DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316084-0,37%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadın Sığınakları Kurultayı ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla başladı
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadın Sığınakları Kurultayı ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla başladı

Kadın Sığınakları Kurultayı ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla başladı

Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı’nın 25’incisi Amed’in ev sahipliğinde “Jin jiyan azadî” sloganıyla başladı.

ABONE OL
Kasım 12, 2022 09:00
Kadın Sığınakları Kurultayı ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı’nın 25’incisi Amed’in ev sahipliğinde “Jin jiyan azadî” sloganıyla başladı.
 
Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı’nın 25’incisi Amed’in ev sahipliğinde Sur’da bulunan Green Park Otel’de başladı. Rosa Kadın Derneği ve Mor Çatı Vakfı ortaklığıyla yapılan olan kurultaya, aralarında akademisyen, kadın örgütleri ve aktivistlerin de yer aldığı yaklaşık 350 kadın katıldı. Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, katılanları Kürtçe selamlayarak, “Jin jiyan azadi” sloganıyla açılış konuşmasını yaptı. 
 
JİNA VE NAGİHAN ANILARAK BAŞLANDI
 
İran’da başlayan kadın direnişine değinerek sözlerine başlayan Kaya, “İran’daki kadın direnişini büyük bir heyecanla selamlayarak konuşmama başlamak istiyorum. Jîna Amînî’yi de anarak devam etmek istiyorum. Yanı sıra artan politik kadın cinayetleri, yükselen kadın kırımı politikalarının da farklı bir boyutu bu çerçevede de sevgili Nagihan Akarsel’i anarak başlamak istiyorum. O’nun kadın mücadelesinin saygıyla selamlıyorum” dedi. 
 
KADIN AKTİVİSTLER HEDEFTE
 
Dünyada ve Türkiye’de şiddet politikalarının arttığına dikkati çeken Kaya, “Artan şiddet politikalarının hepimizin hayatlarını nasıl daralttığını çok yoğun bir şekilde hissediyoruz. Bu çerçevede özellikle son bir iki yıl içerisinde İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet politikaları üzerinden kadın haklarına ve kazanımlarına yönelik bir takım saldırıların arttığı dönemden geçiyoruz.  Tüm bu saldırılar karşısında kadın dernekleri, örgütleri feministler mücadele veriyor. Bu mücadeleyi verdikleri için kolluğun ve yargının hedefindeler. Özellikle kadın örgütleri, aktivistleri, feministler çok ciddi bir yargı tacizi altında. Bu şiddetin böyle bir boyutu var. Bugün burada 25’incisini yaptığımız Sığınaklar Kurultay, yıllarca yapılan bir kurultay. Buraya emek vermiş, bize bilgisini, mücadele pratiklerini aktararak ilerlememizi sağlayan bütün kadınları saygıyla selamlıyoruz. Çünkü bu çok büyük bir birikim ve deneyimin sonucunda bugünlere geldi” diye belirtti. 
 
ÖZEL SAVAŞ TARTIŞILACAK
 
Türkiye’deki her kentte kadınların maruz kaldığı şiddet türleri ve mücadele yöntemlerinin farklılaştığına değinen Kaya, “Belki ilkeler çerçevesinde aynı ama her yerel farklı türlerini yaşıyor. Biz bu zeminde bunları birleştirerek ortak mücadeleyi nasıl büyüteceğimizi ve dayanışmayı güçlendirmeyi konuşacağız. Bu nedenle çok kıymetli bir zemin burası. Bugün burada çok güzel ve kadın mücadelesine yeni başlamış genç kadınlar var. Bu sene devletin aile politikalarını konuşuyor olacağız. Tabi ki bu politikalar, söylem ve uygulamalar kadınların hayatını nasıl etkiliyor, biz mücadele ederken nasıl zorluklarla karşılaşıyoruz gibi pek çok konuyu konuşmakla beraber, ailenin içerisindeki mikro iktidar meselesini tartışacağız. Bir yandan da devletin şiddet politikalarını da tartışacağız. Hiçbiri diğerinden bağımsız değil dolayısıyla bu konuyu çok önemsiyoruz. Bu aile politikaları bizim adına özel savaş politikaları dediğimiz konunun da en önemli parçası” ifadelerini kullandı. 
 
‘TOPLUMSAL DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAYACAĞIZ’
 
Kaya, devamında şu sözlerle konuşmasını tamamladı: “Son olarak şu vurguyla bitirmek istiyorum, kadın mücadelesinin bütün bu saldırılar karşısında çok büyük bir direnişle devam ettiğini görüyoruz. Biz toplumsal dönüşüm inşasının da kadın mücadelesi öncülüğünde gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu inançla toplumsal barışı, pozitif barışın bütün mekanizmalarını oluşturmak açısından da bu zeminlerin artmasını diliyoruz. Emek veren bütün kadınlara teşekkür ediyoruz.” 
 
Kaya’nın konuşması ardından salondan “Jin jiyan azadî” sloganları yükseldi.  
 
KURULTAY 3 GÜN SÜRECEK
 
Basına kapalı bir şekilde 3 gün sürecek olan kurultayda, aile, cinsel şiddet, çocuğa yönelik suçlar, özel savaş politikaları, kadın ve çocukların adalete erişimi gibi pek çok konu tartışılacak.  
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.