en iyi rulet siteleri
İzmir’de riskli olan 8 okul tahliye edilecek
  • Rojev
  • Güncel
  • İzmir’de riskli olan 8 okul tahliye edilecek

İzmir’de riskli olan 8 okul tahliye edilecek

İzmir Valisi, riskli olan 8 okulun tahliye edileceğini duyurdu.

ABONE OL
Şubat 20, 2023 08:00
İzmir’de riskli olan 8 okul tahliye edilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – İzmir Valisi, riskli olan 8 okulun tahliye edileceğini duyurdu. 
 
Mereş merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremin ardından hasarlı olan okullar boşaltılıyor. İzmir’de de 8 okulun tahliye edileceği duyuruldu.  
 
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sanal medya hesaplarında 2020’deki İzmir depremi öncesi 83 okulun yıkılarak yenilenme çalışmalarının başladığını belirterek, “Deprem sonrasında ise 30 okulda hasar kaydı tespiti yapılmıştır. Bu okullarda da gerekli incelemeler yapılarak tahliye işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 15 okulda daha üniversitelerce yapılan incemeler sonucunda yıkım kararı alınmıştır. Toplam 128 yıkım kapsamındaki okuldan 36 okulun yapımı tamamlanarak eğitim-öğretime kazandırılmıştır. Yık-Yap kapsamında 47 okulun yapımı ise devam etmektedir. Geriye kalan 45 okuldan 20 okulun projelendirme işlemleri tamamlanmış olup ihale süreçlerine başlanmıştır. Kalan 25 okulun proje çalışmaları ise devam etmektedir” ifadelerine yer verdi. 
 
8 OKUL TAHLİYE EDİLECEK
 
Proje çalışması devam eden 25 okulun da kısa sürede ihale süreçlerinin başlayacağını ifade eden Köşger, “Yıkılıp yeniden yapılacaklar haricinde de 64 okul, 2017-2022 yılları arasında eğitime kazandırılmıştır. Yine Yık-Yap kapsamı haricinde 15 okulun yapımına devam edilmektedir. 7 okulun projelendirme işlemleri tamamlanmak üzere olup ihale süreçlerine en kısa sürede başlanacaktır. Güçlendirme kapsamında ise 15 okulun güçlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Güçlendirme kapsamında 29 okulumuzun güçlendirme inşaatları devam etmektedir. Hayırsever vatandaşlarımızın katkıları ile yapılan 2 okulumuz ile beraber ilimizde 64 okulun yapımı devam etmektedir” diye belirtti.
 
Köşger Pamukkale Üniversitesi’nin incelemeleri sonucu riskli görülen 8 okulun tahliye edileceğini belirtti.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.