en iyi rulet siteleri
Kadınlar alanlarda mücadeleyi büyütüyor
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadınlar alanlarda mücadeleyi büyütüyor

Kadınlar alanlarda mücadeleyi büyütüyor

25 Kasım etkinlikleri kapsamında alanlara çıkan kadınlar, “Jin, jiyan, azadî” sloganı etrafından kenetlenen kadınların mücadelesinin tüm dünyaya yaymak için mücadeleyi büyüteceklerini belirtti.

ABONE OL
Kasım 19, 2022 15:33
Kadınlar alanlarda mücadeleyi büyütüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – 25 Kasım etkinlikleri kapsamında alanlara çıkan kadınlar, “Jin, jiyan, azadî” sloganı etrafından kenetlenen kadınların mücadelesinin tüm dünyaya yaymak için mücadeleyi büyüteceklerini belirtti. 
 
Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü eylem ve etkinlikleri kapsamında İstanbul, Hatay, Mersin, Şirnex, İzmir ve Adana’da alanlara çıkarak mücadeleyi büyütme sözü verdi. 
 
İSTANBUL 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yapacakları etkinliklere ilişkin Bağcılar ilçesine bağlı Fatih Mahallesi’nde açıklama yaptı. “Şiddete savaşa, yoksulluğa karşı isyandayız Jin Jiyan Azadi” pankartı açan kadınlar, “Kadın tutsaklar için adalet”, “Têkoşîna jınan lı her derê yê”, “Yoksulluğa, zamlara, eşitsizliğe karşı mücadele edelim”, “Ulusal sınıf, cinsel sömürüyü son” dövizlerini taşıdı. Kadınlar sık sık, “Jin, jiyan, azadî”, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Be jın jiyan na be” sloganları attı. Ayrıca kadınlar erkek-devlet şiddetiyle katledilen Nagihan Akarsel, İpek Er ile tutuklu kadın siyasetçiler Ayşe Gökkan, Figen Yüksekdağ, Gülten Kışanak, Sebehat Tuncel’in fotoğraflarını taşıdı.
 
Erkek- devlet şiddetine dikkat çeken HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol, 25 Kasım kapsamında katledilen kadınları anacaklarını ifade etti. “Jin, jiyan, azadi” sloganı etrafında kenetlenen kadın mücadelesinin İran, Türkiye ve Kurdistan’dan dünya sokaklarına yayıldığı söyleyen Birol,  “Saçlarını savuran İranlı kız kardeşlerimizin, Latin Amerika, Avrupa,  Afrika’da tıpkı kendileri gibi şiddet, emek ve beden sömürüsü altında inleyen bütün kız kardeşlerin kulaklarına kadar varan tarihsel bir süreçten geçiyoruz. Kadınların değiştirme gücünü, özgür ve eşit yaşanabilir olma duygusunun her yere yayma gücünü bir kere daha gösterdiğine şahit oluyoruz. Böylesi tarihi bir anda şiddete, savaşlara, erkek ve devlet şiddetine karşı sokakta özgürce gezemediğimiz bütün baskılara dur demek için 25 Kasım’da alanlarda olacağız” ifadelerini kullandı. Birol, bütün kadınları isyanlarını haykırmak için 25 Kasım’da Taksim Tünele davet etti.
 
BÜYÜYEN KADIN MÜCADELESİ 
 
Dünyanın dört bir yanından kadınların, erkek-devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı alanları doldurarak isyanlarını haykırdığını ifade eden HDP İstanbul Kadın Meclisi Üyesi Besra İşsever, “Bugün bu isyan, İran sokaklarında Jîna, Şili’de Las Tesis, Meksika’da Ni Una Menos, Kurdistan ve Ortadoğu’da Jin, jiyan azadî oldu. Bir kartopu gibi gittikçe büyüyen kadın mücadelesi, tüm engellere karşı dayanışma içinde mücadelesini sürdürüyor” ifadelerini kullandı.
 
SİNDİREMEDİKLERİ MÜCADELE
 
“Selam olsun Nagihan’ın kalemini yere düşürmeyenlere, gerçekleri söylemekten korkmayan Şebnem Korur Fincancı’ya, selam olsun zindanlarda direnen Figen’e, Leyla’ya, Ayşe’ye, Gültan’a, Sebahat’e, Ayla’ya ve tüm kadın yoldaşlarımıza” diyen İşsever sözlerine şöyle devam etti: “Kadınlar, tüm dünyada kendilerine dayatılan sınırlara itiraz ederek erkek egemen sisteme, kapitalizme ve faşizme karşı mücadele ediyor. Erkek iktidarlar kadınların sesini kısmaya çalışıyor. Çünkü mücadelemizin gücünün farkındalar. Tahakkümcü erkek rejimlere, diktatörlere karşı en amansız mücadeleyi verenleriz. Haklarımıza ve kazanımlarımıza yönelik saldırılar karşısında direnenleriz. Kayyım siyasetine karşı  ‘Eş Başkanlık mor çizgimizdir’ diyenleriz. Baskı, gözaltı ve tutuklamalarla sindiremediğiniz bir mücadelenin devamcılarıyız. “
 
Geçtiğimiz yıl Kasım ayından şimdiye kadar en az 335 kadının erkekler tarafından katledildiğini vurgulayan İşsever, 223 kadının da şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini aktardı.  Kadın Bakanlığı kurarak kadın bütçesini oluşturacaklarını ifade eden İşsever, “Bu 25 Kasım’da da şiddete, savaşa, yoksulluğa karşı isyandayız” dedi.  
 
İZMİR’DE YÜRÜYÜŞ
 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad TJA) 25 Kasım kapsamında Bornova Pınarbaşı Mahallesi Çiftlikyanı Meydan’ında bir araya gelerek, Dağınık Sokak’a yürüyüş yaptı. Çok sayıda mahalleli kadının katıldığı yürüyüşte, “Jin jiyan azadi, faşizme, kadın kırımına karşı şimdi kadın özgürlük zamanı” pankartı açıldı. Kadınlar, sık sık, “Jin jiyan azadi”, “Tecride hayır”, “Ziman jine, jin jiyane”, “Jin jiyane jiyan nekuje” “Hasta tutuklulara özgürlük” sloganları attı. Yürüyüşte katledilen Jîna Emînî, Nagihan Akarsel, Deniz Poyraz, Garibe Gezer, Hevrin Xelef’in fotoğrafları taşındı. 
 
Yürüyüş sonrası açıklama yapan TJA üyesi Nur Aytemur, Mirabel kardeşlerden Aysel Doğan, Deniz Poyraz, Jina Emini ve Nagihan Akarsel’e kadar kadınların özgürlüğün sesinin yükseldiğini söyledi. İran’dan başlayarak bütün dünyaya yayılan ‘Jin, jiyan, azadî’ felsefesinin her geçen gün büyüdüğünü dile getiren Aytemur, tüm saldırılara karşı mücadeleyi büyütmeye devam edeceklerini ifade etti. 
 
Ülkede derinleşen ekonomik krize dikkati çeken Aytemur, kadın yoksulluğu, sömürü politikaları, ekonomik krizden kurtuluşun örgütlü kadın mücadelesinden geçtiğini belirtti. Aytemur, İzmir’in tüm mahallelerinde fuhuş ve madde bağımlılığı ile gençlerin yok edilmek istenildiğini söyleyerek, “Yozlaştıran, iradesizleştiren politikalar yürütülüyor. Şiddeti meşrulaştıran uygulamalarla, cinsiyetçi ve kadın düşmanı politikalarla bir kadın kırımı yaşatılıyor” diye belirtti.  
 
HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik de, mücadeleyi büyüteceklerini söyledi.
 
HATAY
 
Hatay’da Mor Dayanışma üyeleri, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Künefeci Meydanı’nda açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada basın metnini Selver Büyükkeleş, okudu. Büyükkeleş, “Bizler haklarımız, hayatlarımız, bedenlerimiz için mücadele etmeye, örgütlenmeye, dayanışmayı büyütmeye devam edeceğiz. Erkekler tarafından aramızdan koparılan bütün kadınlar için isyanımızı büyüteceğiz.25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde erkek şiddetine karşı bir kez daha sokaklarda olacağız. Sen de mücadeleyi büyütmek için 25 Kasım’da saat 18.00’de Künefeciler Meydanı’na gel!” diye çağrı yaptı.
 
ADANA
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Kadın Meclisi ve TJA aktivistleri, HDP Yüreğir ilçe binasındaki kahvaltı etkinliğinde kadınlarla bir araya geldi. Etkinlikte çok sayıda kadının yanı sıra HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da katıldı. Etkinlikte, kadın mücadelesinin önemine değinerek, mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.
 
Adana’da Mor Dayanışma üyeleri de, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında İsmet İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada konuşan Mor Dayanışma üyesi Zeynep Sincar, her sene olduğu gibi bu senede 25 Kasım’da erkek şiddetine karşı sokaklarda olacaklarını dile getirdi. “İtaat etmeyeceğiz, isyanı örgütleyeceğiz ve evet biz kazanacağız” diyen Sincar, tüm kadınları 25 Kasım’da saat 17.30’da Heykelli Park’tan Atatürk Parkı’na yapacakları yürüyüşe katılmaya çağırdı. 
 
MERSİN
 
HDP Mersin Kadın Meclisi ve TJA aktivistleri, erkek-devlet şiddeti sonucu katledilen kadınlar anısına 68’liler Barış Orman’ında fidan dikme etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlikte konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş, fidan dikme etkinliği katledilen kadınlardan Jîna Emînî ve Nagihan Akarsel’e adadıklarını, katledilen tüm kadınların isimlerini yaşatacaklarını söyledi.
 
Kadınlar ardından zılgıt ve alkışlar eşliğinde “Jin, jiyan, azadî” sloganı attı.
 
ŞIRNEX
 
TJA, Şirnex’in Elkê ilçesine bağlı Setkar köyünde kadınlarla buluştu. Programdan önce mahallelerde evleri gezen kadınlar, şiddete ilişkin bilinçlendirme çalışması yürüttü. 
 
Setkar köyündeki buluşmada konuşan HDP Şirnex İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ, kadınlar üzerindeki özel savaş politikalara değinerek, buna karşı her şart ve koşulda mücadele edeceklerini söyledi. Kadın buluşması “Jin Jiyan azadî” sloganlarıyla son buldu. Öte yandan Şirnex’in Dêrgûl beldesi ile Sîlopiya ilçesinde kadınlar 25 Kasım çalışmaları kapsamında siyasi tutuklu kadınların ailelerini ziyaret ederek dayanışma dileklerini sundu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.