en iyi rulet siteleri
Kürtler Lozan’da Newroz’u kutladı

Kürtler Lozan’da Newroz’u kutladı

Lozan Antlaşması'nın imzalandığı Rumine Sarayı'nın bulunduğu meydanda bir araya gelen Kürtler ve dostları, Newroz’u kutladı.

ABONE OL
Mart 17, 2023 21:34
Kürtler Lozan’da Newroz’u kutladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSVİÇRE- Lozan Antlaşması’nın imzalandığı Rumine Sarayı’nın bulunduğu meydanda bir araya gelen Kürtler ve dostları, Newroz’u kutladı.

Kürt halkı ve Ortadoğu halklarının direniş bayramı Newroz Lozan’da da kutlandı. Lozan’daki Newroz ateşini Lozan Belediye Başkanı ile İsviçreli Milletvekilleri yakarken yapılan konuşmalarda Kürt halkının direnişinin sahiplenileceği mesajını verildi.

Mentbenon Park’ta kitlenin bir araya gelmesiyle Kürtler ve dostları buradan taşıdıkları meşalelerle yürüyüşe geçti. Newroz’un direnişçi ruhunun sahiplenildiği sloganlarla Lozan Antlaşması’nın imzalandığı Rumine Sarayı’nın bulunduğu Riponne Meydanı’na ulaşan halk kutlama öncesi 6 Mayıs’ta Kurdistan, Türkiye ve Suriye kentlerinde ağır yıkıma sebep olan depremde yaşamını  yitiren onbinlerce insan için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşu sonrası Lozan Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına Hayrettin Öztekin ve Lajîn Kadın Meclisi adına konuşan Hürriyet Tunç, yaşanan depreme ve Newroz’un direnişçi ruhuna yönelik açıklamalar yapıldı. 

Lozan Belediye başkanı ve çok sayıda İsviçreli siyasi parti ve sivil toplum kurumunun katılım sağladığı kutlamada temsilciler adına burada birer konuşma yapıldı.

Kutlamaya katılan Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod, “Yaşanan depremde yakınlarını kaybedenlere üzüntülerimi iletmek istiyorum. Kürt halkıyla herzaman dayanışma içerisinde olduğumuz bilinmelidir.K ürt halkı bir yandan bombalanırken yine 6 Şubat’ta ağır sonuçları olan bir felaket yaşadı” diye konuştu. 

Lozan Belediyesi olarak deprem bölgesine yapmış oldukları acil yardım çalışmalarını aktaran Junod, yardımların kesintisiz olarak sürdürülmesi için çalışma yürüttüklerini söyledi.

‘KÜRT HALKININ YANINDAYIZ’

100’üncü yılına girecek olan Lozan Antlaşması’na karşı yine aynı kapsamda Kürt halkının mücadelesine sahip çıktıklarını ifade eden Junod, “Yine Kürtlerin düzenleyecekleri çeşitli organizasyonlarla ortaklaşıyoruz. Kürt halkının yanındayız ve Kürt halkıyla birlikteyiz” dedi.

Ardından söz alan Lozan Belediye Başkan Yardımcısı Philippe Somsky de Daiş’in Kürt halkına yönelik uyguladığı katliama yönelik öfkenin kısa sürdüğünü ve Kürt halkının vermiş olduğu mücadelenin unutulduğunu hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü.

‘KÜRTLERİN DİRENİŞ BAYRAMI’

Son olarak Ensemble à Gauche (Solda Birlik) Platformu Milletvekili Mathilde Marendaz söz alarak bir konuşma yaptı. Kürt halkının yas tuttuğunu söyleyen Marendaz, “Newroz bayramının bir direniş bayramı olduğunu öğrendim. Kürt halkının faşizme karşı gösterdiği direnişi selamlıyorum. Bu direnişi esasında kapitalist sistemin Kürt halkına uyguladığı  baskıya yönelik bunlar Kürt coğrafyasının bombalanması, kimyasal silah kullanımı ve son olarak deprem sonrası Kürt bölgelerine uygulanan yanlış politikalara karşı bir direniş olarak görüyorum. Tüm baskılara rağmen Kürt halkı burada bir direniş göstererek Newroz bayramını kutluyor. Buradaki direniş bizlere de umut vermekte. Her türlü baskıya rağmen gösterilen bu direnişi Avrupa’nında görmesi gerekmektedir” diye belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Lozan Belediye Başkanı Philippe Somsky, İsviçreli parlementerler ve Lajîn Kadın Meclisi üyeleri tarafından Newroz ateşi yakıldı.

Yarın Fribourg kentinde tüm gelirleri depremzedelere aktarılmak üzere düzenlenecek olan merkezi Newroz kutlamasına yapılan çağrı sonrası kutlama müzik etkinliğiyle sonlandırıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.