DOLAR 18,5462 0.15%
EURO 18,0653 0.21%
ALTIN 983,93-0,34
BITCOIN 3576381,70%
Diyarbakır
32°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Katledilen Hasret Tutal’ın duruşması görüldü
  • Rojev
  • Kadın
  • Katledilen Hasret Tutal’ın duruşması görüldü

Katledilen Hasret Tutal’ın duruşması görüldü

Hasret Tutal'ı ateşli silah ile katleden Şervan Gülel, çelişkili ifadelerde bulunarak, mahkemede kendisine ait silahın patlamaya hazır hale getirilmesi ile ilgili "Tartışmayı bitirmek için kendimce blöf yaptım" iddiasında bulundu.

ABONE OL
Eylül 21, 2022 15:00
Katledilen Hasret Tutal’ın duruşması görüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

URFA – Hasret Tutal’ı ateşli silah ile katleden Şervan Gülel, çelişkili ifadelerde bulunarak, mahkemede kendisine ait silahın patlamaya hazır hale getirilmesi ile ilgili “Tartışmayı bitirmek için kendimce blöf yaptım” iddiasında bulundu. 

Urfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Akpıyar Mahallesi’nde 7 Ekim 2021 tarihinde Hasret Tutal, Şervan Gülel (34) tarafından ateşli silahla katledildi. Katliamla ilgili Urfa Cumhuriyet Başsavcılı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 6 Haziran’da, “Kadına karşı kasten öldürme” suçundan iddianame hazırlandı. Davanın ilk duruşması Urfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanık Şervan Gülel’in hazır edildiği duruşmaya Tulal’ın ailesinin yanı sıra, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa ve Diyarbakır şube yöneticileri, Rosa Kadın Derneği üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Urfa Kadın Platformu birleşenleri ve çok sayıda kişi katıldı. 

ÇELİŞKİLİ İFADELER 

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada konuşan sanık Şervan Gülel, daha önce emniyette verdiği ifadeyi tekrarladı. Tutal’ın katledildiği gün ile ilgili konuşan Gülel, Tutal’ı olaydan önce darp ettiğini anlattı. Gülel, Tutal’ın kendisini vurduğunu ileri sürdü. Olaydan sonra babası Şeyhmus Gülel’i arayarak haber verdiğini belirten Gülel, “Baba yetiş silah patladı” dediğini ileri sürerken, babası savcılığa verdiği ifadede, “Telefonum çaldı, arayan oğlum Şervan Gülel’di bana telefonda ‘Baba yetiş, elimde silah patladı,Hasret’in boynuna değmiş, yetiş kurtar'” diye anlatmıştı. Olay günü yaşanan konuşmaları hatırladığını belirten Gülel, silahın kimin elinde olduğunu ise hatırlamadığını söyledi ve devamında suçsuz olduğunu ekledi. Gülel, ifadelerine karşı olay yeri uzman raporlarında “Uzak atış mesafesinden yapıldığına dair şüphelinin savunması ile çelişkili tespitler, yukarıda ayrıntıları ve numaraları yazılı uzmanlık raporu ile tespit olunduğu üzere maktulün el svaplarında atış artığı bulunmadığına dair” tespitler yer aldı. Mahkeme başkanının neden silahı doldurup yatağın üstüne bıraktığını sorduğu Gülel, “Tartışmayı bitirmek için kendimce blöf yaptım” bahanesine sığındı. 

‘SİLAHIMIN EMNİYETİ HEP AÇIK’ 

Tutal’ın avukatlarının neden 112 sağlık ekiplerini aramadığını o esnada iki güvenlik görevlisi ve babasını neden aradığını yönelttiği Gülel, “Şoktaydım aklıma gelmedi” dedi. Silahın emniyetini neden açık olduğuna ise Gülel, “Benim silahımın emniyeti hep açık halde bekler” diye cevapladı. 

GÜVENLİK GÖREVLİSİ YALANLADI

Ardından olayın yaşandığını binanın güvenlik görevlisi, tanık olarak dinlendi. Güvenlik görevlisi sanık Gülel’in Tutal’ı taşıdıkları esnada verdiği ifadeleri yalanladı. Gülel, taşıma esnasında Tutal’ın başının yere demesinden kaynaklı güvenlik görevlisine bağırdığını ve kızdığını iddia etmişti, güvenlik görevlisi öyle bir şey yaşanmadığını söyledi. Güvenlik görevlisi polislerin ambulanstan önce geldiğini belirtti. 

Hasret Tutal’ın kardeşi Elanur Gonca Tutal Özbey, “Evlilik vaadiyle kandırıyordu. Şiddet uyguluyordu ablama. Ablamın uyuşturucu kullandığını söylemiş Gülel ancak ablam uyuşturucu madde kullanmadı. Olayda bir kaç hafta önce Gülel, Hasret’in arkadaşı Nagehan’a ‘Hasret beni aldatıyor mu? Aldatıyorsa onu Urfa’da yaşatmam’ demiş. Ablam Gülel’den ayrılmaktan korkuyordu. Bize de zarar vereceğini düşünüyordu. Hasret bir kez ayrılmıştı, Şervan Gülel evimizin önüne gelmişti” diye konuştu.

Ardından söz alan Tutal ailesinin avukatı Ayşe Şehriban Demirel, sanık Gülel’in çelişkili ifadelerine dikkati çekerek “Somut deliller ile sanığın ifadeleri çürütüldü. Olay yeri inceleme raporları mevcut. Cezasızlık politikası bu tarz dosyalarda devam ederse faiiler bir birinden cesaret alıyor. Sanık en ağır şekilde cezalandırılmalı” dedi. Avukat Meral Halat, tasarlayarak ve kasten öldürmeden yargılamanın devam etmesini belirterek, tutukluluğun devam etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

‘ALGI YARATMA ÇABASI’ 

Avukat Burhan Artan da somut delillere dikkati çekerek “Sanık bir senaryo uydurmuş bizi de inandırmaya çalışıyor. Hasret sağ elini kullanıyor ama sol eliyle aldığını söylüyor. Bir kişi kullanmadığı eliyle silahı kullanamaz. Sanık bir kaç karış mesafe var diyor ama uzak mesafeden silahın ateşlendiği raporla tespit. Ateşleme yakın mesafeden değil. Yakın olsaydı barut izi çıkardı. Raporların birçoğu para ile hazırlanıyor. İlk olay yeri raporlarına göre uzaktan silah sıkılmış. Hasretin vücudunda izler, morluklar var. Bu işkence yapıldığını gösteriyor. Bu işkenceden kurtulmak isteyen bir kadın arkasından vurulmuş. Bir insan istediği gibi yaşar. Algı yaratmaya dönük sanık avukatları sorular sordu. Algı yaratmak beyhudedir. İşkence yapıldı bir kadına, kendini koruyamayan bir kadın katledildi. Bu cinayet. Tasarlanarak bir cinayet işlendiği açık. Tutukluluk halinin devamını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi dosyaya müdahil olma talebinde bulundu. Sanık avukatlarından İbrahim Bülent Kendirci, Tutal’ın avukatlarının “algı oluşturmaya çalıştığını” ileri sürdü. Olay yeri raporlarında yer alan uzaktan atış yapıldığı hususunun doğru olmadığını belirten Kendirci, suçun unsurlarının oluşmadığını iddia etti. Bir diğer sanık avukatı Serdal Çelik, Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin  müdahillik talebinin ret edilmesini talep etti. Çelik, Tutal’ın avukatlarının “Cezasızlık politikası sanıklara cesaret veriyor” sözlerinden rahatsızlık duyduğunu dile getirerek, Gülel’in adli kontrol tedbirleri ile tahliye edilmesini talep etti.

ERTELENDİ 

Mahkeme heyeti verilen aranın ardından kararı açıklayarak, İstanbul ATK’den ayrıntılı rapor hazırlanması, 112 acil servisten ihbar kaydı, sanığın babası ve kardeşinin bir sonraki duruşmada dinlenmesi, Urfa Barosu müdahillik talebinin reddine, sanık Şervan Gülel’in tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 9 Aralık 2022 tarihine erteledi. 

NE OLMUŞTU?

Urfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Akpıyar Mahallesi’nde, 7 Ekim 2021 tarihinde Hasret Tutal, Şervan Bekir Gülel (34) tarafından ateşli silahla katledildi. Olayın ardından gözaltına alınan Gülel, “kazara oldu” bahanesinin arkasına sığınmak istese de çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diyarbakır’da yaşayan ailesi tarafından cenazesi alınan Tutal’ın cenazesi ise Ergani ilçesinde toprağa verildi.

Katliamla ilgili Urfa Cumhuriyet Başsavcılı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 6 Haziran’da, “Kadına karşı kasten öldürme” suçundan iddianame hazırlandı. İddianamede yer alan otopsi raporunda, Tutal’ın katledilmeden önce birçok defa darp edildiği yer aldı. Raporda, darp izlerinin yanı sıra Gülel’in “Silah Hasret’in elindeydi” savunmasına karşı Tutal’ın elinde swap izine rastlanmadığı belirtildi. Tanık ifadeleri, kamera kayıtları, müşteki ifadeleri ve kriminal raporların yer aldığı iddianamede, Gülel’in “Silah Hasret’in elindeydi, boynuna birkaç karış mesafede ateş aldı” iddialarına karşı silahın uzun mesafeden ateş aldığına dair bilgiler yer aldı. Tutal’ın kız kardeşlerinin ifadelerine de yer verilen iddianamede, Tutal’ın Gülel tarafından fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldığı, ayrılmak istediği için sürekli tehdit edildiği kaydedildi. Gülel’in babası ifadesinde, olay sonrası oğlunun kendisini arayarak, “Baba yetiş, elimde silah patladı. Hasret’in boynuna değmiş, yetiş kurtar” dediğini belirtirken, Gülel ise telefon kayıtlarının tersine “Silah Hasret’in elindeydi, ondan almaya çalışıyordum” dedi. Savcılık iddianamesinde, şüpheli ifade ve delilleri göz önünde bulundurarak, Gülel’in “Kadına karşı kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.