en iyi rulet siteleri
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: Sorumlulardan hesap soracağız
  • Rojev
  • Güncel
  • İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: Sorumlulardan hesap soracağız

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: Sorumlulardan hesap soracağız

Yaşanan depremlerde halkın rant uğruna ölümle baş başa bırakıldıklarını belirten İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, büyük yıkıma neden olan sorumlulardan hesap soracaklarını söyledi.

ABONE OL
Şubat 16, 2023 12:00
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: Sorumlulardan hesap soracağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
İZMİR – Yaşanan depremlerde halkın rant uğruna ölümle baş başa bırakıldıklarını belirten İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, büyük yıkıma neden olan sorumlulardan hesap soracaklarını söyledi. 
 
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Mereş merkezli meydana gelen depremin ardından yaşananlara ilişkin Mimarlar Odası Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. 
 
Ortak açıklamayı yapan İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz, depremde büyük kayıpların yaşanmasının nedeninin müdahale ve kurtarma çalışmalarının gecikmesi olduğunu belirtti. Yılmaz, AFAD’ın çalışmalarının yetersiz olduğunu Kızılay’ın ise sahada olmadığının altını çizerek, “Lojistik, arama-kurtarma, istihkam, barınma, aydınlatma, temiz su temini, açlık ve soğukla mücadele, hijyenik ortam yaratma, yol onarımı, ulaşım, mobil mutfaktan mobil ameliyathaneli sahra hastanelerine kadar görmekte olduğumuz ilk 24 saat örgütlenmesi bu depremde görülememiştir” dedi. 
 
‘DEVLET YOKTU’
 
Yılmaz, depremin ilk saatlerinde İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Emek ve Demokrasi Güçleri, Sağlık Platformu, dernekler, sendikalar, İzmir Kent Konseyleri Birliği, siyasi parti temsilcileri olarak bir araya gelerek, koordinasyon oluşturduklarını ve bölgelere insani yardım malzemelerini gönderdiklerini belirtti. 
  
Felaketin ilk günlerinde, yardım götürdükleri yerlerde devlet kurumlarını göremediklerinin vurgulayan Yılmaz, daha sonra ilan edilen OHAL’e dikkati çekti. Yılmaz, “OHAL bölgeye gönüllü bir şekilde yardım ulaştırmaya çalışan vicdan sahibi tüm yurttaşlara yapılmıştır” dedi. 
 
RANTIN ENKAZI
 
“İmar barışı” adı altında, kaçak ve ruhsatsız yapıların ülke ekonomisine üç kuruşluk kaynak sağlamak için legal hale getirildiğine vurgu yapan Yılmaz, “Bu durum siyasi rant uğruna yaratılmış. iktidarın büyümesine yol açtığı bu afetle, yurttaşları günlerce baş başa bıraktığını gördük. Ayrıca yıkımlar, hasar gören yollar, çöken altyapı hizmetleri ile karşı karşıyayız” diye belirtti. 
 
‘AFETMEYECEĞİZ, HESAP SORACAĞIZ’
 
Yılmaz, deprem bölgelerinde sivil ve üniformalı kişilerin yaptığı işkencelere de vurgu yaparak, bunu yapanlarda da hesap sorulmadığını aktardı. “Deprem mağduru sığınmacıları ve mülteciler yok sayıldı. Bu büyük felaketin altından bizler ülkemizin insanı, aralarındaki yardımlaşma ile kalkacaktır. Ancak 20 yıldır devletin içini boşaltanları ve yurttaşlarımızı, ölüme ve sakatlığa ve tüm ülkeyi hazin bir çöküşe götürenleri asla affetmeyecektir” diye aktardı.  
 
Yılmaz, OHAL’in kaldırılmasını, bölgenin Afet Alanı ilan edilmesini isteyerek, “AFAD tarafından kayyum yoluyla el konulan yardımlar ilgili kuruluşlara geri verilmeli, gönüllü kuruluşların yardım faaliyetlerine yapılan tüm engellemeler kaldırılmalıdır. Enkazlardaki deliller devlet eliyle yok edilmemelidir, çünkü hesap soracağız” diye konuştu.  
 
Açıklamaya katılan kurum temsilcileri de birer konuşma yaparak yaşananları anlattı. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.