DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 314772-1,06%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

İran rejiminin tehditleri eylemleri alevlendirdi
  • Rojev
  • Güncel
  • İran rejiminin tehditleri eylemleri alevlendirdi

İran rejiminin tehditleri eylemleri alevlendirdi

İranlı yetkililerin hem halka hem de dünyaya yönelik tehditleri eylemleri alevlendirirken, Zahedan Katliamı'nın 40'ıncı gününde tüm ülkede halk sokaklara döküldü.

ABONE OL
Kasım 10, 2022 14:30
İran rejiminin tehditleri eylemleri alevlendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – İranlı yetkililerin hem halka hem de dünyaya yönelik tehditleri eylemleri alevlendirirken, Zahedan Katliamı’nın 40’ıncı gününde tüm ülkede halk sokaklara döküldü.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Bahadori Jahromi ve İran Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Kiumars Haydari başta olmak olmak üzere çok sayıda İranlı yetkili, alanlara çıkan eylemcilere yönelik tehditlerini sürdürüyor.

227 İranlı parlamenterin eylemlerde tutuklanan kişilerin idamını tartışmaya açması ve Hamaney’in kontrolündeki bir gazetenin Devrim Muhafızları ve polise gerçek mühimmat kullanma çağrısı ise eylemleri alevlendirdi. 

‘TEHDİTLER EYLEMLERİ ALEVLENDİRECEK’

Reformist eski Milletvekili Mohammed Javad Haghshenas, bu sabah Rouydad 24 haber ajansına verdiği röportajda, eylemciler için idam talep eden milletvekillerinin İran’da zaten kontrolden çıkmış olan şiddeti arttırmayı hedeflediğini söyledi. Hükümetin halkla uzlaşmak için tüm fırsatları kaybettiğini ifade eden Haghshenas, İran rejiminin “uzatmaları oynadığını” vurguladı. Haghshenas ayrıca, “Halkı temsil ettiğine inananlar, kendilerine oy verdiklerini iddia ettikleri insanların idamını talep ediyor. Bu milletvekilleri taleplerini dile getirdikleri açıklamanın altına imzalarını atacak cesarete dahi sahip değiller. Bunlar Muhafızlar Konseyi ve onun sözde keyfi denetim sistemi tarafından düzenlenen uydurma seçimle parlamentoya giren kişilerdir. Halkın temsilcileri değildirler. Bu açıklamalar hükümetin katı politikaları nedeniyle İran toplumunda hüküm süren yolsuzluk, ayrımcılık ve aşağılamadan zaten bıkmış olan eylemcileri daha da öfkelendirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Öyle uyduruk bir meclisten söz ediyoruz ki, hükümetin ölüm cezası ya da herhangi başka bir ceza veremeyeceğini, ve bu tür bir kararın yürütme ve yasama organlarından bağısız olması gereken yargı tarafından verilmesi gerektiğini dahi bilmiyorlar” ifadelerini kullandı.

‘HALKIN ÖFKESİ YILLARDIR SÜREN AŞAĞILAMANIN ÜRÜNÜ’

İranlı pek çok reformist, rejimin sönümlenmekten çok uzak ve derin köklere sahip bu hareketi şiddetle bastırarak ateşe körükle gittiği yorumunu yapıyor. Öte yandan birkaç reformist parti ve siyasi örgütün çatı örgütü olan İran Reform Cephesi de bugün bir bildiri yayınlayarak kadınların ve gençlerin önderlik ettiği mevcut hareketin, “hayatı geri alma hareketi” olduğunu vurguladı. Açıklamada halkın rejimi tanımadığını ve bunun da yıllardır dile getirilen endişelerinin görmezden gelinmesi sonucu olduğunu ifade eden İran Reform Cephesi, “Halkın öfkesi, insanların yıllardır yaşadığı aşağılanma ve baskı, uzun süredir devam eden ekonomik kriz, yolsuzluk ve ayrımcılık gibi birikmiş ve çözülmemiş sorunların ürünüdür” dedi.

REJİMDEN ‘DIŞ GÜÇLERE’ TEHDİT

Eylemleri şiddetle bastırmaya devam eden İran rejimi, dünyaya yönelik tehditlerini de sürdürüyor. Bu sabah yaptığı bir konuşmada herhangi bir kanıt sunmaksızın bastıkları bir evde hipersonik füzeler çıktığını iddia eden Korgeneral Amir Ali Hajizadeh, “Bu sistem çok, çok hızlı ve hem atmosferin içinde hem de ötesinde manevra kabiliyetine sahip” diyerek, “dış güçleri” eylemcilere bu silahları temin etmekle suçladı. Hajizadeh, “İran’ın stratejik sabrının tükenebileceğini” söyleyerek İngiltere, İsrail ve ABD’yi tehdit etti. İran İstihbarat Bakanı İsmail Khatib ise, “Cam evlerinde oturanlar güçlü İran’a taş atarken aptallık ediyorlar. Şüphesiz ki İran İslam Cumhuriyeti’nin iradesi bu ülkelere karşılık verdiğinde camdan saraylar çökecek ve bu ülkeler bir daha asla istikrar yüzü görmeyecektir” dedi.

İRANLI SİNEMA OYUNCUSUNDAN BAŞÖRTÜSÜZ PROTESTO

Taraneh Alidoosti adlı hala İran’da ikamet eden ünlü oyuncu, Instagram’da elinde Kürtçe “Jin, jiyan, azadi” yazan bir dövizle saçı açık bir video yayınlayarak rejimi protesto etti. Alidoosti, 2017’de en iyi yabancı film dalında Oscar alan The Salesman da dahil olmak üzere ödüllü yönetmen Asghar Farhadi’nin filmlerinde sık sık oynayan bir sinema oyuncusu. Alidoosti bir kaç gün önce de yine Instagram’da yayınladığı bir video ile ne pahasına olursa olsun İran’da kalacağını söylemiş, çalışmayı bırakacağını ve bunun yerine eylemlerde katledilen insanların ve tutukluların aileleriyle dayanışma içinde olacağı sözünü vermişti.

ZAHEDAN KATLİAMI’NIN 40’INCI GÜNÜNDE EYLEMLER SÜRDÜ

Başkent Tahran’ın yanı sıra birçok şehirde İranlılar, güvenlik güçlerinin yaklaşık 100 eylemciyi katlettiği Zahedan’daki Kanlı Cuma’nın 40. gününde protesto eylemleri düzenledi. Tahran’ın çeşitli mahallelerinde insanlar sokaklara döküldü ve Dini Lider Ali Hamaney aleyhine sloganlar attı. Kadınlar ise bir protesto eylemi olarak kitlesel bir şekilde başörtülerini çıkardı. Belucistan ve Kurdistan’da pek çok kişi gündüz çalışmak zorunda olduğu için ve kolay teşhis edilip hedef alınmamak için eylemlerini geceleri gerçekleştiriyor. İnternet erişiminin neredeyse hiç olmadığı Kurdistan ve Belucistan’dan gelen videolara göre Tahran’ın yanı sıra Meşhed, Şiraz, İsfahan, Gilan, Rasht ve Kianshar’ın yanı sıra Sistan ve Belucistan eyaletinin tamamında direniş sürdü. Bunun yanı sıra Kürtlerin çoğunlukta olduğu Saqez, Kermanşah ve Sanandaj’da rejim karşıtı mitingler düzenlendi. Durum, Batı Azerbaycan ve Erdebil, Bukan be Mahabad gibi Türklerin çoğunlukta olduğu yerlerde de farklı değildi.

MA / Gözde Çağrı Özköse

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.