en iyi rulet siteleri
İHD Amed Şubesi: Irkçılığı reddeden anlayış yaygınlaştırılmalı
  • Rojev
  • Güncel
  • İHD Amed Şubesi: Irkçılığı reddeden anlayış yaygınlaştırılmalı

İHD Amed Şubesi: Irkçılığı reddeden anlayış yaygınlaştırılmalı

İHD Amed Şubesi, Kürtlere yönelik artan ırkçı ve ayrımcı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaparak, “Kürtler için nefes alınmayacak bir atmosfer oluştu” diye belirtti.

ABONE OL
Mart 28, 2024 05:44
İHD Amed Şubesi: Irkçılığı reddeden anlayış yaygınlaştırılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – İHD Amed Şubesi, Kürtlere yönelik artan ırkçı ve ayrımcı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaparak, “Kürtler için nefes alınmayacak bir atmosfer oluştu” diye belirtti. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, son günlerde Kürtlere yönelik artan ırkçı ve ayrımcı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açılamada, “Yeniden ırkçı saldırılara tanık olmaktayız. Muğla’nın Bodrum ilçesinde çalışan 3 işçi, 2 Nisan’da Kürt oldukları ve ‘Kürtçe konuştukları’ gerekçesiyle sözlü ne fiziki saldırıya maruz bırakıldılar. Aynı gün içerisinde, Bursa’nın İnegöl İlçesinde oynanan Bursaspor- Trendbet İnegölspor maçı öncesinde, bir grup Bursaspor taraftarı 21 plakalı bir araca saldırıldığına dair görüntüler yansıdı.  Türkiye’de yaygın ve ayrımcı söylemin ve uygulamaların hedefinde olan Kürtler için nefes alınmayacak bir atmosfer oluştu.  Siyasi partilerin çalışanlarından işçilerine, gazetecisine ve hak savunucusuna kadar hedef alınmakta” diye belirtildi. 
 
‘IRKÇILAR POLİTİKALARDAN GÜÇ ALIYOR’
 
“Katı inkar söylemine ve politikalarına karşılık itiraz eden Kürtlerin varlığı rahatsızlık yaratmakta” olduğuna dikkati çekilen açıklamada, şöyle denildi: “İnkar politikalarına yaslanmış ırkçı kesimler, siyasi iradenin hukuki ve fiili politikalarından güç almaktadır. Türkiye toplumu çoğunluğu saldırılar karşısında sessizliği ile ırkçı söylemin üretilmesinde ve yaygınlaşmasındaki payı ile yüzleşmeli. Irkçı ve ayrımcı saldırı can alıcı bir noktada olduğu gerçeğinde hareketle siyasal politikaların karar alıcılarının bu durumdaki sorumluluğu tartışmasızdır. Kimliklerin kabulü ve onlarla barış için bir siyaseti önemseyen toplumun tüm kesimleri ırkçılığı temelden reddeden bir anlayışın yaygınlaşması için çaba gösterilmelidir.” 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.