en iyi rulet siteleri
Kanser hastası Cemil Erdem’in serbest bırakılması istendi
  • Rojev
  • Güncel
  • Kanser hastası Cemil Erdem’in serbest bırakılması istendi

Kanser hastası Cemil Erdem’in serbest bırakılması istendi

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” nun 570’inci haftasında hasta tutuklu Cemil Erdem’in serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ABONE OL
Şubat 25, 2023 12:00
Kanser hastası Cemil Erdem’in serbest bırakılması istendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL- İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” nun 570’inci haftasında hasta tutuklu Cemil Erdem’in serbest bırakılması çağrısında bulundu.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 570’incisini şube binası önünde gerçekleştirdi. 
 
Bu hafta Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan 73 yaşındaki 27 yıllık hasta tutuklu Cemil Erdem’in durumuna dikkat çekildi. “Tedavi haktır engellenemez” ve “Hasta mahpus Cemil Erdem serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık, “Cemil Erdem serbest bırakılsın”, “İnsan haklarıyla insandır” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” sloganları atıldı. Açıklamaya çok sayıda insan hakları aktivistinin yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi. 
 
Açıklamayı, İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu adına Meryem Bars okudu.
 
ERDEM’İN HASTALIKLARI
 
Erdem’in tek başına yaşamını sürdüremediğini ifade eden Bars, gırtlak kanseri, diyabet, reflü, nefes darlığı ve yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi çeşitli kronik hastalıkları ve bu hastalıklara bağlı yaşadığı rahatsızlıkları olduğunu vurguladı. Bars ayrıca, Erdem’in gırtlak kanseri nedeniyle ameliyat olduğu için konuşamadığını bundan kaynaklı da kendisini ifade edemediği için de psikolojik sorunlar yaşadığını aktardı. 
 
KOĞUŞ ARKADAŞI DURUMUNU ANLATTI 
 
Erdem’le birlikte aynı koğuşta bulunan arkadaşı tarafından derneğe mektup gönderildiğini söyleyen Bars, mektubu şu şekilde aktardı: “2022’de Şehir Hastanesine götürülerek sağlık kuruluna çıkarıldı. Sağlık kurulu var olan ağır hastalıklarına karşın doğru düzgün bir tetkik yapmadan ‘hapishanede kalabilir’ ve ‘yaşamını tek başına idame edebilir’ raporu verdi. Raporu hazırlayanların ve infazın ertelenmesine engel olanların ne kadar ‘objektif’ tanı koyduklarını anlatmaya çalışacağım. Çünkü biz yirmi dört saat yan yanayız ve arkadaşımızın durumunu görüyoruz. Cemil’in yanında biri olmadığı takdirde sabahları uyanması mümkün değildir. Kullandığı ilaçları kendi yazamıyor, biz yazıyoruz. Maddi-manevi herhangi bir desteği söz konusu değildir. Unutkanlık durumu ve istemsiz kas hareketleri giderek daha fazla belirgin hale gelmiştir. Havalandırmada dolaşırken kendi kendine konuşmaları sıklaşmıştır. Bizim isteğimiz Cemil Erdem’in hem sağlık durumu açısından hem de yaşlılığı dolayısıyla yaşadığı sorunlara karşı harekete geçmeniz ve dışarıdan gerekli işlemleri yapmanızdır.”
 
DUYARLILIK ÇAĞRISI 
 
Erdem’in halen cezaevinde tutulmasının sağlık ve yaşam hakkına ağır tehdit oluşturduğunun altını çizen Bars, hasta tutuklu Erdem ve bütün hasta tutukluların serbest bırakılarak, sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve kamuoyunu duyarlılığa çağırdı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.