en iyi rulet siteleri
Kemalbay: Erdoğan ırkçılığı kadın bedeni üzerinden besliyor
  • Rojev
  • Politika
  • Kemalbay: Erdoğan ırkçılığı kadın bedeni üzerinden besliyor

Kemalbay: Erdoğan ırkçılığı kadın bedeni üzerinden besliyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadınlara çocuk siparişi verdiğini belirterek, “Erdoğan, ırkçılığı kadın bedeni üzerinden beslemektedir” dedi.

ABONE OL
Kasım 22, 2022 15:32
Kemalbay: Erdoğan ırkçılığı kadın bedeni üzerinden besliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadınlara çocuk siparişi verdiğini belirterek, “Erdoğan, ırkçılığı kadın bedeni üzerinden beslemektedir” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kadına yönelik şiddet ve kadın yoksulluğunun nedenlerinin araştırılması talebiyle verdiği araştırma önergesi, Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. 

Önerge üzerine söz alan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne değinerek, “Kadınlar tarafından her sene sokaklarda, meydanlarda polis şiddetine rağmen gündemleştirilmektedir. Bu sene de kadınlar Mirabal kardeşler, Jina Eminî, Deniz Poyraz ve tüm şiddete uğrayan kadınlar için sokaklarda olacaklar” dedi. 

AKP’NİN CİNSİYETÇİ POLİTİKALARI 

AKP’nin egemenliğine ve cinsiyet eşitsizliğine dayanan politikaları nedeniyle kadınların karşı karşıya kaldığı şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çeken Kemalbay, şunları söyledi: “2022 yılının ilk 10 ayında erkekler en az 280 kadını öldürmüştür. 2022 yılının Ekim ayında basına yansıdığı kadarıyla erkekler en az 70 kadına şiddet uygulamış, en az 18 kız ve oğlan çocuğunu istismar etmiş, en az 13 kadını taciz etmiş, 14 kadını da seks işçiliğine zorlamıştır. Yine, Ekim ayında en az 32 kadın ve 4 çocuk şiddete maruz kalmıştır, erkek şiddetine maruz kalmıştır. Görüldüğü gibi ülkemizde kadına yönelik şiddet ve cinayetler dört bir yanda kol gezmektedir. 5’inci Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi sorumluluğu üstlenmek yerine kadınları suçlaması bir kadın düşmanlığıdır, vicdansızlıktır, utanç vericidir.”

AYRIMCI POLİTİKALARI REDDEDİYORUZ 

Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine değinen Kemalbay, bu durumun yarattığı sonuçlara dair, “Kadın cinayetlerinin, kadının maruz kaldığı her türlü şiddetin ortadan kaldırılması çabasından vazgeçmek demektir. Kadın cinayetleri İstanbul Sözleşmesi’yle önlenebilir, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçilemez. AKP saray iktidarı, kadınları aile kurumu içine sıkıştırmakta, kadınların ne giyeceğine, nasıl yaşayacağına dair sürekli dayatmalarda bulunmaktadır. Toplumun bir kesimine şirin gözükmek adına kadınların üzerindeki erkek egemenliğini ve ayrımcılığı körüklemektedir. Erdoğan kadınlara 3 çocuk, 5 çocuk siparişi verirken Kürtlerin 5-10 çocuk yaptığını söyleyerek, ırkçılığı da kadın bedeni üzerinden beslemektedir. Biz kadınlar bu ırkçı, cinsiyetçi, ayrımcı politikaları reddediyoruz” şeklinde konuştu. 

HDP’nin araştırma önergesi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.