en iyi rulet siteleri
İran’dan Türkiye’ye: Çözüm Suriye topraklarından çekilmek
  • Rojev
  • Güncel
  • İran’dan Türkiye’ye: Çözüm Suriye topraklarından çekilmek

İran’dan Türkiye’ye: Çözüm Suriye topraklarından çekilmek

Suriye’yi ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Türkiye'nin Suriye’de olmaması gerektiğini belirtti.

ABONE OL
Mayıs 6, 2023 21:00
İran’dan Türkiye’ye: Çözüm Suriye topraklarından çekilmek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Suriye’yi ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Türkiye’nin Suriye’de olmaması gerektiğini belirtti.
 
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşmek üzere Şam’a gitti. Reisi, Suriye’de 12 yıldır devam eden içi savaştan beri Suriye’yi ziyaret eden ilk İran Cumhurbaşkanı oldu. Suriye ziyaretinde Suriye resmi haber ajansı “SANA” ve Al-Suriya TV’ye konuşan Reisi, verdiği röportajda Türkiye’nin Suriye’ye yönelik saldırılarına da değindi. 
İran, Rusya ve Türkiye’nin katılımıyla gerçekleştirilen Astana toplantısını hatırlatan Reisi, “Tüm Suriye topraklarının Suriye devletine geri verilmesi ve Suriye topraklarının bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladık. Türkiye, Suriye sınırının bazı noktalarında güvensizlik hissediyor. Kendilerine çözümün Suriye hükümetinin tüm topraklarında egemenliğini sağlamasından geçtiğini söyledik. Güvensizliği önlemenin yolu Türklerin Suriye topraklarını kontrol etmesi değildir. Evet, anlıyoruz Suriye’ye komşu bazı ülkelerin korkuları var ama bu endişe ve kaygıların çözümü bu toprakların Suriye egemenliğine geri verilmesidir. Bizim vurguladığımız şey, Suriye topraklarının bütünlüğü ve birliğinin korunması, egemenliğin sağlanması gerektiğidir” ifadelerini kullandı.
 
Reisi, Türkiye’nin askerlerinin Suriye’de olmaması gerektiğini belirtti. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.