en iyi rulet siteleri
Kenan Ayaz için Kıbrıs Cumhuriyeti temsilciğinde görüşme
  • Rojev
  • Güncel
  • Kenan Ayaz için Kıbrıs Cumhuriyeti temsilciğinde görüşme

Kenan Ayaz için Kıbrıs Cumhuriyeti temsilciğinde görüşme

İsviçre Demokratik Kürt Konseyi’nin de yer aldığı bir heyet, Kıbrıs’ta tutuklanan ve hakkında iade kararı verilen Kürt siyasetçi Kenan Ayaz'ın serbest bırakılması talebiyle Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'yle görüştü.

ABONE OL
Mayıs 4, 2023 16:00
Kenan Ayaz için Kıbrıs Cumhuriyeti temsilciğinde görüşme
0

BEĞENDİM

ABONE OL
CENEVRE –  İsviçre Demokratik Kürt Konseyi’nin de yer aldığı bir heyet, Kıbrıs’ta tutuklanan ve hakkında iade kararı verilen Kürt siyasetçi Kenan Ayaz’ın serbest bırakılması talebiyle Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’yle görüştü. 
 
Almanya’nın talebi üzerine Kıbrıs’ta tutuklanan ve hakkında iade kararı verilen Kürt siyasetçi Kenan Ayaz’ın serbest bırakılması talebiyle İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’nde bir görüşme gerçekleştirildi. İsviçre Demokratik Kürt Konseyi (CDK-S) adına aralarında siyasetçi Yurdusev Özsökmenler, CDK Cenevre Eşbaşkanları Mehmet Latif Çelebi ve Tuba Yılmaz ile CDK-S dışilişkiler adına Ramazan Baytar’ın yer aldığı heyet, Kıbrıs Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği Yardımcısı Andrea Petranyi ile yaptığı görüşme sonrası Ayaz’ın serbest bırakılması taleplerinin yer aldığı dosyayı teslim etti. 
 
SERBEST BIRAKILMASI TALEP EDİLDİ 
 
Yapılan görüşmeye ilişkin bir açıklama yapan Yurdusev Özsökmenler, “Görüşmede, haksız bir tutuklamanın olduğunu sayın Andrea Petranyi’ye ileterek Kenan Ayaz’ın serbest bırakılması gerektiği talebimizi ilettik” dedi. Avrupa’da ve Kıbrıs’ta yaşayan göçmenler ve Kürt toplumunun bu tutuklamaya ilişkin rahatsızlığını dile getirdiklerini söyleyen Özsökmenler, “Kenan Ayaz’ın politik faaliyetleri gerekçe gösterilerek suçlanmış. Ancak bu politik faaliyetlerinin hiçbirinin terörizm sayılamayacağını ve Avrupa kanunlarının da bu faaliyetlerin yer alabileceğine yönelik hükümlerin yer alabileceğini aktardık. Son olarak 9 Mayıs’ta Kıbrıs Yüksek Mahkeme’sinde görülecek olan karar duruşmasında Ayaz’ın koşulsuz serbest bırakılması kararının alınması gerektiğini ilettik” diye konuştu.
 
AYAZ İÇİN BM ÖNÜNDE EYLEM 
 
Öte yandan yarın Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) ofisi önünde Ayaz, için eylem düzenlenecek. Eyleme ilişkin açıklama yapan İsviçre Demokratik Kürt Konseyi (CDK-S) ve İsviçre Kürt Kadınlar Birliği (YJK-S) katılım çağrısında bulundu.  Yapılan çağrıda Ayaz’ın uzun yıllar Kürt siyaseti içinde yer aldığı İsviçre’de yaşayan Kürtler tarafından yakından tanındığı dile getirildi. Açıklamada,  “Türk devletinin baskısı ile Almanya’nın bu baskıya boyun eğen tavrına karşı Kıbrıs Cumhuriyeti Kenan Ayaz’ı tutuklayarak Almanya’ya iade kararı almıştır. Kürt siyasetini terörize etme çabası içerisinde olan bu tutumu kabul etmeyeceğimizi bir kez daha dile getiriyoruz. Yarın BM önünde Kenan Ayaz’ın özgürlüğünün sağlanması talebiyle düzenlenecek olan eyleme başta Kürdistanlılar ve dostlarımız ile tüm demokratik çevreleri katılmaya çağırıyoruz” diye belirtildi. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.