DOLAR 18,6375 0%
EURO 19,6038 0.42%
ALTIN 1.068,030,64
BITCOIN 313468-0,81%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

İzmirli kadınlardan 25 Kasım etkinlikleri
  • Rojev
  • Kadın
  • İzmirli kadınlardan 25 Kasım etkinlikleri

İzmirli kadınlardan 25 Kasım etkinlikleri

İzmir’in farklı bölgelerinde bir araya gelen kadınlar, kadına yönelik şiddeti tartışarak mücadele sözünü yineledi.

ABONE OL
Kasım 23, 2022 15:00
İzmirli kadınlardan 25 Kasım etkinlikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – İzmir’in farklı bölgelerinde bir araya gelen kadınlar, kadına yönelik şiddeti tartışarak mücadele sözünü yineledi.

Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) İzmir 6 No’lu Şube, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Bayraklı ilçesi Doğançay’da ağaç dikimi yaptı.

Burada konuşma yapan Genel-İş İzmir 6 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Yıldız Kara, kadınların taciz, tecavüz ve şiddetle eve hapsedilmek istendiğini söyledi. Ekonomik krize de vurgu yapan Kara, “Çocuklarımızın karnını doyuramıyoruz. Bak kış geldi çattı. Bot, mont alamıyoruz. Sebzelerle, meyvelerle, etle, sütle besleyemiyoruz çocuklarımızı. Tencerelerimizde aş değil taş kaynıyor. Her geçen gün sefalet ve yoksulluk altında un gibi eziliyoruz; mutfaktaki şiddet en çok biz kadınları vuruyor. Emperyalizm ve orta çağcı gericilik biz kadınlar için hem ekonomik hem sosyal sömürü ve şiddet demektir” ifadelerini kullandı. 

BUCA’DA KADIN BULUŞMASI

Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi Derneği (BEKEV) üyesi kadınlar da, “Şiddetsiz sömürüsüz, eşit ve özgür bir yaşam” şiarıyla dernek binasında kadın buluşması düzenledi. Etkinlikte açılış konuşmasını yapan BEKEV Başkanı Neşe Gürgör şiddetin hayatın her alanında olduğunu vurguladı. Gürgör sözlerine şöyle devam etti: “Şiddetin toleresi olamaz. Her türlüsü ile mücadele edilmeli. Şiddetle mücadelenin bugün açısından temelinde İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak yatıyor. Bugün hâlâ yürürlükte olan 6284 sayılı kanunun etkin bir şekilde uygulanması gerekiyor.”

ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE

Daha sonra dernek adına söz alan Safiye Demirel de sadece olumsuzlukları değil şiddet sarmalından nasıl çıkacaklarını da konuşacaklarını söyledi. Kendi hayatı ve hakları için mücadele örneklerini konuşacaklarını sözlerine ekleyen Demirel, “Bu örnekleri çoğaltacağız ve iyi günleri hep birlikte kuracağız. Şiddet uygulayan erkeklerin etkin cezalandırılması çok önemli tabii ki ama asıl olan bataklığı kurutmak, bunun için BEKEV var gücü ile mücadele etmeye devam edecek” dedi.

Ardından söz alan kadınlar  şiddete karşı mücadele sözünü yineledi. Etkinlik şiir dinletileri ve BEKEV korosunun türküleriyle sona erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.