en iyi rulet siteleri
Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde Newroz

Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde Newroz

Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde kutlanan Newroz'larda “Özerk Yönetim” projesinin güçlendirilmesi çağrısı yapıldı.

ABONE OL
Mart 19, 2023 17:30
Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde Newroz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde kutlanan Newroz’larda “Özerk Yönetim” projesinin güçlendirilmesi çağrısı yapıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye şehir ve ilçelerinde Newroz kutlamaları sürüyor.

Qamişlo’nun mahallelerindeki yurttaşlar, “Newroz’un ruhuyla Önder Apo’yu özgürleştireceğiz ve işgali yeneceğiz” sloganıyla Newroz ateşi yaktı.Qamişlo’nun Hilko Mahallesi’ndeki Helepçe Parkı’nda ve Xerbî Mahallesi’ndeki Savunma Bakanlığı önünde bir araya gelen yurttaşlar, askeri ve sivil kurum üyeleri, siyasi partiler ve Kadın Komitesi, Newroz ateşinin yakıldığı meydana doğru yola çıktı. Kürt geleneksel elbiseleriyle kutlama alanına gelen mahalle sakinleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz’a ilişkin konuşmalarını dinleyerek, “Bijî Serok Apo” sloganlarını attı. Yurttaşlar, Newroz şarkılarıyla yakılan ateşin etrafında halaylar çekti.

TEBQA: NEWROZ TARİHİ BİR BAŞLANGINÇ

Tebqa’daki Newroz kutlamasında konuşan Tebqa Demokratik Sivil Yönetimi Yürütme Meclisi Eş Başkanı Hind El Elî, “Demokratik ulus projesinin hayata geçirilmesi, özgürlük ve barış  Newroz yolunun tamamlanması için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi.  Ardından konuşan Suriye’nin Geleceği Partisi Yürütme Komitesi Üyesi Selah Îbrahîm, Kürtlerin ve Kuzey ve Doğu Suriyeli tüm halkların Newroz Bayramı’nı kutladı. Newroz’un insanların baskıdan, esaretten kurtuluşa ve özgürlüğün gerçekleşmesi yolunda tarihi bir başlangıç olduğunu belirten Îbrahîm, Newroz’un şiddet ve zulmün son bulması için özgürlükte ısrar eden halkların birliği ve özgürlüğün dirilişi olduğunu kaydetti.  

Kutlamanın sonunda katılımcılar, Tebqa Grubu, Cirniye, Rûken Reşîd, Yasmîn El Esker, Zîlan Ebdullah, Raman Menan, Mehmûd El Seyah ve Serdar Zêdan gibi sanatçılar tarafından seslendirilen Kürtçe ve Arapça şarkılar eşliğinde halay çekti.

EYN ÎSA: ÖZERK YÖNETİM PROJESİ GÜŞLENDİRİLMELİ

Girê Spî Kantonu Meclisi Kültür ve Sanat Komitesi tarafından düzenlenen Newroz kutlamaları Eyn Îsa’daki Kadın Parkı’nda yapıldı. Kutlamaya ilçe halkının yanı sıra Girê Spîli göçmenler de katıldı. Girê Spî Kantonu Meclisi eş başkanları Hemîd El Ebid ve Fedîla Mihemed ile eş başkan yardımcısı Hezai Mihemed tarafından yakıldı. Kutlamada kısa bir konuşma yapan Fedîle Mihemed, şehitlerin fedakarlıkları sayesinde barış ve özgürlük içinde yaşadıklarını, Newroz’u kutladıklarını belirtti. Fedîle, “Özerk Yönetim” projesinin güçlendirilmesi çağrısı yaptı.

Ardından Hîlala Zêrîn, Şehîd Botan, Şehîd Berçem, Şehîd Hogir ve Koma Şehîd Gîvara şarkılar söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.