DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4469901,25%
Diyarbakır
34°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İhraç edilen akademisyen Bekiroğlu’nun duruşması ertelendi
  • Rojev
  • Güncel
  • İhraç edilen akademisyen Bekiroğlu’nun duruşması ertelendi

İhraç edilen akademisyen Bekiroğlu’nun duruşması ertelendi

ODTÜ’den ihraç edilen Araştırma görevlisi Sibel Bekiroğlu hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan dava görüldü.

ABONE OL
Temmuz 18, 2022 17:00
İhraç edilen akademisyen Bekiroğlu’nun duruşması ertelendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – ODTÜ’den ihraç edilen Araştırma görevlisi Sibel Bekiroğlu hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan dava görüldü.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) kayyım olarak atanan rektör tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden 14 Haziran’da açığa alınan Sosyoloji Bölümü araştırma görevlisi Sibel Bekiroğlu hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla açılan dava görüldü. Gizli tanık beyanlarıyla Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Bekiroğlu ve avukatı duruşmada hazır bulundu.

Duruşmaya ayrıca ODTÜ öğrencileri ve akademisyenleri de izleyici olarak katıldı. Kimlik tespiti ve iddianamenin okunması ardından başlayan duruşmada akademisyen Sibel Bekiroğlu, savunma yaptı.

‘DAHA ÖNCE HOCAMIN DAVASINA GELMİŞTİM’

Bekiroğlu, daha önce yargılanan hocalarını hatırlatarak, “Daha önce burada Barış Ünlü hocamın davasını takip etmiştim. Şimdi kendim buradayım ve yargılanıyorum. Bu akademide hiçbir şeyin daha iyiye gitmediğini gösteriyor. Mahkemenin doğru kararı vereceğini umuyorum” dedi.

‘SOMUT İFADE YOK’

Ardından söz alan Bekiroğlu’nun avukatı da “Dosyanın içerisinde olmayanını olmadığını kanıtlamaya çalışmaktayız. Bu durumunda masumiyet karinesinde yer alan ‘suçluluğu ispatlanana kadar herkes suçsuzdur’ ibaresinin yerini ‘Suçsuzluğunu ispatlayana kadar herkes suçludur’ ibaresi alıyor. Somut olarak suçlayıcı bir ifade yokken gizli tanığın ifadesiyle birçok kişi yargılanıyor” dedi. Avukat, Bekiroğlu hakkında gizli tanığın beyanlarının soyut olduğunu belirterek, müvekkilinin beraatını talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti delillerin incelenmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 8 Aralık 2022 tarihine erteledi.

NE OLMUŞTU?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sosyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Sibel Bekiroğlu 10 Eylül 2021’de gözaltına alınmış ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bekiroğlu hakkında gizli tanık beyanları esas alınarak, hazırlanan iddianame Nisan ayında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.