DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 314939-1,04%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

KESK’li kadınlar saldırılara karşı alanlara çıkıyor
  • Rojev
  • Kadın
  • KESK’li kadınlar saldırılara karşı alanlara çıkıyor

KESK’li kadınlar saldırılara karşı alanlara çıkıyor

KESK Kadın Meclisi, 25 Kasım programını açıklayarak, kadınların saldırılara karşı alanlarda olacağı mesajını verdi.

ABONE OL
Kasım 16, 2022 10:00
KESK’li kadınlar saldırılara karşı alanlara çıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – KESK Kadın Meclisi, 25 Kasım programını açıklayarak, kadınların saldırılara karşı alanlarda olacağı mesajını verdi. 
 
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Kadın Meclisi, Genel Merkez binasında düzenledikleri basın toplantısıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programlarını açıkladı. KESK Kadın Meclisi, 25 Kasım kapsamında sanal medya etkinlikleri, alan etkinlikleri ve iş yeri etkinlikleri olarak 3 ayaklı program çıkardıklarını belirtti. 
 
KESK Kadın Meclisi Sekreteri Döne Gevher, kadınların “Saçımızın teline, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkıyor, direnişi büyütüyoruz!” şiarıyla alanlarda olacağını belirterek, tutuklu kadın siyasetçiler, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Emine Şenyaşar, İranlı kadınlar ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen kadınlarla 25 Kasım’da erkek devlet şiddetine karşı dayanışmayı büyüteceklerini söyledi. 
 
KADINLARLA DAYANIŞMA 
 
Eylem ve etkinliklerin 18 Kasım’da başlayacağını belirten Gevher, ilk olarak Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine Şenyaşar’ı ziyaret edeceklerini, daha sonra Adalet Nöbeti gerçekleştiren kadınlarla buluşacaklarını kaydetti. Gevher, programa dair şunları söyledi: “Yıllardır kayıplarını arayan Cumartesi İnsanları, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve hasta tutsakların serbest bırakılması için Adalet Nöbeti’nde bulunan tutsak yakınlarıyla buluşmalar gerçekleştireceğiz. Siyasal iktidarın toplumsal muhalefete, emek mücadelesi yürütenlere dönük saldırıları devam ediyor. Eylem ve etkinliklerimiz engelleniyor. Gözaltı ve tutuklamalarla örgütlenme hakkımız ve eşitlik ve özgürlük mücadelemize saldırılar devam ediyor. SES bir önceki dönem MYK üyemiz Gönül Erden ve bu dönemki MYK üyemiz Selma Atabey başta olmak üzere tutsak edilen üyelerimizle yine Irak’ta kimyasal kullanımına ilişkin bağımsız heyetlerce incelemede bulunulması yönünde bilimsel görüşünü paylaştığı için tutuklanan Şebnem Hoca ile dayanışma için kartlar göndereceğiz. KHK hukuksuzluğuna karşı her dönem olduğu gibi, bu dönemde mücadelede kararlıyız. Tüm arkadaşlarımız dönene kadar geri adım atmayacağız ve KHK’li kadın arkadaşlarla buluşmalar gerçekleştireceğiz.”
 
BİR YILDA 376 KADIN KATLEDİLDİ 
 
Geçtiğimiz 25 Kasım’dan bu güne erkek şiddetinin hız kesmediğine dikkat çeken Gevher, son 10 ayda 376 kadının katledildiği bilgisini paylaştı. Gevher, “AKP iktidarı erkek devlet şiddetine dönük önlem almadığı gibi, tekçi, gerici, cinsiyetçi temelde oluşturmayı tasarladığı yeni toplumsal düzenin inşası için kadın kazanımlarını hedefe alan politikalara hız verdi. İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme, 6284 sayılı yasanın hedefe konulması ile eril yargının cezasızlık politikaları kadına yönelik şiddetin artması sonucunu açığa çıkardı. Erkek adaletin cezasızlığı karşısında, kadınlar adalet arayışını büyüttü” diye konuştu.
 
‘TÜM SALDIRILARA KARŞI ALANLARDAYIZ’ 
 
Tüm saldırılara karşı alanlarda olacaklarını söyleyen Gevher, “Dünyada ve ülkemizde emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz üzerinde kurulmak istenen tahakküme karşı mücadele eden kadınlar olarak alanlarda toplumsal mücadelelerin en önünde eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesini büyütmeye devam ediyoruz. Kadın kimliğimize dönük ideolojik saldırıların hız kesmediği, kazanılmış hakların yok edilmeye çalışıldığı ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleştiği bir süreçte, 25 Kasım etkinliklerinin gerek işyerlerinde gerekse alanlarda erkek-devlet şiddetinin teşhir edilmesi ve son bulması için yürüttüğümüz mücadeleye sunacağı katkı her zamankinden daha önemli hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.