en iyi rulet siteleri
İmralı’dan 25 aydır haber yok: Tecrit Türkiye toplumuna kötülüktür
  • Rojev
  • Güncel
  • İmralı’dan 25 aydır haber yok: Tecrit Türkiye toplumuna kötülüktür

İmralı’dan 25 aydır haber yok: Tecrit Türkiye toplumuna kötülüktür

İmralı'yla ilgili spekülasyonların AKP’nin iktidarda kalmak için başvurduğu yollar olduğunu belirten Yeşil Sol Parti MYK üyesi Cahit Kırkazak, tecridinin Türkiye toplumuna dönük bir kötülük olduğunu söyledi.

ABONE OL
Mayıs 13, 2023 06:00
İmralı’dan 25 aydır haber yok: Tecrit Türkiye toplumuna kötülüktür
0

BEĞENDİM

ABONE OL
BURSA – İmralı’yla ilgili spekülasyonların AKP’nin iktidarda kalmak için başvurduğu yollar olduğunu belirten Yeşil Sol Parti MYK üyesi Cahit Kırkazak, tecridinin Türkiye toplumuna dönük bir kötülük olduğunu söyledi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan, 24 yıldır İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağırlaştırılmış tecrit koşulları altında tutuluyor. 25 aydır hiçbir şekilde haber alınamayan Abdullah Öcalan’a dönük tecrit birçok sorunu beraberinde getirirken, iktidar her seçim öncesi olduğu gibi spekülasyonlara başladı. 
 
Yeşiller ve Gelecek Sol Partisi (Yeşil Sol Parti) Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve Bursa 1’inci Bölge milletvekili adayı avukat Cahit Kırkazak, İmralı tecrit sistemi ve iktidarın spekülasyonlarına dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
ABDULLAH ÖCALAN’LA GÖRÜŞÜLMELİ 
 
İktidarın Abdullah Öcalan ile görüştüğü tartışmalarına değinen Kırkazak, “Sayın Öcalan Türkiye toplumundaki toplumsal sorunların çözülmesi açısından önemli bir öznedir. Aslında Sayın Öcalan’ın rolü olduğu zaman, Türkiye toplumunda yarınlara dair umut olduğunu ve birlikte yaşamanın inşa edilebileceğine ilişkin bir umut olduğunu deneyimlendi. En somut deneyim ise çözüm süreciydi. Bu yüzden görüşülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
İKTİDAR HER YOLA BAŞVURUYOR 
 
AKP’nin iktidarı kaybetmemek için her yola başvurduğunu, tüm kritik dönemlerde Abdullah Öcalan ile görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatan Kırkazak, “AKP iktidarı pragmatist ve makyavelist bir iktidar. Bu da ilkeli bir siyaset değildir. Mesela AKP iktidarı yeniden seçim sürecinde ‘Sayın Öcalan’la görüştüğü ve bunu seçim kazanımına dönüştürebilir mi?’ tartışması sürüyor kamuoyunda. Bu süreçte Sayın Öcalan’la görüşülmeler samimi gözükmüyor. Kürt halkına ve Türkiye toplumuna, Erdoğan’ın ya da AKP iktidarının bu dönemde Sayın Öcalan’la görüşülüyor olması tartışmaları samimi bulunmuyor. Çünkü seçim gündemi var. Yoksa seçim öncesi de seçim sonrası da görüşülmesi gerekiyor. Toplumsal sorunlara ilişkin Sayın Öcalan’dan önerileri alınmalı. Bunun Türkiye toplumunun demokratikleşmesine dair büyük katkılar sunacağı da açıktır” şeklinde konuştu.
 
TÜRKİYE SİYASETİNE ETKİLERİ
 
Görüşme tartışmalarının Abdullah Öcalan’ın Türkiye siyaseti üzerindeki etkisinin sonucu olduğunu ifade eden Kırkazak, şöyle devam etti: “Türkiye siyaseti aslında onun deneyimine ve tecrübesine güvendiği için belirleyici bir rol oldu. Bu durumun artı tarafı olmakla beraber, maalesef siyasal iktidar ahlaksız bir şekilde hareket ederek, Sayın Öcalan’ı bazen kutuplaştırma öznesi olarak da gündeme getirdi. Bu da hem Türkiye toplumuna hem Kürtlere hem de Sayın Öcalan’a büyük bir haksızlıktır. Bu ahlaki olmayan bir siyaset tarzıdır.” 
 
Tecridin “Türkiye toplumuna yapılan en büyük kötülük” ve Abdullah Öcalan’ın toplumsal barışa sunacağı katkıların engellenmesi olduğunu belirten Kırkazak, “Özellikle demokratik bir anayasanın oluşmasında önemli deneyimleri ve birikimleri olduğu açıktır” dedi. 
 
14 MAYIS SEÇİMLERİNİN ÖNEMİ 
 
İktidarın politikalarına karşı 14 Mayıs seçimlerin önemli olduğunu dile getiren Kırkazak, “Çünkü onların seçimi kaybetmeleri halinde Türkiye toplumuna yaşattıkları rantların, hırsızlıkların, yolsuzlukların, doğa talanının, cezaevindeki hasta tutsakların hesaplarını vereceklerdir. Bu bağlamda ben bütün yurttaşlardan, özellikle Yeşil Sol Partililerden, Kürtlerden bu sürecin, AKP’nin zulmünün, haksızlığının, anlatılmadığı hiç kimse kalmayacağı, gidilmedik ev bırakılmayacak, sıkılmadık bir el bırakılmayacak son 5 gün geçirilmesini istiyorum” diye seslendi.
 
MA / Ömer İbrahimoğlu  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.