en iyi rulet siteleri
‘KYK borçları silinsin’

‘KYK borçları silinsin’

KYK kredisine yapılan zamla öğrencilerin mevcut borçları 2 buçuk kat artarken, 26 bin 910 TL’lik borcu 74 bin 288 TL’ye yükselen Abdurrahim Demiryürek, borçların silinmesini istedi.

ABONE OL
Temmuz 13, 2022 07:00
‘KYK borçları silinsin’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – KYK kredisine yapılan zamla öğrencilerin mevcut borçları 2 buçuk kat artarken, 26 bin 910 TL’lik borcu 74 bin 288 TL’ye yükselen Abdurrahim Demiryürek, borçların silinmesini istedi. 
 
Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından kredilere yüzde 250 oranında zam getirildi. Mezun olduktan sonra var olan borçlarını ödeyemeyen öğrenciler yeni getirilen zamla birlikte tepkilerini sanal medya da gösterdi. Twitter’dan “#kykborcu” etiketiyle yapılan paylaşımlar kısa sürede gündem oldu. Yeni getirilen zamma göre 41 bin TL kredi alan öğrencinin faiz eklenmiş borcunun geri ödemesi 152 bin 818 TL oldu.
 
Aynı aileden iki kardeş ile aldıkları ve mezun olduktan sonra nasıl ödeyeceklerini düşündükleri KYK kredisine getirilen zammı konuştuk. Kardeşlerden biri KYK Borçlular Hareketi’nden İbrahim Demiryürek, diğeri ise Hukuk Fakültesi mezunu Abdurrahim Demiryürek.
  
‘BORÇ ALMAK ZORUNLULUKTU’
 
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu Abdurrahim Demiryürek, 26 bin 910 TL KYK kredisi aldığını belirterek, yeni zamla ödemesi gereken tutarın 74 bin 288 TL’ye yükseldiğini kaydetti. Ailesinin ekonomik durumu iyi olmadığı için KYK kredisi aldığını dile getiren Demiryürek, “Ailemden aldığım maddi desteğin yanı sıra elbette bana bir para gelmesi lazımdı. Devletten aldığım kredi ile ailemden aldığım desteği yan yana koyduk, yine geçinemedik. Türkiye’de eğitimin ücretsiz olduğunu düşünmüyorum. Hepsi anayasal hak olarak yer alıyor fakat bu haklarımız gerçekten var mı bunu görmek gerekiyor. Bu ekonominin bize bıraktığı en büyük tahribat psikolojik tahribat oldu. Biz hayatta kalmak değil istediğimiz şekilde özgürce güzel bir şekilde yaşamak istiyoruz” dedi.
 
‘850 TL VERDİLER AYLIK 2 BİN TL İSTİYORLAR’
 
KYK kredi borcunun yapılandırıldığını ve Temmuz 2024’te aylık 2 bin TL ödeme yapması gerektiğini anlatan Demiryürek, “Bu sene aylık 850 TL olarak verilen borcun geri ödemesi 2 bin TL olarak istendi. Ben yeni mezun oldum. 2024 yılının Temmuz ayında 2 bin TL’ye yakın aylıkla bu borcun geri ödenmesi isteniyor. Bütün gençlerin ortak problemi mezun olduğunda iş bulamama. Bu şartlar mevcutken artı biz üstüne birde borçla hayata başlamış oluyoruz ve bu borcun miktarı aldığımızdan kat kat fazla” sözleriyle tepki gösterdi.
 
‘BORÇLAR SİLİNEBİLİR’
 
Şirketlerin silinen borçlarını hatırlatan Demiryürek, “Bu kadar büyük şirketlerin borcu silinebiliyorken öğrencilerin de borçlarının silinebileceğini düşünüyorum. Bizlere yol açılması gerekiyor. Bizler yaşıyoruz burada. Bize bir enkaz bırakılmış durumda. Biz bu enkazdan ziyade daha rahat bir yaşam hakkı istiyoruz. Kendimizi ekonomik olarak geçindirebilecek şekilde yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘BORÇLARINI SİLDİKLERİ ŞİRKETLER ÖDESİN’
 
Ağabey İbrahim Demiryürek de, büyük şirketlere tanınan ancak mezun üniversitelilere tanınmayan “borç silme” politikasına “Bu KYK borçlarını şirketler ödesin. Madem devlet bunların o büyük büyük borçlarını siliyor, bunlar ödesin biz ödemeyeceğiz bu borcu” dedi.
 
‘KRİZİN YÜKÜ BİZİM ÜZERİMİZE BİNİYOR’
 
Eğitimin ücretsiz olmadığının altını çizen Demiryürek, “Eğitimime devam edebilmek için KYK kredisini zorunlu olarak aldım. Bir yandan gündelik işlerde de çalıştığımız halde bu miktar yeterli değildi. Onun için eğitim bizim için ciddi manada bir yük oldu. 6 yıldır öğrenciyim. Bundan önce mühendislik okudum. Ne kadar olur bu borç, bilmiyorum. Bu borç yüzünden mezun olmak istemiyorum. Bunun haricinde diğerlerine de baktığımızda yaklaşık borcun üzerine yüzde 250 miktarında bir faiz biniyor. Bu tarz olunca yarattıkları krizin yükü bizim üzerimize binmiş oluyor” diye konuştu.
 
Alınan kredilerin gençleri mezun olduktan sonra yoksullaştırdığı aktaran Demiryürek, “Mezun olduğumda da diplomamla bir iş bulacağımı zannetmiyorum. Bulduğumda da alacağım maaş aman aman miktarlar olmayacak. Bu yüzden KYK borcunu mu ödeyeyim, kirayı mı ödeyeyim, yiyecek içecek mi alayım? Bunları düşünmek şimdiden bizi zorluğa, çıkmaza itiyor” dedi.
 
 

En az 10 karakter gerekli