Kadınlar 2023 yılı dileklerini tuttu

Kadınlar 2023 yılı dileklerini tuttu

Kadınlar Birlikte Güçlü eyleminde 2023 yılı dileklerini tutan kadınlar, “AKP’den kurtulmayı” diledi.

ABONE OL
Ocak 8, 2023 15:00
Kadınlar 2023 yılı dileklerini tuttu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Kadınlar Birlikte Güçlü eyleminde 2023 yılı dileklerini tutan kadınlar, “AKP’den kurtulmayı” diledi.  
 
Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), İstanbul Kadıköy’de bulunan İskele Meydanı’nda “Kadınların isyanı değiştirecek” sloganıyla eylem düzenledi. Hasta ve infazı yakıların tutukluların yakınlarının yanı sıra çok sayıda kadın eyleme katıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyesi Perihan Koca ile milletvekilleri de eylemde yerlerini aldı.  Eylememde, sık sık “jin, jiyan, azadî” ve “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganları atıldı.  Ayrıca “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Hayatımız bizim kutsal aile sizin olsun” , “Kadınların isyanı değiştirecek”, “Erkekler öldürüyor devlet-yargı koruyor” ve “Çocuk istismarı evlilikler aklanamaz” şeklinde dövizler taşındı.  
 
KADINLARIN 2023 DİLEKLERİ 
 
Eylemde, “2023’te neyi değiştirmek istersiniz?” ve “Geride bırakmak istediğin şey nedir? Dilekleriniz nelerdir?” sorularına dair kadınların yanıtları bir sandıkta toplandı. Sonrasında kadınların verdikleri yanıtlar okundu. Kadınların dilekleri arasında en çok “AKP ve erkeklerden kurtulma” yer alması dikkat çekti. Dileklerin okunmasının ardından kadınlar, Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.  Ardından kaybolan ve katledilen kadınların isimleri okunarak, “Burada” diye haykırıldı. 
 
‘İNAT VE İSYAN GALİP GELDİ’
 
Ortak basın metnini okuyan Cemile Baklacı, öldürülen kadınların faillerinin korunduğunu belirterek, bu durumu “erkek adaleti” olarak nitelendirdi. “Gerçek adalet” için sokakları terk etmeyeceklerini belirten Baklacı,  “İnat ve isyan galip geldi. Tüm yasaklara rağmen cinselliğimizden, arzularımızdan, sokaklarda olmaktan vazgeçmedik, her yanı saran nefrete karşı Onur Yürüyüş’ünde beraberdik, eylemlerde kol kolaydık” ifadelerini kullandı.
 
‘JIN, JIYAN, AZADÎ’ SLOGANI
 
Mülteci ve göçmenlere yönelik saldırıların artığına dikkati çeken Baklacı, İran ve Rojhilat kentlerindeki direnişe değindi. Baklacı, İran devletine karşı kadınların isyanda olduğunu belirterek, “İsyanın ateşi ‘jin, jiyan, azadî’ sloganı her yerden yankılandı, birbirimize güç verdi” dedi.
 
FİNCANCI DURUŞMASINA ÇAĞRI
 
Kayyum atamalarına, HDP’ye dönük kapatma davası ve kadınların tutuklanmasına da tepki gösteren Baklacı, şunları söyledi: “Erkek-devlet şiddetine karşı binlerce kadın olduk, Aysel’i cezaevinden çıkardık. Bitmedi, bitmeyecek. Erkek adalet ile iktidarın talimatlarıyla hukuksuzca tutulan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Mücella Yapıcı ve nice yol arkadaşlarımızı alana dek bitmeyecek bu isyan” Baklacı, Fincancı’nın 11 Ocak’ta İstanbul Adliyesi’nde görülecek duruşmasına da katılım çağırısı yaptı. 
 
 Baklacı, şöyle devam etti: “İnsan hayatlarını bir seçim ve iktidar hesabı haline getirenlere karşı ‘savaşa hayır’ diyerek barışı savunduk. Hep birlikte ‘Bizim de barış içinde yaşama hakkımız var’ diyerek bulunduğumuz her yerden barışın sesini yükselttik, yükseltmeye devam edeceğiz. İstismarcıları koruyan aile aklayan bu düzene karşı ‘Erkek, aile, tarikat, cemaat istismar ediyor, devlet istismarcıyı koruyor’ diyerek isyan ettik, ediyoruz.”
 
ÖZGÜR BİR HAYAT
 
Kadınların 2023’e isyanı büyüterek girdiğini belirten Sarya Arin ise, “Seçimlere doğru giderken AKP-MHP iktidarının aynı eşitsizlik, sömürü ve şiddetle iktidarını bir kez daha inşa etmesine engel olacağımız yıl” dedi. Arin,  “tek adam” rejimine, haksızlığa, hukuksuzluğa ve kadınları esir alan umutsuzluk hissine başkaldırdıklarını söyleyerek, şiddetsiz, sömürüsüz, eşit ve özgür bir hayat kurulana kadar mücadelelerinin süreceğini ifade etti.  
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.