en iyi rulet siteleri
‘Kürtlere yönelik ırkçı hakaretlere karşı mücadele edilmeli’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Kürtlere yönelik ırkçı hakaretlere karşı mücadele edilmeli’

‘Kürtlere yönelik ırkçı hakaretlere karşı mücadele edilmeli’

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Kürtlere yönelik ırkçı hakaretlere karşı mücadele edilmesi için çağrıda bulundu.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 13:00
‘Kürtlere yönelik ırkçı hakaretlere karşı mücadele edilmeli’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 
İSTANBUL – İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Kürtlere yönelik ırkçı hakaretlere karşı mücadele edilmesi için çağrıda bulundu. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, İnsan Hakları Haftası kapsamında Kürtlere yönelik yürütülen ırkçılığa dikkat çekmek için dernek binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. “Kürtler ve Kürtçe aşağılanmaz. Her dil değerlidir” afişinin asıldığı basın açıklamasında, Kürtlere yönelik ırkçı hakaretlerin resmedildiği dövizler taşındı. Açıklamaya İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in yanı sıra birçok hak savunucusu katıldı. Konuya ilişkin açıklamayı, İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu üyesi Gülistan Yarkın okudu.
 
IRKÇILIĞIN İNŞASI
 
Yarkın, Türkiye’de ırkçılığın, Türk iktidar yapısı tarafından ekonomik, toplumsal ve siyasal alanlarda inşa edilmesiyle hayata geçirildiğini belirtti. Ülkede bulunan, Türk olmayan diğer farklı kesimlerin “medeni” olması için kendisini Türk olarak inşa etmesi gerektiği ve kendi kimliğini yok sayması gibi bir algı yaratıldığına dikkat çeken Yarkın, buna uymayanların ise farklı yollarla aşağılandığını aktardı. 
 
TÜRK ÜSTÜNLÜKÇÜ IRKÇI REJİMİ
 
Ülkede bu ırkçı uygulamalara en çok Kürt halkının maruz kaldığını sözlerine ekleyen Yarkın, Kürtlere yönelik ırkçı uygulamaların ise yoğun olarak 1990’lı yıllarla beraber metropollere olan göçlerle arttığına vurgu yaptı. O süreçten bugüne kadar Kürtlerin yaşamın her alanında birçok ırkçı pratik ve hakaretlerle karşılaştığını belirten Yarkın, Kürtlere karşı kullanılan kimi ırkçı kelimeleri sıraladı. Bu kelimelerin Türk kültürünün bütün alanlarında hakaret kelimeleri olarak yaygın biçimde kullanıldığına işaret eden Yarkın, “Bu kelimelerin hakaret kelimeleri haline getirilmesi Türk üstünlükçü ırkçı rejimi yeniden üretiyor ve güçlendiriyor” dedi.
 
Yarkın, bu durumun sonlandırılması için mücadele çağrısında bulundu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.