DOLAR 18,5429 0.09%
EURO 18,0589 0.17%
ALTIN 982,99-0,44
BITCOIN 3603752,75%
Diyarbakır
32°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kırıklar’da açlık grevi 17’nci gününde: Hukuksuzluk meşrulaştırılıyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Kırıklar’da açlık grevi 17’nci gününde: Hukuksuzluk meşrulaştırılıyor

Kırıklar’da açlık grevi 17’nci gününde: Hukuksuzluk meşrulaştırılıyor

Ağır hasta tutukluların başlattığı açlık grevi 17’nci gününde devam ediyor. Avukat Şükran Öztürk, Kırıklar Cezaevi’nde hukuksuzluğun meşrulaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

ABONE OL
Eylül 13, 2022 10:30
Kırıklar’da açlık grevi 17’nci gününde: Hukuksuzluk meşrulaştırılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Ağır hasta tutukluların başlattığı açlık grevi 17’nci gününde devam ediyor. Avukat Şükran Öztürk, Kırıklar Cezaevi’nde hukuksuzluğun meşrulaştırılmaya çalışıldığını söyledi. 
 
Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine karşı ağır hasta tutuklu yazar Zeki Bayhan, Ramazan Çelik ve Yücel Kızmaz 28 Ağustos’ta süresiz dönüşümsüz açlık grevi başlattı. 5 Eylül’de ise, İbrahim Tikan, Behram Sağdiki ve Mehmet Faruk Ayaz adlı tutuklular eyleme dahil oldu. 
Tutuklular, siyasi tutukluların farklı odalarda, 3 hasta tutuklunun aynı odada tutulması, havalandırmanın üst kısmının tellerle kapatılması ile spor ve sosyal etkinliklerin kısıtlanması uygulamaların kaldırılması talepleriyle eylemlerini sürdürüyor. 
 
SOHBETLER ENGELLENİYOR
 
Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi Eşbaşkanı Şükran Öztürk, açlık grevinde olan müvekkili yazar Zeki Bayhan ile görüştü.
 
Yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi veren Öztürk, açlık grevine giren tutukluların taleplerinin mevzuata uygun insani talepler olduğunu hatırlattı. Öztürk, cezaevinde tutukluların birbirinden ayrılması ile tecridin derinleştirildiğini belirterek, şunları söyledi: “Cezaevinde sosyal anlamda özgürlükler, sohbetler engelleniyor. Daha önce tutuklular sohbet ortamına çıkarılırken, şimdi bu durum ortadan kaldırılmak isteniliyor” dedi.
 
AYRI KORİDORDAKİ ODALARA GÖTÜRÜLÜYOR
 
Öztürk, “Mevzuat aynı suç tipinden cezaevinde olan tutukluların aynı odalarda olması gerektiğini söylüyor. Ancak idare bu durumu sadece oda bazında ele alıyor. Odalar aynı ancak koridorlar ayrı tutuluyor. Odaların birbirinden uzak tutulması, diğer odalara götürülmesi provokasyona açık hale getiriliyor. Diğer odalardan şişeler atılabiliyor ya da farklı şekillerde tehlike söz konusu olabiliyor. Bu haliyle tutukluların güvenlikleri olmadığını söylediğimizde cezaevi idaresi bize, ‘odaların üstünü tel örgülerle kapattık’ diyorlar. Bu şekilde oda üstlerinin kapatılması normalleştirmeye çalışılıyor. Yapılan hukuksuzluk meşrulaştırılıyor. Bu yaşananların mevzuat ya da hukukla hiçbir ilgisi yok” diye konuştu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.