DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316005-0,74%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınlardan 25 Kasım açıklaması: Alanlarda olacağız
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadınlardan 25 Kasım açıklaması: Alanlarda olacağız

Kadınlardan 25 Kasım açıklaması: Alanlarda olacağız

Kadınlar, 25 Kasım kapsamında bir çok kentte yapılacak yürüyüşlere dikkat çekerek, “Valilikler tarafından hukuksuzca uygulanan eylem, etkinlik yasaklarını kabul etmiyoruz. Bugün de, 25 Kasım’da da, sokaklarda, alanlarda olacağız” açıklaması yaptı.

ABONE OL
Kasım 24, 2022 11:00
Kadınlardan 25 Kasım açıklaması: Alanlarda olacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Kadınlar, 25 Kasım kapsamında bir çok kentte yapılacak yürüyüşlere dikkat çekerek, “Valilikler tarafından hukuksuzca uygulanan eylem, etkinlik yasaklarını kabul etmiyoruz. Bugün de, 25 Kasım’da da, sokaklarda, alanlarda olacağız” açıklaması yaptı.  
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir çok kentte eylemlerine devam eden kadınlar, 25 Kasım’da yapılacak final yürüyüşüne katılım çağrısı yaptı. 
 
AMED 
 
Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) ve Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, 25 Kasım kapsamında yarın yapacakları yürüyüş için sanal medya üzerinden “#DemDemaMeşaJinane, #25KasımEngellenemez” adıyla hashtaq kampanyası başlattı.
 
Tüm kadınlara alanlara çıkma çağrısı yapılan paylaşımda, “Valilik tarafından hukuksuzca uygulanan eylem, etkinlik yasaklarını kabul etmiyoruz! Bugün de, 25 Kasım’da da, sokaklarda, alanlarda olacağız! Kadın mücadelemiz engellenemez! Tüm yasaklara karşı sesimizi, sözümüzü, mücadelemizi büyüteceğiz. Herkesi ‘eylem etkinlik yasaklarına’ karşı başlattığımız hashtag çalışmamıza destek vermeye çağırıyoruz” denildi. 
 
ADANA
 
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında yazılı açıklama yaptı. 
Adalete duyulan güvenin azaldığına dikkat çekilen açıklamada, “Gericiliğin, adaletsizliğin, hukuksuzluğun hüküm sürdürdüğü yaşamda şiddet ve baskı eksik olmuyor. Bugün İran’da yaşanan da budur. Ancak şiddet ve baskıya, yine tıpkı İran’da olduğu gibi özgürlük yanlıları başkaldırır. Nitekim Masha Amini’nin kıyafet yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltında bulunduğu sırada hayatını kaybettiği Eylül’den bu yana İran sokaklarında, üniversitelerde direniş devam ediyor. Ülkemizdeki de kadın mücadelesinin her geçen gün güçlendiğini görmek, gelecek güzel günlere olan umudumuzu artırıyor. Kadınlar şiddetin, baskının, tacizin ve yoksulluğun pençesine karşı mücadelelerini kararlılıkla sürdürüyorlar. Bizler de kadına yönelik şiddetin son bulması için, bu mücadelenin bir parçası olmaya kararlılıkla devam edeceğiz” diye belirtildi.
 
İSTANBUL 
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi de yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Kadın özgürlük mücadelesi, tüm dünyada Mirabal kardeşlerden Nagîhan Akarsel’e ve Jîna Emînî’ye uzanan bir hatta sınır tanımadan sürüyor, sürecek” denildi. 
 
KADIN İSYANI HALK DİRENİŞİNE DÖNDÜ
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: İran’da Jîna’nın katledilmesinden sonra başta Rojhilat Kurdistanı’nda olmak üzere isyan ve protesto dalgası İran’ın her yerine yayıldı. Kadınların öncülük ettiği isyan ve protestolar birkaç gün içinde İran’da molla rejimine ve onun yarattığı antidemokratik politikalara yönelerek özgürlük, eşitlik ve adalet talebiyle birleşerek büyük bir halk direnişine dönüşmüştür. Aynı dönemde Jineoloji Araştırma Merkezi Üyesi Nagîhan Akarsel, Süleymaniye’de suikast sonucu katledildi. Bu saldırılar, Ortadoğu’da yükselen ve büyümekte olan kadın özgürlük mücadelesinden bağımsız değildir. Nagîhan’ın erkek devletler tarafından katledilmesinin altında, yok sayılan kadın tarihimizden ve onun köklerinden aldığımız inançla yürüttüğümüz kadınların özgürlük mücadelesi yatmaktadır. Bizler ‘Kadın Dayanışması Sınır Tanımaz’ diyerek Jîna’nın saçlarını, Nagîhan’ın hakikat kalemini kadın özgürlük tarihimizle birleştirerek, dünyanın her yerinde yankılanan ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganı ile isyanı çığlığımıza dönüştürüyoruz. Her şeyin artık bir saç teline bağlı olduğu bu zamanda, 25 Kasım’ı tüm bu mücadelelerin deneyimi ve dayanışmasıyla karşılıyoruz. Kimliğimize, bedenimize, haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz. Yaşasın özgürlük mücadelemiz.” 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.