DOLAR 18,6392 -0.01%
EURO 19,2594 0.03%
ALTIN 1.047,50-0,01
BITCOIN 3073741,63%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Katliamlara karşı çıktığı için yargılanan Günseli Kaya beraat etti
  • Rojev
  • Güncel
  • Katliamlara karşı çıktığı için yargılanan Günseli Kaya beraat etti

Katliamlara karşı çıktığı için yargılanan Günseli Kaya beraat etti

Öz yönetimler sürecinde katledilen sağlıkçı Aziz Yural hakkındaki konuşmasından kaynaklı hakkında dava açılan insan hakları savunucusu Günseli Suna Kaya, ilk duruşmada beraat etti.

ABONE OL
Kasım 15, 2022 10:00
Katliamlara karşı çıktığı için yargılanan Günseli Kaya beraat etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Öz yönetimler sürecinde katledilen sağlıkçı Aziz Yural hakkındaki konuşmasından kaynaklı hakkında dava açılan insan hakları savunucusu Günseli Suna Kaya, ilk duruşmada beraat etti.
 
İmece Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı ve insan hakları savunucusu Günseli Suna Kaya’nın 2016 yılında Şirnex’in Cizir ilçesinde sokağa çıkma yasaklarında katledilen Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Gönüllüsü Aziz Yural’a ilişkin yaptığı konuşmalardan kaynaklı “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. 
 
Bayraklı Adliyesi 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Günseli Suna Kaya ve avukatı hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca insan hakları ve hukuk örgütü, siyasi parti ve sendika temsilcileri de takip etti.
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Kaya’ya farklı tarihlerde yapılan konuşmalardan kesilerek birleştirilen CD görüntüleri soruldu.
 
Savcılıkta verdiği ifadeleri tekrarladığını ifade eden Kaya, CD’lere iki gün önce ulaştığını ve bu süre boyunca hangi gerekçelerle “örgüt propagandasıyla” suçlandığını bilmediğini dile getirdi. Aziz Yural’ın yaralılara müdahale ettiği esnada katledildiğini belirten Kaya, “Aziz’in bebeği vardı, yanına giden sağlıkçılar ambulans içinde öldürülmüştü. O dönem bağımsız grupların Cizre’ye giderek durumu anlaması için bir çaba vardı. Ancak adli idarelerce karşılık bulmayan talepti. Sosyal medyadan gazetelerden izlemeye çalışıyorduk. Çatışma seslerini torununu almaya giden 70’lik dede, 7 aylık hamile bir kadın katledilmişti ve sağlıkçılar öldürülmüştü” dedi.
 
‘KONUŞMALARIM İSYANDI’
 
İnsan hakları savunucusu, sosyalist ve barış isteyen birisi olduğunu kaydeden Kaya, “Konuşmalarım Aziz Yural ölümünden kısa süre sonra çatışmanın tarafı olmayan sivil insanların öldürülmesine karşı isyan ve çığlıktır. Duygularımın ifadesi olarak spontane şekilde konuştum. Ben talimatla davranmam düşüncelerim ve duygularım neyi gösterirse öyle davranırım. Anayasanın 26. Maddesi ve insan hakları sözleşmeleri gereğince beraatımı talep ediyorum” diye konuştu.
 
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ
 
Ardından söz alan Avukatı Zafer İncin ise delillerin Ankara merkezli bir operasyonda ele geçirilen ve CD ortamına alınan görüntüler olduğunu söyledi. Benzer suçlamadan başka bir dosyadan Yargıtay 13. Ceza dairesinin kararını mahkemeye sunan İncin, TCK’nin “kişilerin lekelenmeme hakkı ile tek celsede makul sürede delillerin toplanması dava konusu yapmama” konusunda kararını hatırlattı. İsnat edilen suçun iddianamede değerlendirilmediğini, konunun kolluğa bırakıldığını aktaran İncin, sosyal medyadan elde edilen delillerin propaganda paylaşımı değil, ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve suç unsuru olmadığını belirtti.
 
BERAAT ETTİ
 
Mütalaasını veren savcı ise Günseli hakkında zincirleme şekilde propaganda suçlaması yapılsa da dosyada bulunan delillerin ve sosyal medya paylaşımlarının örgüt propagandası teşkil etmediğini belirterek, beraat etmesini talep etti.
 
Mahkeme heyeti, Günseli’nin CMK 223-2-a maddesi kapsamında suç unsurunun oluşmadığını belirterek beraatına karar verdi.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.