en iyi rulet siteleri
Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerden önce kurultayın yapılacağını belirterek, genel başkanlık için yeniden aday olup olmayacağına “ben adayım demem” yanıtını verdi.

ABONE OL
Haziran 9, 2023 19:00
Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerden önce kurultayın yapılacağını belirterek, genel başkanlık için yeniden aday olup olmayacağına “ben adayım demem” yanıtını verdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından ilk kez canlı yayına konuk oldu. “Aday olduğunuz günden beri geriye dönüp değiştirmeyi düşündüğünüz bir an, pişman olduğunuz bir an var mı?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Hayır hiç pişmanlığım olmadı, yapılan her şey benim açımdan doğruydu. Diğer liderler için bir şey söylersem doğru olmaz. Her hangi bir pişmanlığım da söz konusu değil” dedi.
 
‘KURULTAY YEREL SEÇİMLERDEN ÖNCE’
 
Kılıçdaroğlu, “Talep var, ne yapmamız gerekiyor, kurultayımızı toplayacağız. Eleştirileri aldık, kurultay kararı aldık. Yetkiyi yine partililerimize bıraktık. Kurultay yerel seçimlerden önce. Benim düşüncem yerel seçimlerden önce kurultayın yapılması” ifadelerini kullandı.
 
‘AĞIR YENİLGİ OLARAK KABUL ETMEM’
 
Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin şunları söyledi: “”Biz nerede kaybettik? Biz bunu da araştırdık. Toplumun önüne çıkarken verilere hakim olmak gerekiyor. 1-2-3 numaralı sandık konulan yerler, köy kasaba, belde. Buralarda Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy 3 milyon 580 bin 115. Erdoğan’ın aldığı oy 6 milyon 100 bin 355. 3 ve üstü sandığı olan şehir merkezi ve ilçelerde olanlarda Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy yüzde 51, Erdoğan’ın aldığı oy yüzde 49. Bu şunu gösteriyor, CHP kırsalda, 1-2-3 sandık konuşan yerlerde gerekli etkiyi yeteri kadar gösteremediğini söylüyor bize. Ortaya çıkan tabloyu ağır bir yenilgi olarak görmeyi asla kabul etmem, sizin de kabul etmenizi doğru bulmam. Kazanamadık doğru ama bunu ağır bir yenilgi olarak kamuoyu önüne koymak olmaz.”
 
SEÇİM HAZIRLIĞI
 
“Sıfır oy çıkan sandıkları da çıkardık” diyen Kılıçdaroğlu, “Birinci turda Kılıçdaroğlu için sıfır oy çıkan 382 sandık var Türkiye genelinde. Erdoğan için 158 sandık. İkinci turda Kılıçdaroğlu için 286, Erdoğan için 70 sandık. Bu seçime CHP kadar hazırlık yapan ikinci partiyi bulamazsınız. İlk turda bazı sorunlar çıktı, doğru. Bilgisayar sisteminde birden fazla model arasında uyumsuzluk çıktı. Tutanakların yüklenmesinde sorunlar çıktı. İkinci turda da tutanakların tamamı elimize geçti. Geçen seçimlerde biz Şanlıurfa’nın bazı ilçelerine giremedik, bırakın sandığı. Biz sıfır oy çıktığı yerlere milletvekili arkadaşlarımızı gönderdik, darp edildi. Darp edilen milletvekili bu ülkeye demokrasi gelsin diyordu, darp edilenin ayağında ayakkabı yoktu.”
 
‘10 BİNE YAKIN PARTİLİYİ İHRAÇ ETTİK’
 
Kılıçdaroğlu, “Geçen seçimlerde 10 bine yakın partili sandığa gitmemiş, ilişkilerini kesip partiden ihraç ettik. Oy alamadığımız yerlerde biz oraya zamanında gidip kendimizi yeteri kadar anlatamamışız. Buradakilerin büyük bir kısmı sadece TRT izliyor. TRT’nin ne olduğunu da biliyorsunuz. Bunu da gözlemledik” dedi.
 
YENİDEN ADAY OLACAK MI? 
 
Kılıçdaroğlu, genel başkanlık için yeniden aday olup olmayacağına dair soruya ise,  “Bu bir demokrasi yarışıdır. Toplumdaki kutuplaşmayı törpüledik. Sorunların çözümü için öncülük ettik. Bundan sonraki süreçte bayrağı teslim alanlar elbette daha ileriye taşıyacaktır. Aday olup olmamanın hiçbir önemi yok. Ben ‘Adayım’ demem. Partimizin kurumsal kimliği var. Bu seçim genel başkanın da seçileceği bir kurultay” yanıtını verdi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.