en iyi rulet siteleri
İran ve Rojhilat’ta aktivistlere yönelik baskı artırıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • İran ve Rojhilat’ta aktivistlere yönelik baskı artırıldı

İran ve Rojhilat’ta aktivistlere yönelik baskı artırıldı

İran’ın başkenti Tahran’da 16 Eylül’de Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından başlayan ve devam eden isyanı bastırmaya çalışan İran rejiminin, aktivistlere yönelik tutuklama, gözaltı ve yargı baskısını arttırdığı bildirildi.

ABONE OL
Ocak 19, 2023 11:00
İran ve Rojhilat’ta aktivistlere yönelik baskı artırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – İran’ın başkenti Tahran’da 16 Eylül’de Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından başlayan ve devam eden isyanı bastırmaya çalışan İran rejiminin, aktivistlere yönelik tutuklama, gözaltı ve yargı baskısını arttırdığı bildirildi. 
 
İran’ın başkenti Tahran’da 16 Eylül’de Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından başlayan ve devam eden isyanı bastırmaya çalışan İran rejimi, aktivistlere yönelik tutuklama, gözaltı ve yargı baskısını arttırdığı belirtildi. İran rejim güçlerinin İran ve Rojhilat kentlerinde gerçekleştirdiği gözaltı ve ev baskını dalgası giderek artarken, evlere yapılan baskınlarda yüzlerce kişinin gözaltına alındığı bildirildi. İsyanın başlangıcından bu yana yaklaşık 20 bin kişinin gözaltına alındığı, 112 kişiye idam cezası verildiği, en az 16 kişinin ise cezaevlerinde tedavileri yapılmadığı için yaşamını yitirdi.  
 
POURMOHAMMADİ’NİN NEREDE OLDUĞU BİLİNMİYOR
 
Sine’de Nozin Kültür ve Sosyal Derneği Üyesi Soma Pourmohammadi, tutuklanarak bilinmeyen bir yere götürüldü. Derneğin aynı zamanda yönetim kurulu üyesi ve kurucu üyesi olduğu öğrenilen Soma Pourmohammadi’nin Kürt dili çalışmaları yürüttüğü, dernek bünyesinde Kürtçe dil öğretmenliği yaptığı da bildirildi. Soma Pourmohammadi’nin gözaltına alınma nedeni henüz bilinmezken, götürüldüğü yer ile ilgili aile ve avukatlarına bilgi verilmediği belirtiliyor.
 
MÜZİSYENE GÖZALTI
 
Yine, İran’a bağlı İsfahan’da Bahai kökenli olduğu aktarılan İran Ulusal Orkestrası ile İsfahan Flarmoni Orkestrasında sahne alan Elmira Rahmani’nin polis tarafından evine yapılan baskınla gözaltına alınarak tutuklandığı belirtildi. Ayrıca baskın sırasında cep telefonu, diz üstü bilgisayarı, müzik aletlerine de el konduğu ifade edildi. 
 
ÖĞRENCİLER BASKI ALTINDI
 
Mazandaran Üniversitesi’nde kimya mühendisliği öğrencisi olan ve öğrenci yurdundan çıkarken tutuklanan Aghigh Youai, Sari Devrim Mahkemesi tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aghigh Youai’nin “rejim karşıtı propaganda yürütmek” iddiası ile yargılandığı öğrenildi. Yine, Birjand Üniversitesi öğrencisi Sara Askarian’a da “İslam’a küfür ettiği” iddiasıyla hakkında başlatılan yargılama sonucunda iki dönem boyunca eğitim yasağı verildi.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.