en iyi rulet siteleri
İran’da gençlik grupları ortak manifesto yayınladı
  • Rojev
  • Dünya
  • İran’da gençlik grupları ortak manifesto yayınladı

İran’da gençlik grupları ortak manifesto yayınladı

Rojhilat ve İran’da 3 aydır devam eden protesto gösterisinde yer alan 30 gençlik grubu, ortak bir manifesto yayınlayarak “İran Mahalleleri Gençlik Birliği” çatısı altında birleştiklerini duyurdu.

ABONE OL
Aralık 12, 2022 16:00
İran’da gençlik grupları ortak manifesto yayınladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Rojhilat ve İran’da 3 aydır devam eden protesto gösterisinde yer alan 30 gençlik grubu, ortak bir manifesto yayınlayarak “İran Mahalleleri Gençlik Birliği” çatısı altında birleştiklerini duyurdu.

Rojhilat ve İran’da 3 aydır devam eden protesto gösterilerinde yer alan 30 gençlik grubu, ortak bir manifesto yayınladı. Gençlik grubu, “İran Mahalleleri Gençlik Birliği” çatısı altında birleştiklerini duyurdu.

43 maddelik manifestonun girişinde şu ifadeler yer aldı: “Devrim şehitlerinin saf kanı üzerine yemin ederiz ki zalimler devrilene ve bu talepler yerine getirilene kadar durmayacağız.” Manifestonun ilk maddesinde, İranlı şair Sadi Şirazi’nin New York’taki Birleşmiş Milletler binasının salonlarından birinin duvarında da yazılı olan, Gülistan eserinden “Benî Âdem” şiirine yer verildi.

Kanun karşısında bütün vatandaşların eşitliği, kadın ve erkeklerin tamamen aynı haklara sahip olduğu, inanç ve din özgürlüğünün sağlanacağı, örgütlenme ve ifade özgürlüğünün garanti altına alınacağı vurgulanan manifestonun 22. maddesinde, siyasi partilerin ülkenin bütünlüğüne, temel insan haklarına, şeffaflığa ve demokrasiye bağlı kalmak kaydıyla özgürce faaliyet yürüteceği kaydedildi.

Manifestonun dış politikayla ilgili bölümünde de, İran’ın ulusal çıkarlarının ve dünya barışının korunmasının ‘iç işlerine karışmama’ ilkesiyle birlikte esas alınacağı belirtilirken, insan haklarına ve kadınlara yönelik ayrımcılığın önlenmesine ilişkin uluslararası anlaşma ve sözleşmelere bağlı olunacağı vurgulandı.

Manifestoda ayrıca eğitim, sağlık, sosyal yardımlar ve çevre konularına da değinildi.

Diğer yandan, Ekim ayı ortasında açılan ‘Tahran Mahalleleri Gençliği’ isimli Twitter hesabından yurtdışındaki İranlı muhaliflere, ortak cephe kurarak İran halkının sesini uluslararası platformlarda duyurmaları için şu çağrı yapıldı: “Bazı ideolojik farklılıklara rağmen birlikte örgütlenerek tek bir amaca odaklanmaya karar verdik: dayanışma ve birlik halinde bu çocuk katili rejimi devirmek. Ülke içindeki devrimciler uzun süredir haber bekliyor ve bunun ertelenmesi mücadele edenlerin umudunu kırabilir. Ülke dışındaki yurtsever ve özgürlükçü gruplar bu topraklardaki halkın kahramanca hareketiyle birlik halinde bir koalisyon oluşturamazlarsa hür dünyanın diğer uluslarıyla görüşmelerde bizi kim temsil edecek?”

İnsan hakları örgütlerine göre, “Jin, Jiyan, Azadi” sloganıyla başlayan protesto gösterileri 31 eyaletin tamamındaki yaklaşık 150 şehre ve 140 üniversiteye yayıldı. Gösterilerde en az 450 kişi katledildi, 18 bin kişi gözaltına alındı ve binden fazla kişiye dava açıldı. İran rejimi eylemcileri durdurmak ve eylemleri sonlandırmak için peş peşe idam cezaları vermeye başladı. 8 Aralık’ta Mohsen Şekari isimli gencin idam edilmesinin ardından bugün de Mecid Reza Mehneverdi halka açık bir alanda idam edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.