DOLAR 18,5433 0.09%
EURO 18,0200 -0.07%
ALTIN 981,82-0,56
BITCOIN 3603843,48%
Diyarbakır
24°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kurkut cinayeti sanığı: Doğru sanıklar dinlenseydi her şey ortaya çıkardı
  • Rojev
  • Güncel
  • Kurkut cinayeti sanığı: Doğru sanıklar dinlenseydi her şey ortaya çıkardı

Kurkut cinayeti sanığı: Doğru sanıklar dinlenseydi her şey ortaya çıkardı

Üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u “olası kastla öldürmekten” yargılanan polis Yakup Şenocak, “Doğru sanıklar dinlenseydi her şey ortaya çıkardı. Suçsuzluğumdan dolayı beraatımı istiyorum, kolluğun yaptığından değil” dedi.

ABONE OL
Eylül 15, 2022 09:00
Kurkut cinayeti sanığı: Doğru sanıklar dinlenseydi her şey ortaya çıkardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DİYARBAKIR- Üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u “olası kastla öldürmekten” yargılanan polis Yakup Şenocak, “Doğru sanıklar dinlenseydi her şey ortaya çıkardı. Suçsuzluğumdan dolayı beraatımı istiyorum, kolluğun yaptığından değil” dedi. 
 
Diyarbakır 2017 Newrozunda üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u “olası kastla öldürmekten” beraat etme kararı Diyarbakır Adliye Bölge Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi tarafından bozulan polis Yakup Şenocak’ın yargılanmasına devam edildi. İstinaf Mahkemesi’nin beraat kararının bozularak “cezasızlığa yer olmadığı” yönünden hüküm kurulması talebiyle Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dosyanın ikinci celsesi görüldü. Duruşmaya sanık polis Yakup Şenocak, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden bağlanırken avukatı Ahmet Fırat, Kurkut ailesinin avukatları Serdar Çelebi, Mehmet Emin Aktar ve Cihan Aydın duruşmada hazır bulundu. 
 
Mahkeme, bir önceki celse olay yerindeki tanık polislerin dinlenmesi için aldığı ara kararda dinlenmesine karar verilen iki tanığın dinlenerek, ifadelerinin dosyaya konulduğunu bildirdi. 
 
TUTUKLAMA TALEBİ
 
İddia makamı tanıkların dinlenme usulü ve dinlenmesi gereken tanıklar hakkında herhangi bir beyanda bulunmayıp dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti. Kurkut ailesinin avukatları ise tanıkların dinlenme usulüne ve dinlenmesi gereken tanıklara yönelik itirazlarını dile getirdi. Avukat Mehmet Emin Aktar, davanın başından itibaren olay yerinde bulunan tüm tanıkların dinlenmesini taleplerini yenilediklerini belirtti. Dosyadaki delillerin sanığın Kurkut’u kasten öldürdüğünü gösterdiğinin altını çizen Aktar, “Bu içinde bulunduğumuz durum kamuoyunun da vicdanını sızlatmaktadır. Sanık vatandaşları korumakla görevliyken, Kemal Kurkut’u kasten öldürmüştür. Sanığın tutuklanmasını talep ediyoruz” dedi.  
 
Sanığın davadan delil yetersizliğinden beraat ettiğini ve kararın İstinaf Mahkemesi tarafından bozulduğunu hatırlatan avukat Serdar Çelebi, “Bazı delillerin toplanması için talepte bulunduk ancak talep yerine getirilmedi” hatırlatmasında bulundu. 
 
TANIKLARIN DİNLENMESİ TALEBİ
 
Tanıkların celse arasında talimatla dinlenilmesi yönünde itirazını dile getiren Çelebi, tanıkların olay yerindeki konumları ve kimlik tespitinin bir bilirkişi heyeti tarafından yapılarak mahkeme huzurunda dinlenilmesini istedi. Çelebi, “Olay yerinde çekilmiş görüntüler var ve olay yerinde çok sayıda polis var, tanıklar olay anında nerede olduğunu bilirsek, beyanın doğruluğunu tespit edebiliri. Tanıkların duruş yerlerini bilmiyoruz, her dinlenilen tanığın kendisine görüntüler işletilsin ve görüntülerde nerede olduğunu soralım ve ona göre sorular soralım. Tanıkların doğru söyleyip söylemediklerini bilemiyoruz. Görüntüler incelenmeden ve tanığa bu görüntüler gösterilmeden alınan beyanlar eksik beyanlardır. Dinlenilen tanık ve dinlenilecek tanıklara görüntülerin izletilerek sorular sorulması gerekmektedir” diye konuştu. 
 
Çelebi, kamera görüntülerinde yer alan polislerin tanık olarak dinlenmesine ve sanık polisin tutuklanmasını istedi. 
 
‘GENELGEYE AYKIRI DAVRANDI’
 
Avukat Cihan Aydın, İçişleri Bakanlığının Kurkut’un öldürüldüğü 2017 Newroz kutlamalarına ilişkin “şartlar oluşmadıkça silah kullanmama” yönündeki genelgesini hatırlatarak, bu yazılı emrin hakkında Kurkut’un ölümü nedeniyle haklarında idari soruşturma yürütülen sanık ve silah kullanan diğer polislere tebliğ edildiğinin Diyarbakır Valiliği İl Disiplin Kurulu kararında mevcut olduğunu dile getirdi. Aydın, bu yazılı emir aykırılık nedeniyle İl Disiplin Kurulu’nun sanık polisi görevden çıkarma kararı aldığını anımsatarak, sanık polisin bu emre aykırı davranarak üzerine atılı suçu işlediğini kaydetti. 
 
‘DOĞRU SANIKLAR DİNLENSEYDİ HER ŞEY ORTAYA ÇIKARDI’
 
Söz hakkı verilen sanık polis Yakup Şenocak ise, hakkında alınan görevden çıkarmaya yönelik idari kararın Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldığını belirterek, “Yaptığım eylemin hukuka uygun olduğu tescillenmiştir. 5 sene boyunca bu davada kimin şüpheli ve sanık olduğu tartışılıyor. Doğru sanıklar dinlenseydi her şey ortaya çıkardı. Ben suçsuzum. Suçsuzluğumdan dolayı beraatımı istiyorum, kolluğun yaptığından değil” ifadelerini kullandı. 
 
TÜM TALEPLER REDDEDİLDİ
 
Mahkeme, tevsii tahkikat talebi yoksa mütalaasını hazırlamak için savcılığa tevdiine, tanık Kerim Sağlık’ın dinlenilmesi için Konya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan talimatın cevabının beklenilmesine, tanıkların görüntüler üzerinden tespit edilerek dinlenilmesi talebinin yeniden değerlendirilmesine yer olmadığına, sanık polisin tutuklanması talebinin reddine karar verdi. 
Mahkeme duruşmayı 17 Ocak 2023’e erteledi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.