en iyi rulet siteleri
İstanbul’da 9 ESP, SGDF ve SKM’li genç tutuklandı
  • Rojev
  • Güncel
  • İstanbul’da 9 ESP, SGDF ve SKM’li genç tutuklandı

İstanbul’da 9 ESP, SGDF ve SKM’li genç tutuklandı

DAİŞ’e karşı Kobanê’de savaşırken yaşamını yitirenler ile ilgili sanal medyada yaptıkları paylaşım ve aleyhte beyanlar nedeniyle 9 ESP, SGDF ve SKM üyesi tutuklandı.

ABONE OL
Mart 15, 2023 19:30
İstanbul’da 9 ESP, SGDF ve SKM’li genç tutuklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- DAİŞ’e karşı Kobanê’de savaşırken yaşamını yitirenler ile ilgili sanal medyada yaptıkları paylaşım ve aleyhte beyanlar nedeniyle 9 ESP, SGDF ve SKM üyesi tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 12 Mart’ta İstanbul, Ankara ve Adana’da çok sayıda eve polis baskını düzenlendi. Bu baskınla Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Parti Meclisi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) üyeleri ve Etkin Haber Ajansı’ndan Elif Bayburt’un da aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

 Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen söz konusu isimlerin dosyası hakkında aynı gün gizlilik kararı getirilerek,  söz konusu isimlerin, DAİŞ’e karşı savaşırken Kobanê’de yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı, İvana Hoffman ile Kuzey ve Doğu Suriye’de DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitiren birçok savaşçı hakkında yaptığı sanal medya paylaşımı üzerinden suçlandığı öğrenildi. Bunun yanı sıra Berfin Ayırkan’ın aleyhte beyanları üzerinden de suçlanan isimler, “MLKP’ye üye olmak” suçlaması yöneltildi. Ancak gözaltına bulunan isimler gözaltı işlemine tepki göstererek, “susma hakkını” kullandı.

9 İSİM TUTUKLANDI

Bugün, savcılığa çıkarılmak üzere  Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne götürülen isimler arasında bulunan Gazeteci Elif Bayburt ve Barış Yılmaz, savcılık işlemleri ardından adli kontrol şartı ile serbest bırakılmak üzere Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, gözaltında bulunan 9 isim ise tutuklama talebiyle sevk edildi. Hakimliğe sevk edilen Alev Özkiraz, Birkan Polat, Can Papila, Deniz Bahçeci, Okan Danacı, Özge Doğan, Senem Nur Pektaş, Şükran Yaren Tuncer ve Tanya Kara, Ayırkan’ın aleyhte ifadeleri gerekçe gösterilerek, tutuklandı.

Tutuklanan tüm isimler daha önce SGDF bünyesinde siyasi faaliyetler içinde yer almıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.