en iyi rulet siteleri
İsviçre’nin Chur kentinde Newroz ateşi
  • Rojev
  • Dünya
  • İsviçre’nin Chur kentinde Newroz ateşi

İsviçre’nin Chur kentinde Newroz ateşi

Kürt halkının diriliş bayramı Newroz kutlamaları İsviçre'nin Chur kentinde start aldı.

ABONE OL
Mart 11, 2023 18:34
İsviçre’nin Chur kentinde Newroz ateşi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSVİÇRE- Kürt halkının diriliş bayramı Newroz kutlamaları İsviçre’nin Chur kentinde start aldı.

İsviçre’nin Chur kentinde Newroz kutlamaları start aldı. Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (CDK) çağrısıyla Bahnhofplatz’ta bir araya gelen Kürtler ve dostları FontanaPark’a bir yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşün ardından kutlama alanına ulaşan halk, 6 Şubat Mereş merkezli depremde yaşamını yitirenler ve Newroz direnişinin öncüleri şahsında yaşamını yitirenler için saygı duruşu gerçekleştirdi. Barış anneleri tarafından Newroz ateşinin yakılması sonrası CDK Chur adına Zahit Yalun tarafından kısa bir konuşma yapıldı.

Bu yılki Newroz’u Mereş merkezli depremde yaşamını yitirenlere adadıklarını belirten Yalun, Newroz’un direnişçi ruhuna vurgu yaparak “İsviçre’de Newroz’un ilk ateşini yaktık. Newroz bizler için direnişin simgesidir” diye konuştu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik mutlak tecride değinen Yalun, “Newroz’un direnişçi ruhuna sahip çıkmayı sürdürerek Önderliğimizi özgürleştireceğiz. 2023 yılı Kürt halkının, Kürdistan’ın ve Önderliğimizin özgürlük yılı olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

18 Mart’ta Fribourg kentinde gelirleri depremzedelere aktarılacak olan İsviçre merkezi Newroz kutlamasına katılım çağrısı sonrası kutlama yakılan ateş etrafında çekilen halaylarla devam etti. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.