Karadeniz ve Dumlu cezaevlerinde sağlık ve güvenlik hakkı ihlal ediliyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Karadeniz ve Dumlu cezaevlerinde sağlık ve güvenlik hakkı ihlal ediliyor

Karadeniz ve Dumlu cezaevlerinde sağlık ve güvenlik hakkı ihlal ediliyor

Dumlu ve Karadeniz cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin raporunu açıklayan Wan Barosu İnsan Hakları Merkezi, sağlık ve tedavi hakkı, güvenlik hakkı, haberleşme ve ifade özgürlüğü ihlalinin yaşandığı belirtti.

ABONE OL
Ocak 23, 2023 12:30
Karadeniz ve Dumlu cezaevlerinde sağlık ve güvenlik hakkı ihlal ediliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Dumlu ve Karadeniz cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin raporunu açıklayan Wan Barosu İnsan Hakları Merkezi, sağlık ve tedavi hakkı, güvenlik hakkı, haberleşme ve ifade özgürlüğü ihlalinin yaşandığı belirtti.
 
Wan Barosu İnsan Hakları Merkezi Karadeniz ve Erzurum Dumlu cezaevlerine dair Aralık ayına dair hazırladıkları raporu açıkladı. Wan Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD, Wan TUHAYDER ile çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi katıldı.
 
Açıklamayı İnsan Hakları Merkezi avukatı Fettah Keleş okudu.
 
Tutuklu ve ailelerinin gelen başvuruları üzerine Karadeniz ve Erzurum Dumlu cezaevlerini ziyaret ettiklerini ifade eden Keleş, tutuklularla gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucunda cezaevleri raporunu hazırladıklarını kaydetti. Keleş, raporla amaçladıkları şeyin cezaevinde yaşanan hak ihlallerini kayıt altına alarak bu durumun sonlandırılması noktasında yetkili mercilerin harekete geçirmek olduğunu söyledi. Raporlama çalışması kapsamında Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesi, Giresun Espiye L Tipi Kapalı Hapishanesi, Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesi ve Erzurum Dumlu 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevleri ziyaret edildi. 
 
BAFRA T TİPİ KAPALI CEZAEVİ
 
Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde ağız içi arama uygulamasının yaşandığını ifade eden Keleş, tutukluların ağız içi aramayı kabul etmemesi nedeniyle hastaneye götürülmediklerini söyledi. Bu nedenle bazı hasta tutukluların yaklaşık 2 yıldır hastaneye götürülmediğine dikkat çeken Keleş, cezaevinde yaşanan diğer ihlalleri sıraladı: “Hasta mahpusların sağlıklarını tehlikeye sokacak dereceye geldiğini, bazı mahpusların durumlarının çok ağır olduğu, idarenin 3 ay önce yaptığı aramada alınan kitap ve defterlerinin üzerinde isim yok, kime ait bilinmiyor gibi gerekçeler gösterilerek taraflarına verilmediği, aramaların amacı dışına çıkarak sık ve odalar dağıtılarak yapıldığı, muhalif gazetelerin Kürtçe mektupların verilmediği, kurs atölye spor vb. etkinliklerin yaptırılmadığı, kantin fiyatlarının fahiş olması.”
 
ESPİYE CEZAEVİ
 
Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde de aynı ihlallerin yaşandığını ifade eden Keleş, ayrıca Espiye Cezaevi’nde idare ve gözlem kurullarının keyfi ve hukuki olmayan gerekçelerle tutukluların koşullu salıverilmelerinin ertelendiğini söyledi. Keleş, Espiye’de yaşanan ihlaller nedeniyle 2 aya yakın bir süredir tutukluların 10’ar günlük dönüşümlü açlık grevinde olduğu bilgisini paylaştı.
 
BEŞİKDÜZÜ CEZAEVİ
 
Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde soysal faaliyetlerin tamamen yasaklı olduğunu kaydeden Keleş, cezaevi giriş-çıkışında çıplak aramanın gerçekleştiğini söyledi. Tutukluların bakanlığa gönderdiği dilekçelere cezaevi idaresi tarafından el konulduğu ifade eden Keleş, hastaneye götürülen tutukluların kelepçeli muayene edildiğini söyledi. Keleş, Beşikdüzü Cezaevi’nde yaşanan ihlaller nedeniyle tutukluların Temmuz ayından bu yana 5’er günlük dönüşümlü açlık grevinde olduğunu belirtti.
 
DUMLU CEZAEVLERİ
 
Erzurum Dumlu 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ise müebbet, süreli hapis cezası alan hükümlüler ile tutuklu kişilerin dahi tek kişilik hücrelerde tutulduğuna dikkat çeken Keleş, tutukluların günde sadece 1 saat avluya çıkarıldığını söyledi. Keleş, devamında “Mahpusların kaldığı tekli odaların pencerelerine de tel (tor) çekildiği, bu tel sebebiyle mahpusların temiz hava ve güneş ışığından mahrum bırakıldığı, elektrik faturalarının meskenden ticarethaneye dönüştürüldüğü bu sebeple birim fiyatının 4,95-TL’den hesaplandığı ve mahpuslara fahiş faturaların geldiği, iç mektupların aylar sonra verildiği, Dumlu 1 Nolu Kapalı Hapishanesi’nde mahpusların hak ihlallerinin sonlandırılması talebiyle açlık grevi yaptıkları, tel örgüleri protesto etmek için slogan atmaları gerekçe edilerek 7 kişiye 2’şer aylık 7 kere haberleşme disiplin cezası verildiği” bilgisini paylaştı.
 
Söz konusu cezaevlerinde işkence, sağlık ve tedavi hakkı, güvenlik hakkı, haberleşme, ifade özgürlüğü şeklinde ihlalleri tespit ettiklerini belirten Keleş, yaşanan ihlallerinin bir an önce sonlandırılması çağrısında bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.