bazı Amedspor taraftarları da linç edilmek istendi.   
 
Linçe maruz kalan Amedspor taraftarlarından T.K., karşılaşma öncesi ve sonrasında uğradığı ırkçı saldırıları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 
 
BİLETLER ÖNCEDEN ALINMIŞ
 
Ekonomik koşullardan dolayı Van’ın Gürpınar ilçesinden 3 yıl önce kuzeniyle birlikte Bursa’ya geldiğini ifade eden T.K., karşılaşmada Amedspor taraftarlarının stada alınıp alınmama konusunda herhangi bir bilgi sahibi olmadıklarını fakat buna rağmen kuzeniyle birlikte karşılaşmadan günler öncesinde bilet aldıklarını söyledi. Stada yaklaştıklarında Amedspor taraftarlarını stad çevresinde görmemelerinden dolayı durumu kavradıklarını söyleyen T.K., “Maçı izlemek için Bursaspor taraftarlarının bulunduğu yerden stada girdik. Amcamın oğluyla bir 15 dakika izleyelim, bir şey olmaz diye düşündük” diye belirtti.
 
‘KÜRTÇE KONUŞUNCA SALDIRDILAR’
 
Amaçlarının sadece karşılaşmayı izlemek olduğunun altını çizen T.K., maç başladıktan kısa bir süre sonra kuzeniyle beraber maça dair Kürtçe konuştuklarından dolayı saldırının gerçekleştiğini vurguladı. T.K., “Biz maçta oynanan o pozisyonları Kürtçe birbirimize anlattık. Kürtçe konuştuğumuzu arkamızda duran Bursaspor taraftarları olan bir grup duydu. Onlar bizi dinliyormuş ama bizim haberimiz yoktu. Kürtçe konuştuğumuzu anladıklarında, bir iki dakika bizi boyunlarındaki Bursaspor atkısıyla taciz etmeye başladılar. Önce atkıyla başımıza vurmaya başladılar. Ben saldırıya uğrayacağımızı anlayınca kuzenimle oradan ayrılmaya çalıştık. Tam çıkacağımız sırada bir iki kişi arkamızdan bağırarak, ‘Bunlar Kürt’tür,  bunlar teröristtir, öldürün, üstteki tribünden aşağı attın’ demeleriyle birden 60-70 kişilik grup bana saldırdı. Oradan kaçmaya çalışırken stadın çıkış kapısının olduğu tarafa yöneldim. Ben çıkış kapısına doğru koşarken 400 kişi saldırmaya devam etti. O esnada saldırganlar, cinsiyetçi küfürler  etti. Stadın içinde polis yoktu. Benim koştuğum çıkış tarafında polis vardı. O esnada kendimi polisin içine attım ve bu şekilde kurtuldum.”
 
‘KAÇMAYI BAŞARAMASAYDIK…’
 
Karşılaşmanın çok gergin olduğunu ifade eden T.K., kendileri kadar futbolculara da saldırıların olduğunu hatırlattı. T.K., “Hey yerden ırkçı söylemler ve cinsiyetçi küfürler ediliyordu. Bu linç sırasında Amedspor bayrağını da yaktılar. Yani büyük bir lince uğradık. Linç sırasında montumu yırttılar, sırtımda ve ellerimde çizikler var. Doktora gitmedim, çünkü o sırada kaçmayı başarmasaydık, bizi en üst tribünden en alta atmaya çalışırlardı. Kendimiz zor kurtardık. Can havliyle kaçtık. Can  güvenliğimiz olmadığı için ilk iş oradan uzaklaştık. Şikayetçi olmak isterdim ama gel gör ki gurbetçiyiz, ekmeğimizin peşindeyiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘HEDEF KÜRT’LÜKTÜR’
 
Saldırıların hedefinin Amedspor takımının renkleri ve ambleminin olmadığını dile getiren T.K., sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bunları yapanlar insan değil, bunlar vahşidir, bunlar yaratıktır. Ben bunlara söyleyecek söz bulamıyorum. Amedspor bahaneydi. Asıl hedef Kürt’lüktür. Yani düşünün ben maç izlemeye gitmişim, üzerimde Amedspor forması yok, atkısı yok, normal bir vatandaş gibi herkes gibi maç izliyordum. Yani orada Kürtçe konuşmam mı sorun oldu. Bir iki kelime Kürtçe konuştuk arkamızdaki grup haz etmedi. KBen bunları kimseye yapılmasını istemiyorum. Bu ayrımcılık yeter artık.”
 
MA / Esra Solin Dal
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.