DOLAR 17,9097 0.02%
EURO 18,5416 1.39%
ALTIN 1.035,810,23
BITCOIN 4287343,28%
Diyarbakır
36°

AÇIK

20:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Irak’ta 9 aydır hükümet kurulamadı

Irak’ta 9 aydır hükümet kurulamadı

Irak’ta seçimlerin üzerinden 9 ay geçmesine rağmen ne yeni cumhurbaşkanı seçilebildi ne de hükümet kurulabildi.

ABONE OL
Temmuz 17, 2022 09:30
Irak’ta 9 aydır hükümet kurulamadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Irak’ta seçimlerin üzerinden 9 ay geçmesine rağmen ne yeni cumhurbaşkanı seçilebildi ne de hükümet kurulabildi.
 
Irak’ta 10 Ekim 2021 tarihinde erken seçimler yapıldı. Seçime halkın yüzde 42’si katılırken, Sadr Hareketi 73 sandalyeyle parlamentoda en fazla sandalyeyi kazanan grup oldu.
 
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Şii partilerin bir kısmı sonuçları reddetti ve seçim sonuçlarının değişmesi için baskı yapmaya başladı. Sonuçları reddeden tüm tarafların katılımıyla Koordinasyon Çerçevesi İttifakı kuruldu. Federal Mahkeme seçim sonuçlarını onayladıktan sonra Koordinasyon Çerçevesi pozisyonunu koruyarak, Sadr Hareketi’nin zaferine karşı çıktı.
 
KDP VE YNK ANLAŞAMADI
 
Sadr Hareketi lideri Mukteda es Sadr, KDP lideri Mesud Barzani ile Sünni bileşenlerin temsilcisi olarak Xemis Xenceri ve Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi üçlü bir ittifak oluşturdu. Üçlü ittifak parlamento başkanını seçtikten sonra cumhurbaşkanını seçemedi ve hükümeti kuramadı. Yeni hükümet kurma çabaları sonuçsuz kalınca Sadr parlamentodan çekildi.
 
9 Haziran 2022 tarihinde Sadr Hareketi lideri Muqdeta es Sadr, Sadr Hareketi parlamenterlerinden istifa dilekçelerini parlamentoya sunmalarını istedi. Sadr, ülkede reformun ancak çoğulcu ulusal bir hükümetle yapılabileceğini belirtti. Sadr o dönem, “Sadr Hareketi’nin tüm parlamenterleri istifa dilekçelerini hazırlayarak parlamento başkanlığına sunmalıdır. Çünkü önümüzde iki seçeneğimiz var, geri çekilmek ya da muhalefet” dedi.
 
Sadr Hareketi parlamenterlerinin istifasının onaylanmasının ardından Sadr parlamenterlerinin yerleri Koordinasyon Çerçevesi parlamenterleri ile dolduruldu. Böylece Koordinasyon Çerçevesi, Irak’ta yeni bir hükümet kurma girişimlerine başladı.
 
Sadr Hareketi parlamentodan çekileli bir aydan fazla bir süre geçmesine rağmen siyasi partiler henüz uzlaşamadı. Özellikle YNK ve KDP, cumhurbaşkanlığı konusunda hala anlaşamadı, yani seçim gününden bu yana yeni hükümet kurma konusunda hiçbir ilerleme kaydedilmedi.
 
Irak Parlamentosu başkanlığının ve parlamentodaki grup liderlerinin yarın bir araya gelmesi bekleniyor. Toplantının amacının cumhurbaşkanlığı seçiminin zamanını belirlemek olduğu öğrenildi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.