en iyi rulet siteleri
IFJ: Gazetecilerin tutuklanması kabul edilemez
  • Rojev
  • Dünya
  • IFJ: Gazetecilerin tutuklanması kabul edilemez

IFJ: Gazetecilerin tutuklanması kabul edilemez

IFJ Başkanı Dominique Pradalie, Türkiye’nin gazeteciler için dünyanın en büyük açık cezaevine dönüştüğünü ifade ederek, uluslararası toplumu Kürt gazetecilere dönük son saldırılara tepki göstermeye çağırdı.

ABONE OL
Nisan 28, 2023 15:00
IFJ: Gazetecilerin tutuklanması kabul edilemez
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – IFJ Başkanı Dominique Pradalie, Türkiye’nin gazeteciler için dünyanın en büyük açık cezaevine dönüştüğünü ifade ederek, uluslararası toplumu Kürt gazetecilere dönük son saldırılara tepki göstermeye çağırdı. 

Gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçılara yönelik yapılan gözaltı ve tutuklamalara uluslararası alandan tepkiler gelmeye devam ediyor. Medya Haber TV’nin sorularını yanıtlayan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Başkanı Dominique Pradalie da Türkiye’nin gazetecilere dönük saldırını kınadı. Pradalie, “Türkiye’nin başındaki rejimin çok sayıda gazeteciyi, hâkimi, avukatı tutukladığı ve çoğunun sürgüne gitmek zorunda kaldığı son birkaç yılı yakından analiz ediyoruz. Türkiye, özellikle Kürt gazeteciler başta olmak üzere gazeteciler için dünyanın en büyük açık cezaevine dönüşmüş durumda” dedi.
 
‘KÜRTLERE KARŞI POLİTİKANIN BİR PARÇASI’
 
Kürt gazetecilere dönük süre gelen saldırıların iktidarın Kürt halkının taleplerini bastırma politikasının bir parçası olduğunu söyleyen IFJ Pradalié, şunları söyledi: “Türkiye’de veya başka yerlerde dürüst ve bağımsız çalışan tüm gazeteciler otoriter rejimler tarafından hedef alınıyor. Ne yazık ki Kürt gazetecilerde, her şeyden önce mesleklerini dürüst, bağımsız inşa ettikleri için ve Kürt oldukları için hedef alınıyor. Kürt gazeteciler aynı zamanda ülkede herkesi etkileyen savaş durumunun da mağdurudurlar. Kürt gazeteciler aynı zamanda Türk hükümetinin yıllardır Kürtlerin özerklik ve bağımsızlık arzularını bastırma politikalarının da mağdurudur. Hükümet Kürtlerin sesini duyuranlara saldırıyor.”
 
‘KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM’
 
Gazetecilere dönük son saldırıların seçim sürecinde yapıldığını hatırlatan Pradalié, iktidarın onayı ile gerçekleştiğine işaret etti. Pradalié, “Son olarak 10 gazetecinin de arasında olduğu avukat, siyasetçi, sanatçının yasadışı ve keyfi bir şekilde hapsedilmesine yol açan son tutuklamalar kabul edilemez ve şok edici bir durumdur. Uluslararası Gazeteciler Federasyon olarak gözaltına alınan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu ve onları desteklediğimizi dünyaya ilan ettik. Dünyanın gözü, haber alma ve haber verme özgürlüğüne yönelik bu kabul edilemez saldırılara daha sık odaklanmalıdır. Gazetecilere dönük son saldırıların özellikle seçim sürecinde gerçekleşmesi daha kabul edilemez bir durumdur. Gazeteciler bu süreçte mesleklerini özgürce yapabilmelidir” ifadelerini kullandı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.