en iyi rulet siteleri
İzmir Barosu: İkinci turda daha fazla avukatla hazır olacağız
  • Rojev
  • Güncel
  • İzmir Barosu: İkinci turda daha fazla avukatla hazır olacağız

İzmir Barosu: İkinci turda daha fazla avukatla hazır olacağız

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde İzmir genelinde birçok hukuksuzlukla karşı karşıya kaldıklarını ve anında müdahale ettiklerini vurgulayan İzmir Barosu, ikinci tur için daha fazla avukatla hazır olacaklarını belirtti.

ABONE OL
Mayıs 17, 2023 17:00
İzmir Barosu: İkinci turda daha fazla avukatla hazır olacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde İzmir genelinde birçok hukuksuzlukla karşı karşıya kaldıklarını ve anında müdahale ettiklerini vurgulayan İzmir Barosu, ikinci tur için daha fazla avukatla hazır olacaklarını belirtti.

İzmir Barosu, 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde yaşanan ihlal ve usulsüzlüklere ilişkin baro binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İzmir Barosu Seçim Güvenliği Koordinasyonu üyesi avukatların yanı sıra seçimlerde görev alan çok sayıda avukat katıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Şimşek, seçim günü ilk olarak karşılaştıkları sorunun okullara yığınla kolluk kuvveti gelmiş olması olduğunu vurguladı. Normal şartlarda sadece görevli polislerin okul bahçesinde bulunabileceğini belirten Şimşek, TOMA’ların bile okullara yanaştırılmış olduğunu söyledi. Bu durumun İzmir’de yaşanmasının Türkiye’nin diğer bölgeleri için endişe verdiğini kaydeden Şimşek, “Yine sandık kurulu başkanlarını üyeler gelmeden oy torbaları açmıştı. Buna müdahale eden avukatlar ve müşahitler içeri alınmak istenmedi. Bu sorunun yaşanmış olması başlı başına seçim güvenliğini tehlikeye atıyor” diye belirtti.

MÜKERRER OY TESPİTİ

Yine bazı sandıklarda sandık kurulu üyelerinin eksik olduğunu tutanak defterlerinin getirlmediğini dile getiren Şimşek, “Kolluk kuvvetleri sandık kurulları oluşturulduktan sonrada içeri girdi. Yine çok fazla mükerrer oy kullanılması durumu ile karşılaştık. Bir çok sandıkta iki zarf verilerek oy kulandırıldı. 142 Nolu belgesi olmayan bir çok görevli istedikleri sandıklarda oy kullanabildi. Ayrıca sandık görevinden ayrılan kişiler, hem seçmen listesinde hem de görevli olduğu yerde oy kullanamadı. Yani bir kısım seçmen iki oy kullanırken bir kısım seçmen ise hiç oy kullanamadı” ifadelerini kullandı. 

TUTANAKLAR TUTULDU

Sayım sırasında da sorunlar yaşandığını belirten Şimşek, oy pusulalarının katlanamayacak kadar büyük olduğu için zarfların içinden çıkmasının sorunlar yarattığını söyledi. Normalde önce zarfların sonra oyların sayıldığını fakat bu sefer hemen oy sayımına geçildiğini kaydeden Şimşek, “Zarf sayısı seçmenden fazla çıkabilir ama oy pusulası fazla çıkamaz. Fazla çıkan pusulalarda oy sayımına dahil edildi. Sandık kurulu tutanakları tutarken yanlışlıklar yaptı. Sandıkların taşınması sırasında kolluk kuvvetleri sandıkları tek başına taşımak istemesi, sandık kurulu görevlilerini almak istemesi gibi durumlarla karşılaştık. Yaşanan tüm bu durumlara karşı tutanaklarımızı tuttuk. İzmir Barosu avukatları tarafsız olarak güvenliği sağlamak için elinde geleni yaptı” diye konuştu.

‘DAHA HAZIRLIKLI OLACAĞIZ’

Ardından konuşan İzmir Barosu eski başkanı Özkan Yücel ise bir kısım görevlinin seçim günü yaşanan hukuka aykırılıkları görünmez kılmak için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. Ancak ikinci tur için daha hazırlıklı olacaklarını belirten Yücel, “Sorun yaşadığınız okullara daha erkenden giderek çalışmaya oralardan başlamak gibi bir hedefimiz var. Bizler siyasi parti değil hukukçusuz ve hukuk egemen olsun istiyoruz. Tek bir oyun bile çalınmayacağına emin olabilirsiniz. İlk seçimin sonuçlarından sonra bir çok arkadaşımız görev almak istedi. Daha hazırlıklı olacağız” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.