en iyi rulet siteleri
İsviçre, Suriye’ye dönük ambargoyu gevşetiyor
  • Rojev
  • Dünya
  • İsviçre, Suriye’ye dönük ambargoyu gevşetiyor

İsviçre, Suriye’ye dönük ambargoyu gevşetiyor

İsviçre Federal Parlamentosu, Mereş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’ye ulaştırılmaya çalışılan yardımların önündeki ambargoyu gevşettiğini açıkladı.

ABONE OL
Mart 3, 2023 15:34
İsviçre, Suriye’ye dönük ambargoyu gevşetiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSVİÇRE – İsviçre Federal Parlamentosu, Mereş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’ye ulaştırılmaya çalışılan yardımların önündeki ambargoyu gevşettiğini açıkladı.

Mereş merkezli meydana depremlerin ardından Türkiye, Suriye ve Kürdistan’a uluslararası yardım kuruluşlarının destekleri sürüyor. Ancak Suriye’ye ulaştırılmak istenen yardımlar Avrupa Birliği’nin (AB) ambargosuna takılıyor.

Ambargonun hafifletilmesi ve insani yardımların hızlı bir şekilde ulaşması çağrılarına ilk yanıt ise İsviçre Federal Parlamentosu’ndan geldi. Parlamentonun resmi internet sayfasında yapılan açıklamada “İsviçre Federal Parlamentosu’nun resmi internet sayfasında yapılan açıklamada “3 Mart 2023 tarihinden itibaren, Suriye’de çalışan insani yardım aktörlerinin çalışmaları için gerekli iş ilişkilerini kurmalarını kolaylaştırmak amacıyla Suriye’ye yönelik yaptırımları geçici olarak gevşettik” denildi.

İSTİSNALARI GENİŞLETİYOR

Açıklamada, 8 Haziran 2012 tarihli Suriye’ye Yönelik Tedbirler Yönetmeliği’ne göre, yaptırım uygulanan kişi, kuruluş veya şirketlere fon veya ekonomik kaynak sağlanması yasaklandığına vurgu yapılarak, “Şimdiye kadar, federal hükümetin Suriye’deki faaliyetleri için katkı sağladığı insani aktörler, insani yardım sağlamak veya sivil nüfusu desteklemek için gerekli olan finansal işlemler için istisnai izinler için başvurabiliyordu. Federal Konsey, aldığı kararla, 6 Şubat 2023 depremiyle bağlantılı insani önlemler başta olmak üzere Suriye’deki insani faaliyetleri kolaylaştırmak için insani istisnaları genişletiyor” denildi.

Açıklamayla birlikte İsviçre Federal Konseyi,  insani yardım kuruluşlarının topladıkları yardımları daha rahat ulaştıracakları ifade edildi. Açıklamanın devamında “Federal Hükümet insani yardım yapan aktörler tarafından yaptırım uygulanan kişi, kuruluş veya şirketlere doğrudan ve dolaylı olarak fon ve ekonomik kaynak sağlanmasına izin verir.  Federal hükümetin herhangi bir katkı sağlamadığı insani aktörler için, insani faaliyetlerin uygulanmasına veya sivillerin desteklenmesine olanak sağlaması kaydıyla, yaptırımlardan etkilenen kişi, kuruluş ve şirketlere fon veya ekonomik kaynak sağlanması için istisnai onaylar verilir” ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

İsviçre Federal Konseyi 18 Mayıs 2011’de ilk kez Suriye’ye yönelik yaptırım kararı aldı. İsviçre böylece AB’nin 9 Mayıs 2011’de Suriye’ye karşı uyguladığı tedbirlere uydu. AB kararlarına uygun olarak, Federal Konsey, yönetmeliği birkaç kez değiştirdi ve AB’nin aldığı kararları uyguladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.