en iyi rulet siteleri
‘KYK yurtlarında cezaevi sistemi yaratılıyor’
  • Rojev
  • Gençlik
  • ‘KYK yurtlarında cezaevi sistemi yaratılıyor’

‘KYK yurtlarında cezaevi sistemi yaratılıyor’

KYK yurtlarında oda kapasitelerinin arttırılmasıyla nitelikli barınma haklarının ellerinden alındığını belirten öğrenciler, yurtlarda cezaevi sisteminin yaratılmaya çalışıldığını söyledi.

ABONE OL
Eylül 16, 2022 06:38
‘KYK yurtlarında cezaevi sistemi yaratılıyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – KYK yurtlarında oda kapasitelerinin arttırılmasıyla nitelikli barınma haklarının ellerinden alındığını belirten öğrenciler, yurtlarda cezaevi sisteminin yaratılmaya çalışıldığını söyledi. 
 
Üniversitelere barınma sorunu gün geçtikçe büyüyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) başvuru sonuçlarını açıklanmasıyla, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tarihin en yüksek yerleştirmesini yaptıklarını söylese de durumun öyle olmadığını, açıkta kalan on binlerce gösteriyor. Yurtların kapasitelerinin arttırılmasıyla 3 kişilik odaların 6 kişiye çıkarılmasıyla öğrencilerin nitelikli barınma hakları ellerinden alınıyor. Açıkta kalan öğrenciler ise artan kira fiyatlarından dolayı okulu bırakmak ya da dondurmak zorunda kalıyor. Ev fiyatlarının en fazla artmış olduğu illerden biri olan Mersin’de öğrenciler yaşadıkları sorunları anlattı.
 
‘ÖĞRENCİ DEĞİL TERÖRİST’ 
 
Mersin Üniversitesi Arkeoloji 1’inci öğrencisi Gülşah Şahin, iktidarın öğrencilerin yurt sıkıntısı çekmeyeceğini açıklaması ve çözüm olarak yurt kapasitelerini arttırmakta bulduğunu belirterek, 3 kişilik odalar ranza ile 6 kişilik yapıldığını ifade etti. Ranza sisteminin birçok sıkıntıyı beraberinde getirdiğini kaydeden Şahin, “Yemeğinden tutunda temizliğine kadar yurtlarda çok sıkıntılar var. Bana bu yıl yurt çıktı ama yurt çıkmayıp evine dönmek zorunda kalan birçok arkadaşım oldu. Üniversite kazanıp barınma sıkıntısı yüzünden okuduğu şehre dahi gelemeyen arkadaşlarımız var. Yurt çıkmadığı için parklarda yatan arkadaşlarımız oldu ve Süleyman Soylu utanmadan çıkıp ‘bunlar öğrenci değil terörist’ diyebildi. Bu yıl da benzerlerini yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
 
KADINLAR GÜVENDE HİSSETMİYOR
 
Mersin Üniversitesi Dil Bilimi 3’üncü sınıf öğrencisi Ferlin Yücel, 3 yıldır yurt çıkmadığı için evde kaldığını söyledi. Mersin’de özellikle üniversite yakınlarında çok fahiş fiyatlara evlerin kiraya verildiğini anlatan Yücel, “Bin 500’e çıktığım ev, şu an 4 bin lira oldu. Mersin’de yurt bulamamaktan dolayı Mersin’de kadın öğrenciler çok sıkıntı yaşıyor. Mersin Üniversitesi’nin çevresi çok tehlikeli, kadın öğrenciler olarak kendimizi orada güvende hissetmiyoruz. O bölgede sürekli kadına şiddet, taciz olayları çıkıyor. Ev ve yurtlarda barınamazken, güvenliğimizden de endişe duyuyoruz. KYK yurdunun yolu da çok tehlikeli, ışıklandırma yok ve çok ıssız bir yerde. Birçok arkadaşımıza KYK çıkmadığı için çok yüksek fiyatlara ev tutmak zorunda kaldı. Çok zor koşullarda üniversite kazanan öğrenciler, geri gönderilmeye mahkum ediliyor. Türkiye’de çok fazla üniversite açıldı ama öğrencilerin barınması sağlanmıyorsa, bunun anlamı yok” ifadelerini kullandı.
 
ÖZGÜR ALAN BIRAKMADI 
 
KYK burslarının da çok az olduğunu ifade eden Yücel, devamında şunları ekledi: “Sinemaya gitmek lüks oldu artık. Burs 850 lira, KYK yurt ücreti 800 lira. Geriye kalan 50 lirayla ne yapabilirsin? 2 kişilik odalara 4 kişiyi koyarak adata bir cezaevi sistemi yaratılmaya çalışılıyor. Öğrencilerin yaşam kaliteleri çok fazla düştü. Yaşayacak özgür alan bırakmadılar. Gençlik artık bir gün sonrasını düşünmemek nitelikli bir barınma istiyor. Bunlara karşı susmamalı, ses çıkarmalı, mücadele etmeliyiz.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.