en iyi rulet siteleri
İHD: Adalet talebimiz yerine getirilsin

İHD: Adalet talebimiz yerine getirilsin

İHD Adana Şube Başkanı Avukat Yakup Ataş, gözaltında kaybedilmenin insanlığa karşı bir suç olduğunu belirterek, hakikat ve adalet taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 11:00
İHD: Adalet talebimiz yerine getirilsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADANA – İHD Adana Şube Başkanı Avukat Yakup Ataş, gözaltında kaybedilmenin insanlığa karşı bir suç olduğunu belirterek, hakikat ve adalet taleplerinin yerine getirilmesini istedi.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi, “17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası” nedeniyle İnönü Parkı’nda açıklama yaptı. “Geçmiş ile yüzleşilsin, kayıplar bulunsun, failler yargılansın” pankartı ve “Failler belli kayıplar nerede?”, “Zamanaşımı katile çalışıyor” ve “Cumartesi insanları yanlız değildir” dövizlerinin açıldığı açıklamaya, çok sayıda kişi katıldı.
 
Açıklama yapan İHD Adana Şube Başkanı Avukat Yakup Ataş, Türkiye’de gözaltında kaybetme suçunun, topluma korku salma ve muhalifleri susturma yöntemi olarak yaygın bir biçimde uygulandığını belirterek, “Gözaltında kayıp insanlığa karşı bir suçtur. Kayıp yakınlarına ‘hiçlik’ duygusu yaşatan bu suç esasen sürekli olarak işlenen bir suçtur. Cumartesi Annelerinin ve kayıp yakınlarının gözaltında kaybedilen yakınları ile ilgili umut dolu bekleyişleri umutsuzluğa dönüşmekte ve onlara her gün ayrı bir işkence yaşatmaktadır. Hiçbir siyasal iktidar böylesi bir uygulamayı sürdüremez ve sürdürmemelidir” ifadelerini kullandı.
 
‘SÖZLEMEYİ İMZALAYIN’
 
Ataş, hakikat ve adalet talebinin gereğinin yerine getirilmesini isteyerek, “Kayıplarımızın akıbetini açıklayın, cezasızlık politikasına son verin, kayıp dosyalarında etkin soruşturma yürütün, failleri cezalandırın. Devletlere, Zorla kaybetmeyi suç olarak düzenleme, yargılama ve cezalandırma, gözaltında kaybetmelerin önlenmesi ve geçmişte yaşanan kaybetmelere dair hakikat ve adalete erişimin sağlanması sorumluluğu getiren, BM Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme’yi derhal imzalayın ve uygulayın. Beş yıla yakın bir süredir hiçbir hukuki dayanağı olmadan kapattığınız Galatasaray’daki yasağı derhal sonlandırın, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulayın”  dedi. 
 
Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da AKP döneminde her türlü işkence, baskı ve kaybetmenin giderek artığını belirterek, bu politikaya karşı mücadele edeceklerini kaydetti.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.