en iyi rulet siteleri
Irkçı saldırıya uğrayan Aymaz katledildiği yerde anıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Irkçı saldırıya uğrayan Aymaz katledildiği yerde anıldı

Irkçı saldırıya uğrayan Aymaz katledildiği yerde anıldı

Kadıköy'de ırkçı bir saldırıyla katledilen sokak müzisyeni Cihan Aymaz katledildiği yerde anıldı. Aymaz’ın dayısı İbrahim Rıfatoğlu, “Cihan ait olduğu kimlik ve söylediği Kürtçe türküden dolayı paramiliter güçler tarafından katledildi” diyerek olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

ABONE OL
Mayıs 3, 2023 19:00
Irkçı saldırıya uğrayan Aymaz katledildiği yerde anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- Kadıköy’de ırkçı bir saldırıyla katledilen sokak müzisyeni Cihan Aymaz katledildiği yerde anıldı. Aymaz’ın dayısı İbrahim Rıfatoğlu, “Cihan ait olduğu kimlik ve söylediği Kürtçe türküden dolayı paramiliter güçler tarafından katledildi” diyerek olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Emek ve Özgürlük İttifakı, dün Kadıköy’de ırkçı bir saldırıyla katledilen sokak müzisyeni Cihan Aymaz’a öldürülmesini protesto etmek için  Kadıköy Rıhtım’da basın açıklaması düzenledi. Açıklamada Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri ve  çok sayıda kişinin yanı sıra Cihan Aymaz’ın yakınları da katıldı. “Anadile yönelik ırkçı saldırılara karşı türkülerin özgürce söyleneceği bir yaşamı kuracağız” pankartı açılarak, “Sokak sanatçılarının öldürülmediği bir yaşam istiyoruz”, “Öldüren düzeninizi yıkacağız”, “Cihan Aymaz’ı katledenlerden hesap soracağız”, dövizlerinin yanı sıra “Cihan’ın hesabını soracağız”, “yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme karşı omu omuza” , “Sanata sanatçıya özgürlük” sloganları atıldı.

‘TEKÇİ ANLAYIŞA BAŞ EĞMEYECEĞİZ’

Açıklama öncesi konuşan Yeşil Sol Parti Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Koray Türkay, yaşanan cinayetin tekçi anlayış sonucu meydana geldiğini belirterek, Kürt halkının 40 yıldır bu tekçi anlayışa karşı mücadele ettiğini vurguladı. Bu mücadele de Kürt halkının çok bedel verdiğini kaydeden Türkay, “Aramızdan ayrılan Cihan sokak müzisyeniydi. Özellikle Kadıköy’de herkesin tanıdığı Kürtçe müzikler söyleyen bir arkadaşımızdı. Kürtçe müzikleri sokaklarda duymamızı sağlayan biriydi. Bu anlamıyla ve tekçi anlayışa meydan okuyan biriydi. Cihan’da baş eğmedi, düşenlerde baş eğmedi, bizde baş eğmeyeceğiz. Ama bu faşist ve tekçi zihniyeti biz yerle bir edeceğiz. Yaşattıkları acıları, katliamların hesabını tek tek hesabını soracağız” diye konuştu.

‘BU VAHŞETİ KINIYORUZ’

Basın açıklamasını Emek ve Özgürlük İttifakı adına Özlem Özdemir okudu. Cihan Aymaz’ın, katledilmesini kınayan Özdemir, “Dün Aymaz’ın yanında bulunan ses sistemiyle müzik çalıp şarkı söylerken, görgü tanıklarının aktardığına göre, kendisine yaklaşan Mehmet Caymaz isimli kişinin ‘Ölürüm Türkiyem’ adlı sarkıyı söylemesini istemiş. Yıllardır Kadıköy’de sokak sanatçısı olan ve genelde Kürtçe şarkılar söyleyen Cihan Aymaz, tekçi anlayışın ve faşizmin sembolü olmuş bu şarkıyı söylemeyi reddedince, tartışma çıkmış ve katil cebinde önceden hazır ettiği bıçağı çıkarıp Cihan’ın kalbine saplayarak müzisyen Cihan Aymaz’ın yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Gencecik hayatlara mal olan iktidarın nefret  siyasetinin tezahürü olan bu vahşeti kınıyoruz” ifadelerini kullandı.  

‘KÜRT SANATIÇILAR HEDEF HALİNE GETİRİLİYOR’

İktidarın kendisinden olmayan sanatçılara karşı örgütlediği anlayışın sahnelerde, sokaklarda şiddet olarak ortaya çıkması sonucu gencecik bir hayata mal olduğunu söyleyen Özdemir, “Sanatı ve sanatçıyı kendi tekeline almaya çalışan iktidar, müzisyenlere sahne verilmesini engellemekle kalmıyor, sokaklarda müzik yapmaya çalışan sanatçıları da kriminalize ederek hedef haline getiriyor.  Sahnelerde ve sokakta her zaman sanatını icra etmeye çalışan tüm sanat emekçilerinin yanında olduğumuzu belirtiyor, yaşamını yitiren müzisyen arkadaşımızın ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz. Sanat her yerde kendini var etmeye devam edecektir. Tüm dillerin ve kültürlerin ezgileri bu sokaklarda, meydanlarda özgürce çalınıp, söylenene kadar mücadeleyi büyüteceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından kitle “Faşizme karşı omuz omuza“ , “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla Aymaz’ın katledildiği yere kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş ardından konuşan Aymaz’ın müzisyen arkadaşı Ahmet Bedirhan, Aymaz’ın çok sevdiği  “Rındamın” türküsünü seslendirdi.

Aymaz’ın amcasının oğlu Mehmet Günhan ise “Söylenecek çok şey var ama şunu söylemek istiyorum. Biz emek ve ekmek için metropollere sığınmışız. Ama görüyoruz ki bir bir gençlerimizi kaybediyoruz. Gerek sistem tarafından katlediliyorlar ya da çalışken ölen gençlerimiz var. Öfkeliyiz adalet istiyoruz. Kadıköy gibi bir yerde insanlar kesici bir aletle dolaşıyor ve birini çok rahat öldürülüyor. Burada güvenlik yok mu? Bu sistemin boşluğundan yararlanıp nasıl olsa fazla ceza alamayacağım deyip insan canına kolay kıyabiliyorlar. Halkın kendi adaletini sağlamaması gerekiyor. Biz demokrasiye inanıyoruz ve bu işin  peşini bırakmayacağız” diye aktardı.

‘DİLİNDEN VE KİMLİĞİDEN DOLAYI ÖLDÜRÜLDÜ’

Aymaz’ın dayısı İbrahim Rıfatoğlu da, “Bu çocuk burada katledildi. Biz sadece şunu bekliyoruz. Dünyanın en büyük metropollerin birinde, bütün dünyanın güzü önünde bu kaldırımda kesici bir aletle direk öldürmeye teşebbüs edilmiş. Biz aile olarak şöyle düşünüyoruz. Ait olduğu kimlik ve söylediği dilden dolayı bu gencimiz maramiliter güçler tarafından katledilmiştir başka bir izahı yok” dedi. Rıfatoğlu’nun konuşması, polisin “attığınız slogan kanuna aykırıdır” denilerek kesilmek istendi. Kitle, polisin Rıfatoğlu’nun konuşmasının kesilmesine yuhalama ve sloganlarla tepki gösterdi.

‘BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Dayısı Bayram Günhan ise “Acımız çok büyük. Maalesef bu ülkede tekere teker vuruluyoruz, kimin tarafından, ne için vuruluyoruz ondan da haberimiz yok. Ama Cihan’ın öncünü alacağız biz bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Konuşmalardan ardından  Aymaz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Aymaz’ın katledildiği yere karanfil bırakıldı. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.