en iyi rulet siteleri
İsviçre Kürdistan Gazeteciler Derneği: Gazeteciler serbest bırakılsın
  • Rojev
  • Güncel
  • İsviçre Kürdistan Gazeteciler Derneği: Gazeteciler serbest bırakılsın

İsviçre Kürdistan Gazeteciler Derneği: Gazeteciler serbest bırakılsın

Amed merkezli operasyonda gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren İsviçre Kurdistan Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti.

ABONE OL
Nisan 26, 2023 07:00
İsviçre Kürdistan Gazeteciler Derneği: Gazeteciler serbest bırakılsın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Amed merkezli operasyonda gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren İsviçre Kurdistan Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti.  
 
Amed merkezli 21 kentte dün gerçekleştirilen operasyonda gazeteci, avukat, sanatçı ve siyasetçilerin de aralarında olduğu 126’dan fazla kişinin gözaltına alınması tepkilere neden oldu. Konuya dair İsviçre Kürdistan Gazeteciler Derneği Eşbaşkanları Rüştü Demirkaya ve Safoura Bazrafshan da açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’de gazetecilere yönelik zulmün sona erdirilmesi, halen cezaevinde bulunan gazetecilerin derhal serbest bırakılması, terörle mücadele mevzuatının yürürlükten kaldırılması, etkin garantilerin getirilmesi çağrısı yapıldı. 
 
‘GAZETECİLERE SALDIRILARI DURDURUN’
 
Türkiye’de ifade özgürlüğü hakkının saldırı altında olduğu dile getirilen açıklamada, hükümeti eleştiren gazeteciler, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar, avukatlar, insan hakları savunucuları ve siyasetçilerin cezai soruşturma, zulüm, sindirme, taciz ve sansürle karşı karşıya kaldığı ifade edildi.  
 
Açıklamada, “Seçimlere 19 gün kaldığı bugün Türk hükümetinin tutuklamaları ve medya baskısının boyutu nedeniyle Türkiye, birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından ‘gazeteciler ve insan hakları savunucuları için hapishane olan bir ülke’ olarak tanımlanıyor” denildi. 
 
‘DEMOKRASİYE HAKARETTİR’
 
Türk yetkilileri ve mahkemeler, eleştirel gazeteciliği kriminal terör faaliyetleriyle bir tuttuğu dile getirilen açıklamada, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve AB, RSF ve Uluslararası Af Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da yoğun bir şekilde eleştirildiğine dikkati çekildi. Açıklamada, “Temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği bir ortamda iktidar ve suç ortakları, gazetecileri, akademisyenleri, insan hakları savunucularını, avukatları, sanatçıları ve siyasetçileri hedef alarak fiziki saldırıların önünü açmaya ve gazetecileri, akademisyenleri, insan haklarını ihlal edenleri ödüllendirmeyi sürdürüyor. Gazetecilerin, akademisyenlerin, insan hakları savunucularının, avukatların, sanatçıların ve siyasetçilerin keyfi suçlamalarla uzun süre tutuklu kalması demokrasiye hakarettir” denildi.
 
‘HERKES BU HUKUKSUZLUĞA KARŞI TAVIR ALMALI’
 
Türkiye’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 149’uncu sırada olduğuna dikkati çekilen açıklamada, çok sayıda gazetecinin tutuklu olduğu hatırlatıldı. Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere uygun hareket etmeye çağıran açıklama, “Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine 19 gün kala hükümet yeni bir korku atmosferi yaratmaya çalışıyor. Bu tutuklamalar sadece düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırı değil, aynı zamanda seçimlerin güvenliği konusunda ciddi endişelerin olduğu bir zamanda yapılması, seçime dönük endişeleri artırıyor. Bu bağlamda Kürdistan Gazeteciler Derneği olarak Türkiye’de gazetecilere yönelik zulmün sona erdirilmesi, halen cezaevinde bulunan gazetecilerin derhal serbest bırakılması, terörle mücadele mevzuatının yürürlükten kaldırılması, etkin garantilerin getirilmesi çağrısında bulunuyoruz. İfade özgürlüğü ve yargının bağımsızlığı, demokratik normların sistematik ihlaline son verilmesi ve basın özgürlüğü ile hukukun üstünlüğünün tesisi sağlanmalıdır. Kürdistanlı gazeteciler olarak, insan haklarını savunan tüm kurum, kuruluş ve bireyleri, Türkiye’nin bu kabul edilemez tavrına karşı tepki göstermeye, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bu saldırı karşısında insan hakları için ayağa kalkmaya çağırıyoruz” diye belirtildi. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.