en iyi rulet siteleri
İstanbul Kürt Enstitüsü 31’inci yılında

İstanbul Kürt Enstitüsü 31’inci yılında

Kürtlerin geçmişten bugüne aldıkları mirasın mücadele ve direniş olduğunu belirten İstanbul Kürt Enstitüsü Eşbaşkanı Remziye Alparslan "Dönem, bu mücadeleyi sonuca ulaştırma dönemidir” dedi.

ABONE OL
Mayıs 21, 2023 13:36
İstanbul Kürt Enstitüsü 31’inci yılında
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL- Kürtlerin geçmişten bugüne aldıkları mirasın mücadele ve direniş olduğunu belirten İstanbul Kürt Enstitüsü Eşbaşkanı Remziye Alparslan “Dönem, bu mücadeleyi sonuca ulaştırma dönemidir” dedi.  
 
İstanbul Kürt Enstitüsü, 31’inci yıldönümü vesilesiyle Mezopotamya Kültür Merkezi’nde (MKM) etkinlik düzenledi. Etkinliğin yapıldığı salona birçok dilde “Dil olmadan özgürlük olmaz”, “Dilimize sahip çıkalım” pankartları asıldı. Etkinliğe Kürt Dilbilimci Zana Farqini, İstanbul Kürt Enstitüsü Eşbaşkanı Remziye Alparslan, Barış Anneleri İnisiyatifi, Adalet Nöbeti Anneleri, MKM sanatçıları ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
KÜRTLERİN ALDIĞI MİRAS
 
Etkinlik, İstanbul Kürt Enstütisi’nin 1992’den bu yana olan tarihini ele alan sinevizyon gösterimiyle başladı. Gösterimin ardından söz alan Remziye Alparslan, etkinlikte yer alanları selamlayarak “Bugün Kürt Dili Bayramı münasebetiyle burada siz değeli misafirlerle ve genç öğretmenlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Kürtlerin bugüne kadar miras aldıkları şey mücadele ve direniş olmuştur. Bu içinde bulunduğumuz dönem artık bu mücadeleyi sonuca ulaştırma, dilimizin statüsünü ve halkımızın özgürlüğünü tamama erdirme dönemidir. Mücadelemizi ve çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
 
Zana Farqini de “Böyle bir gün bizim için çok önemli, Musa Anterlerin bize bıraktığı bu emaneti koruyacağız” diye belirtti.
 
Yapılan konuşmaların ardından Kürtçe eğitim gören öğrencilerin sertifikaları verildi. Etkinlik MKM sanatçılarının seslendirdiği staranlar eşliğinde durulan halayların ardından son buldu.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.