en iyi rulet siteleri
Kobanê’de Kürt kazanımları ve Lozan Anlaşması konulu seminer
  • Rojev
  • Güncel
  • Kobanê’de Kürt kazanımları ve Lozan Anlaşması konulu seminer

Kobanê’de Kürt kazanımları ve Lozan Anlaşması konulu seminer

KNK tarafından Kurdistan kazanımları ve Lozan Anlaşması’nın 100’üncü yılı nedeniyle Kobanê Üniversitesi’nde seminer verildi.

ABONE OL
Mart 11, 2023 19:30
Kobanê’de Kürt kazanımları ve Lozan Anlaşması konulu seminer
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- KNK tarafından Kurdistan kazanımları ve Lozan Anlaşması’nın 100’üncü yılı nedeniyle Kobanê Üniversitesi’nde seminer verildi.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), “Birlikte Kürdistan’ın kazanımlarını koruyalım. Başka bir Lozan’a hayır” sloganıyla Kobanê Üniversitesi Salonu’nda bir seminer düzenledi. Seminer, aydınlar, siyasi parti üyeleri, bağımsız şahsiyetler, Fırat Bölgesi Özerk Yönetim Kurumları temsilcilerinin katılımıyla Kuzey ve Doğu Suriye Üniversiteler Eş Başkanı Ebdulilah Mistefa tarafından verildi.

Seminerde Kürtlerin fikri, kültürel ve siyasi mirasında ulusal birikim, Başûrê Kurdistan’da Kürt kazanımları, Rojava’da Özerk Yönetim, Bakurê Kurdistan’daki siyasi hareket, Rojhilat’taki kadın hareketi ve parti kimliklerinin Kurdistan kazanımları önündeki engeller tartışıldı. Ayrıca Kurdistan yönetimindeki partiler arasındaki çekişmeler ve sorunlar, Kurdistan toplumundaki sorunlar, Lozan’ın 100. yılı ve Kurdistan davasının ilerleyişi gündem konusu oldu.

‘KAZANIMLAR YÜZLERCE YILLIK MÜCADELENİN SONUCU’

Dr. Ebdulîlah Mistefa, ulus devletin feodalizmin burjuva sistemlerinden biri olduğunu işaret ederek, özgürlük isteyen halkın feodalizmin her türlüsünden kurtulması gerektiğini belirtti. Mistefa “Persler ve Türkler kültürlerini ve varlıklarını korudular ve Arapların kimliklerini koruyan Kuran vardı. Kürtler neden kültürlerinin geri kalanına sahip çıkmadı?” diye sordu.

Kürtlerin yıllarca süren mücadelesi sonucunda önemli kazanımlar elde ettiğini söyleyen Mistefa, “Başûrê Kurdistan’daki Kürtler, 2005 yılında Irak anayasasında kayıtlı resmi bir toprak parçasına kavuştu. Rojavayê Kurdistan Kürtleri de çok büyük bir mücadelenin sonunda Özerk Yönetimi kurdu. Bakurê Kurdistan Kürtlerinin ise 1978’den beri mücadele ettiğini ve şu anda TBMM’de 60’tan fazla sandalye kazanmış” ifadelerini kullandı.

Mistefa, Mehabad Cumhuriyeti’nin 1946’da yıkılmasından bu yana zorluklar çeken siyasi hareketin Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından yeniden canlandığını hatırlattı. Seminerin amacına ilişkin de konuşan Mistefa, “Amaç, Kürtler aleyhine yapılan anlaşmaların tehlikelerini tespit etmek ve Kobanê’nin siyasetçi, aydın ve bağımsız şahsiyetlerinin fikirlerini öğrenmektir” dedi.

‘MÜCADELEMİZİ YÜKSELTMELİYİZ’

Kürtlerin hassas bir süreçten geçtiğini dile getiren Mistefa, “Lozan’dakine benzer bir anlaşmanın daha aleyhimize kurulmasından korkuyoruz, bu nedenle bize ve birliğimize yönelik komploları bertaraf etmek zorundayız. Mücadele düzeyimizi yükseltmeliyiz” diye konuştu.

Katılımcılar, Kürtlerin yaşadığı zorlukların aşılması ve Lozan’daki gibi anlaşmaların tekerrür etmemesi için çözüm bulunması ve dayanışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.