en iyi rulet siteleri
İzmir’de yürüyen kadınlar iktidardan hesap sordu
  • Rojev
  • Kadın
  • İzmir’de yürüyen kadınlar iktidardan hesap sordu

İzmir’de yürüyen kadınlar iktidardan hesap sordu

Depremin yarattığı yıkım, kadın cinayetlerindeki cezasızlık, kadın isyanı ve mücadelesinin ön plana çıktığı İzmir'deki 8 Mart yürüyüşlerinde binlerce kadın, "Hükümet istifa" sloganı attı.

ABONE OL
Mart 8, 2023 19:33
İzmir’de yürüyen kadınlar iktidardan hesap sordu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – Depremin yarattığı yıkım, kadın cinayetlerindeki cezasızlık, kadın isyanı ve mücadelesinin ön plana çıktığı İzmir’deki 8 Mart yürüyüşlerinde binlerce kadın, “Hükümet istifa” sloganı attı.

Bu yıl 6’ncısı yapılan İzmir Feminist Gece Yürüyüşü, eski Leman Kültür önünden başlayarak Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca sürdü. “Kader değil patriyalkal kapitalizm. Yaşasın feminist isyan” pankartı açılan yürüyüşte, “Devlet yoktu biz vardık”, “Dem dema jin, jiyan, azadi ye”, “Yasta değil isyandayız. Jin hesap dipirsin”, “Biji tekosina jinan” ve “Özgürlük, eşitlik, kız kardeşlik” dövizlerinin yanı sıra katledilen Nagihan Akarsel ve Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı. Yürüyüş boyunca sık sık “Deprem değil bu bir katliam”, “Hükümet istifa”, “Jin Jiyan azadi”, “Zeng zendegi azadi”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganları atıldı. Yürüyüşe Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Serpil Kemalbay, Barış Anneleri ve binlerce kadın katıldı.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne gelen kitle, burada depremde hayatını kaybedenler anısına mumlar yaktı. Burada kitle adına basın metnini Mehtap Alişan ve Rozana Urkun okudu.

6 Şubat’ta Maraş merkezli yaşanan 11 ilde ve Suriye’de büyük yıkıma neden olan depremin ardından üzgün ve öfkeli olunduğu belirtilen açıklamada, “İnşaat sermayesine terk edilen kentlerin yarattığı enkazın altında kalan devlete, homofobiye-transfobiye, kadın cinayetlerine, şiddete, patriyarkaya, patriyarkal kapitalizme, ırkçılığa, savaşa, faşizme, OHAL’e, erkek-devlet şiddetine karşı kadınların, LGBTİQ+’ların, lubunyaların öfkesi ve isyanı ile buradayız. Size inat yaşamak, size inat birbirimizi yaşatmak için, yarınlar için, dayanışma ve direnişimiz için, feminist isyanımızla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Feminist Gece Yürüyüşü’nde biraradayız. Çünkü bizler patriyarkaya karşı birbirimizin suç ortağıyız. Deprem bölgesinden bir ses yükseliyor ‘Devlet nerede?’ Devlet; kadınların karşısında; faillerin, çocuk istismarcılarının, cemaat-tarikatların, çetelerin, patronların ise yanıbaşında” denildi.

‘HÜKÜMET İSTİFA’

Sarayın, iktidarını korumak için her seferinde savaş politikaları ve göçmen düşmanlığına sığındığını vurgulanan açıklamada, “Hayatımızdaki tek adamları gönderecek, eşit, özgür bir dünyayı kuracağız. Feminist bir dünya kurmadan bitmeyecek isyanımızla Feminist Gece Yürüyüşü’nden bir kez daha söylüyoruz. Kadınlar, LGBTİQ+’lar, lubunyalar olarak kırıntıları değil, hayatın hepsini istiyoruz. Kadın-LGBTİQ+-çocuk düşmanlarına, fetvalar ile hayatımızı yönetmeye çalışanlara, haklarımıza saldıranlara, İstanbul Sözleşmesi’ni fesh edenlere, failleri aklayanlara, cezasızlık ile ödüllendirenlere, bizi enkaz altında bırakanlara oy yok. Yıkıntılar arasından birbirimize uzattığımız dayanışmayla, erkek-devlet şiddetinin karşısında birleşen ellerimizle, öfkemiz-isyanımız-yasımız-neşemiz-mücadelemizle hükümet istifa” ifadeleri yer aldı.

İKP DE YÜRÜDÜ

İzmir Kadın Platformu da aynı noktadan Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. “Bu enkazı kaldıracak yeni bir hayatı mücadelemizle kuracağız” pankartının açıldığı yürüyüşte, “Biz de not ediyoruz hesap soracağız”, “Kadın dayanışması sınır tanımaz” ve “Kum üstüne kurulu düzenlerinden hesap soracağız” yazılı dövizler taşındı. Yürüyüş boyunca sık sık “Saraydan hesabı kadınlar soracak”, “Jin, jiyan, azadi” (Kadın, yaşam, özgürlük), “Hükümet istifa”, “Kadınların birliği sarayları yıkacak” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamada, “Bu iktidarın yok ettiklerine rağmen yeni bir yaşamı başarmak bizim dayanışmamızla, örgütlülüğümüzle mümkündür. Kadınları işsiz ve güvencesiz bırakmayı kendine iş edinenlere sesleniyoruz 8 Mart tarihsel sorumluluğu gereği yeni başlangıçlara gebedir. Bu da sizin sonunuzun başlangıcı olacak! Bugün bu alanı, sokakları dolduranlar yaptıklarınızın hesabını soracak. Yıllardır ülkeyi kadın cinayeti cehennemine çevirenler bilsin ki, kaderci düzeninizi yıkacağız kadının emeğin yaşamın düzenini eşitlik ve özgürlük temelinde kuracağız” ifadeleri yer aldı.

EGE KENTLERİNDE EYLEM

Ege bölgesinde ayrıca Muğla’nın Bodrum, Menteşe, Marmaris, Datça, Aydın’ın Efeler ve Kuşadası ilçelerinin yanı sıra Denizli, Manisa, Balıkesir kentlerinde de kadınlar 8 Mart yürüyüşleri gerçekleştirdi. Buradalarda ki açıklamalarda da depremin yarattığı yıkımdan söz edilerek, sorumlu olan iktidarın istifa etmesi istendi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.