Jineoloji Araştırma Merkezi Konferansı yapıldı
  • Rojev
  • Kadın
  • Jineoloji Araştırma Merkezi Konferansı yapıldı

Jineoloji Araştırma Merkezi Konferansı yapıldı

Jineoloji Araştırma Merkezi’nin Halep, Efrîn ve Şehba bürolarının Birinci Bilim Konferansı 200 delegenin katılımıyla gerçekleştirildi.

ABONE OL
Ocak 10, 2023 20:33
Jineoloji Araştırma Merkezi Konferansı yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Jineoloji Araştırma Merkezi’nin Halep, Efrîn ve Şehba bürolarının Birinci Bilim Konferansı 200 delegenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Jineoloji Araştırma Merkezi Birinci Bilim Konferansı, Şehba Kantonu’ndaki Serdem Kampı’nda yapıldı. “Sakine ve Evîn’in mücadelesinden Jîna, Zeynep ve Nagihan’ın mücadelesine kadar Jin, Jiyan, Azadî’ şiarıyla düzenlenen konferansa Kongra Star, Genç Kadınlar Birliği, PYD, TEV-DEM ve diğer kadın kurumlarından 200 delege katıldı.

Süleymaniye’de katledilen Jineoloji Araştırmaları Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in konuşmasının dinletilmesinin ardından Jineoloji Merkezi üyesi Nûjiyan Hisên, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın perspektiflerini okudu.Paris’te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın mücadele dolu yaşamını anlatan sinevizyon gösteriminden sonra Jineoloji Araştırma Merkezi’nin Halep, Efrîn ve Şehba bürolarının araştırma sonuçları paylaşıldı.

Jineoloji Araştırmalar Merkezi’nin konuları ve araştırma sonuçlarını tartışmasının ardından, konferans hazırlık komitesi, katılımcıları 4 gruba ayırarak birçok sorun ve davanın çözüm temellerine ulaşmak için kadına yönelik şiddet türleri üzerine atölye çalışmaları oluşturdu.

4 grubun esas aldığı temel konular çocuklara yönelik şiddet, dayanışma ve komünal ekonominin geliştirilmesi, teknolojik şiddet, kadın birliğinin ve kadın dostluğunun güçlendirilmesi oldu.

Tartışmaların ardından katılımcılar her türlü elektronik şiddetle mücadele için ulusal kampanyalar başlatma, kütüphaneler, çalışma ve kültür (gençlik) projelerinin desteklenmesi, teknoloji üzerinden araştırma seminerleri ve kültürel çalışmalar yapmak, bunları toplumsal cinsiyet perspektifinden sunulması, kadınlara yönelik elektronik şiddetin tehlikelere karşı gençlere ve kadınlara eğitimler verilmesine dikkat çekti.

Bunun yanında, kadınlara teknolojik uzmanlık kazandırılacak ve dijital dünyada kendilerini koruyabilecekleri merkezler açılacak.

Konferans, Kevana Zêrîn Şehit Heva grubunun türküleri ve Kuzey ve Doğu Suriye direnişini selamlayan sloganlarla sona erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.