en iyi rulet siteleri
İzmir Barosu’ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
  • Rojev
  • Güncel
  • İzmir Barosu’ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu

İzmir Barosu’ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu

İzmir Barosu, binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasında baroya, avukatlara ve yurttaşlara yönelik gerçekleşen saldırı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

ABONE OL
Haziran 2, 2023 14:30
İzmir Barosu’ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – İzmir Barosu, binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasında baroya, avukatlara ve yurttaşlara yönelik gerçekleşen saldırı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. 

Ege Üniversitesi öğrencilerinin Onur Ayı kapsamında üniversite kampüsünde gerçekleştirmek istediği Ege Üniversitesi İkinci Onur Pikniği, rektörlüğün izin vermemesi üzerine iptal edildi. Konu hakkında İzmir Barosu önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere polis tarafından biber gazlı saldırı gerçekleştirildi. 
 
Çok sayıda öğrencinin etkinlendiği saldırıya rağmen basın açıklaması yapıldı. Öğrenciler adına konuşan Zeynep Günhan, “Bir süredir olduğu gibi secim sürecinde de iktidar neredeyse tüm politikasını LGBTQ+’ları düşmanlaştırmak üzerine kurmuştur. Secim sonuçları daha kesinleşmeden yapılan zafer konuşmasında ilk iş biz LGBTIQ+’ları hedef göstermeye daha da yüksek bir perdeden devam etmek olmuştur. Biz piknikten önce kampüse girmeye çalışırken arkadaşlarımızı durdurup ‘nereye geldin’ diyen emniyet, cihatçı faşistleri bize saldırması için kampüs içine soktu. Biz LGBTIQ+’lar olarak işte, okulda, mecliste, kampüste, sokakta ve yaşamın her alanında vardık, varız, var olmaya devam edeceğiz. Nefrete inat yaşasın hayat” dedi. 
 
BARO’DAN TEPKİ
 
İzmir Barosu da binalarının önünde gerçekleşen polis saldırısına ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Polis saldırısının kınandığı açıklamada, “İzmir Barosu LGBTİQ+ Hakları Komisyonu’ndan sorumlu yönetim kurulu üyemiz Av. Gamze Şimşek ile meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın bir kısmı darp edilmiş, İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran ve diğer katılımcılar biber gazından etkilenmişlerdir. İzmir Barosu Özgür Kürsüsü, İzmir’deki tüm yurttaşların düşünce ve ifade özgürlüklerini sonuna kadar kullanabilecekleri, hak arayışlarını dile getirebilecekleri sembol niteliğinde bir buluşma noktasıdır ve İzmir Barosu merkez binası sınırları içindedir. Baromuza, meslektaşlarımıza ve yurttaşlarımıza yönelik bu saldırıyı lanetliyor ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı bildiriyoruz” ifadeleri yer aldı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.