DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 315206-1,07%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

İhtiyaçlarını karşılayamayan hasta tutuklu Özbek için tahliye çağrısı
  • Rojev
  • Kadın
  • İhtiyaçlarını karşılayamayan hasta tutuklu Özbek için tahliye çağrısı

İhtiyaçlarını karşılayamayan hasta tutuklu Özbek için tahliye çağrısı

Gebze Kadın Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Özge Özbek, hastanenin “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen ATK tarafından tahliyesi engelleniyor. İhtiyaçlarını karşılayamayan Özbek için tahliye çağrısı yapıldı.

ABONE OL
Kasım 12, 2022 12:00
İhtiyaçlarını karşılayamayan hasta tutuklu Özbek için tahliye çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Gebze Kadın Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Özge Özbek, hastanenin “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen ATK tarafından tahliyesi engelleniyor. İhtiyaçlarını karşılayamayan Özbek için tahliye çağrısı yapıldı.
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemin 427’nci haftasında, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. “Tedavi haktır engellenemez ve hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankartın açıldığı eylemde, İHD Ankara Şubesi Eşbaşkanı Sevil Turgut, Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Özge Özbek’in durumuna dikkat çekti.
 
ATK RAPORU KABUL EDİLMİYOR 
 
Özbek’in üniversite öğrencisiyken hakkında açılan dava sonucunda 6 yıl 3 ay hapis cezası verildiği bilgisini paylaşan Turgut, “Tutuklanmadan önce de Diyarbakır Valiliği’ne memur olarak atanıp sosyal hizmetler uzmanı olarak çalışmaktaydı. Beyninde tümör olması sebebiyle 27 Ekim 2020 tarihinde İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde açık beyin ameliyatı geçirmiş, hakkında yakalama kararı olması nedeniyle ameliyatının hemen ardından hastanede tutuklanmış ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna götürülmüştür. Durumunun ağır ve yeni ameliyat olması nedeniyle yapılan başvurular sonucunda, İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından 3 ay infaz erteleme kararı verilmiştir. 3 ay bittikten sonra infaz erteleme kararı yeniden uzatılmamış ve tekrar tutuklanarak Kocaeli Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülmüştür. Sağlık Bakanlığı Darıca Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 24 Aralık 2021 tarihli Sağlık Kurulu’nun ‘Hapishane şartlarında kalması uygun değildir’ raporuna rağmen, İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından bu rapor kabul edilmemiş ve ‘Hapishanede kalabilir’ raporu verilerek, sağlık hakkı ihlal edilmiştir” diye anlattı. 
 
‘YAŞAMSAL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR’
 
Özbek’in açık beyin ameliyatı geçirdiği sebebiyle temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirten Turgut, “Geçirmiş olduğu ameliyatın ağırlığı ve riski de dikkat alındığında ayrıca hijyen bir ortamda bulunması gerekmektedir. Beyninde birden fazla tümör bulunmakta ve tedavisi de devam etmekte,  ayrıca sonraki süreçlerde de tekrar ameliyat edilmesi gerekmektedir. Tüm bu durumlar raporlarında da yer almaktadır. Ayrıca epilepsi tanısı da konulmuştur” diye belirtti. 
 
SAĞLIKLI KONTROL VE TEDAVİ YAPILMIYOR 
 
9 Haziran’da Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuru yapıldığını ancak “cezaevinde kalabilir” raporu verildiğini aktaran Turgut, “Oysa Özge Özbek, cezaevinde sürekli şiddetli baş ağrıları çekmekte, denge kaybı yaşamakta ve tümörlerin duyu organlarına baskı yaptığından kaynaklı işitme kaybı problemleri yaşadığını ifade etmiştir. Hastane MR raporlarında beyninde birden fazla tümör bulunduğu için sürekli kontrol altında olması gerektiği ameliyatını gerçekleştiren doktoru tarafından ailesine söylenmiştir. Ancak ne yazık ki sağlıklı bir kontrol ve tedavi gerçekleştirilemiyor. Tedavisi de rutin bir hastane kontrolünden öteye geçemiyor. Daha önce Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 24 Aralık 2021 tarihinde heyet raporunda, ‘cezaevinde kalamaz’ kararı verilmiş ve bu raporun 2 yıl geçerlilik süreci bulunmaktadır” dedi. 
 
TAHLİYE TALEBİ
 
Turgut, hastalıkları devam eden ve hastane tarafından da cezaevinde kalamayacağı raporlanan Özbek için tahliye talebinde bulunarak, şunları söyledi: “Hapishanede yaşamını tek başına devam ettiremeyen hastanın hijyenik ve daha sağlıklı koşullarda tedavi edilmesi elzemdir. Hapishane koşullarında tedavisinin yapılamayacağı, iyileşmenin sağlanamayacağı ve riskin de devam edeceği açıktır. Yaşam hakkının korunması için bir an önce infazının ertelenmesini ve tedavisine ailesinin yanında devam etmesini talep ediyoruz.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.