en iyi rulet siteleri
Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor: Öfkeliyiz, zulmün hesabını soracağız
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor: Öfkeliyiz, zulmün hesabını soracağız

Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor: Öfkeliyiz, zulmün hesabını soracağız

Birçok kentte 8 Mart’ın startını veren kadınlar, dayanışmanın önemine dikkat çekerek, “Bugün deprem bölgesindeki kadınlarla dayanışma zamanıdır. Bu enkazı biz kadınlar kaldıracak, yeni bir hayatı kuracağız" dedi.

ABONE OL
Mart 2, 2023 13:00
Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor: Öfkeliyiz, zulmün hesabını soracağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Birçok kentte 8 Mart’ın startını veren kadınlar,  dayanışmanın önemine dikkat çekerek, “Bugün deprem bölgesindeki kadınlarla dayanışma zamanıdır. Bu enkazı biz kadınlar kaldıracak, yeni bir hayatı kuracağız” dedi. 
 
Kadınların startını verdiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla birçok kentte açıklama ve etkinlik gerçekleştirildi. 
 
ŞIRNEX
 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi,  depremin ardından Şirnex’in Silopiya ilçesine göç eden depremzede kadınları ziyaret etti. Ziyarete, HDP Şirnex Milletvekili Nuran İmir, Silopiya Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan, TJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi ve ilçe yöneticileri yer aldı. Depremzede kadınalar, “Biz kadınlar yaşamın her alanında dayanışmamızla yaralarımızı beraber saracak, umut, inat ve mücadele ile yeniden yeşerip büyüyeceğiz. Dayanışma ve sevgiyle. Özgür Kadın Hareketi (TJA)” notunun bulunduğu hediye kolileri verildi. 
 
Kadınlar, ilçedeki 13 aileye ziyaret etti. 
 
MELETÎ
 
Depremzede kadınlarla dayanışma amacıyla Serhat’tan Meletî’ye gelen Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, 8 Mart etkinlikleri kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdi. Yeşilyurt ilçesinde bulunan koordinasyon merkezinin önünde yapılan açıklamada, “Kadın dayanışması yaşatır” pankartı taşındı. Açıklamayı yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Wan İl Eşbaşkanı Şengül Polat, TJA’lılar olarak felaketin ilk gününden bu yana alanlarda olduklarını belirterek, “Tüm baskılara, kayyımlara rağmen mağdur yurttaşlarla bir araya gelmeye devam edeceğiz. Bir daha böyle felaketlerin büyük ve ağır sonuçlar vermemesi için ‘Demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü paradigma’ doğrultusunda kentlerin oluşturulması gerektiğini savunuyoruz” dedi. 
 
Ardından konuşan HDP Meletî İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya, felaketin üzerinden 25 gün geçmesine rağmen temel yaşam ihtiyaçlarının giderilmediğini belirtti. Felaketin ağır faturasını kadınların ödediğinin altını çizen Yücekaya, “Kadınların çadırlarda kar eriterek çocukların su ihtiyacını karşıladığını gördük. HDP olarak depremin ilk gününden bu yana kadınların tüm ihtiyaçlarına yönelik ülkenin tüm kentlerinde büyük bir dayanışma var. Bu dayanışmayı büyüten kadınlardır” diye belirtti. 
 
Açıklama, “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla son bulurken, kadınlar dayanışmayı sürdürecek.
 
ADANA 
 
Adana’da, TJA ve HDP Kadın Meclisi HDP Adana İl Örgütü’nde düzenledikleri basın toplantısıyla 8 Mart’ın startını verdi. Toplantıda konuşan İl Eşbaşkanı Helin Kaya, savaş ve şiddet politikalarıyla ülkeyi derin bir yoksulluğa mahkum eden iktidarın, depremde de halkları bir başına bıraktığını dile getirdi. Söz konusu savaş ve ölüm olduğunda “Suriye’ye iki günde girmekten” bahseden AKP-MHP iktidarının deprem bölgesine günlerce gidemediğini belirten Kaya, “On binlerce yurttaş yaşamını yitirdi, on binlerce yurttaş yaralandı. Deprem sadece iktidarın basiretsizliğini değil, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinliğini de gözler önüne serdi. Kadınlar bugün deprem bölgelerinde özgün ihtiyaçlarını karşılayamıyor, güvenli alanlarda kalamıyor, kendilerini ve çocuklarını istismardan korumak adına geceler boyunca nöbet tutuyor. Deprem sebebiyle psikolojik bir tahribat yaşayan kadınların bir yandan da toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yarattığı tahribata maruz bırakılmasını kabul etmiyoruz. Öfkeliyiz, isyandayız, halklara ve kadınlara yaşatılan bu zulmün hesabını soracağız. Bugün yaşanan ‘asrın felaketi’ değil, AKP-MHP’nin halklara ihaneti olduğunun bilincindeyiz. Bugüne kadar her gün alanlarda, sokaklarda, mahallelerde seslerimizi birleştirdik, örgütlülüğümüzü büyüterek erkek egemen iktidara boyun eğmeyeceğimizi her defasında gösterdik. Bugün de deprem bölgesindeki kadınlarla dayanışma zamanıdır. Bu enkazı biz kadınlar kaldıracağız. Yeni bir hayatı kuracağız” ifadelerini kullandı.
 
MERSİN
 
Mersin’de, TJA ve HDP Kadın Meclisi, HDP il örgütü binasında düzenledikleri basın toplantısıyla 8 Mart’ın startını verdi. Toplantıya, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Mimozo Kadın Derneği yöneticileri katıldı. Hazırladıkları programı paylaşan Çiğdem Göksoy, “Zaman, kadın özgürlük zamanı. Başımıza gelmiş en büyük felaket olan ‘Tek adam’ rejimine ve enkaz altında kalan faşist-cinsiyetçi iktidara karşı, kadın öncülüğünde toplumsal dayanışmayı büyütüyor ve dünya kadınlarının birlik, dayanışma ve mücadele günü 8 Mart’ı kutluyoruz” dedi.
 
Göksoy, daha sonra 8 Mart dolayısıyla kentte gerçekleştirecekleri eylem ve etkinlikleri şöyle sıraladı: 
 
“* 3 Mart: Akdeniz’de Kazanlı, Özgürlük ve Çilek mahallelerinde depremzede kadınları ziyaret.
 
* 4 Mart: Toroslar’da depremzede aileleri ziyaret.
 
* 5 Mart: Yenişehir’de depremzede aileleri ziyaret.
 
* 6 Mart: Cezaevlerindeki kadın arkadaşlara kart gönderme. Ardından Mezitli ve Erdemli’de depremzede aileleri ziyaret.
 
* 7 Mart: Tarsus’ta depremzede aileleri ziyaret.
 
* 8 Mart: Kadın Platformuyla gece yürüyüşü.”
 
İSTANBUL
 
İstanbul’da da, TJA ve HDP Kadın Meclisi, 8 Mart etkinlikleri kapsamında tutuklu kadınlarla dayanışmak amacıyla Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir, Sancaktepe, Çekmeköy, Pendik, Fatih ve Esenyurt ilçelerindeki PTT’den dayanışma kartları gönderdi. İlçelerde bir araya gelen çok sayıda kadın, doğa, çocuk, ekoloji ve kadın temalı kartlara 8 Mart mesajlarını yazdı. Renkli kağıtlardan mektup ve kartlar hazırlayan kadınlar, zarfları da el işlemeleriyle süsledi. Kadınlar, daha sonra hazırladıkları kartları PTT şubelerinden  kadınlara gönderdi. 
 
Kadınlar, “Asla yalnız değilsin” ve “jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla eylemlerini sonlandırdı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.